Blog

Szynka bez glutenu? Nie wierzę…

07/01/2014

Szynka bez glutenu? Nie wierzę…

07/01/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Leszno sklep Slominsi (1)Słuchaj, na deptaku w Lesznie można kupić bezglutenową szynkę! W radiu była reklama! – zaalarmowała podekscytowana koleżanka.

Ufff, całe szczęście nie uwierzyłam reklamie, tylko przeprowadziłam małe śledztwo. List od producenta nie pozostawiał złudzeń: firma Słomiński z Kaszczoru nie ma bezglutenowych wyrobów. Podobnie jak 99 procent masarni w Polsce.

 

 

Po informacji od koleżanki pobiegłam do sklepu firmowego Słomiński na deptaku w Lesznie.

Trzeba to sprawdzić – to była pierwsza myśl.

Tym bardziej, że kilka znajomych z okolicy chwaliło się, że takową szynkę już kupiło dla dzieci  i wnuków na diecie.

Dzień dobry, słyszałam, że macie bezglutenową szynkę – zagadnęłam ekspedientkę.

Pani zaczęła czytać etykiety, wreszcie oświadczyła z uśmiechem:

Ta nie ma glutaminianu! Ile ukroić?

 

 

Szybko sprostowałam, że glutaminian to nie to samo co gluten i  wróciłam do domu. Obdzwoniłam znajome, zachwycone „bezglutenową” szyneczką. I tego samego dnia napisałam list do firmy Słomiński (rozpoznawalna marka, jeden z czołowych w Wielkopolsce producentów wędlin):

Proszę o informację, czy w Państwa ofercie znajdują się bezglutenowe wyroby?”

Następnego dnia przyszła odpowiedź:

Witamy, tak na szybko podajemy kilkanaście wyrobów , które nie zawierają alergenu -gluten :
-Metka cebulowa
-Piwna
-Frankfruterki
-Kiełbasa Słomiński
-Ogonówka gotowana
-Szynka gotowana
-Parówki z szynki
-Myśliwska
-Kiełbasa drobiowa z fileta
-Kiełbasa złocista drobiowa
-Szynka z indyka
-Metka Tatarska

Pozdrawiamy. Już  wkrótce będziemy mieli pełną listę wyrobów.”

 

 

salami żywiec blog

Tak lakoniczna odpowiedź nie może zadowolić bezglutenowej mamy:  „czy osoba, która mi odpisała, ma pojęcie o diecie bezglutenowej? Chyba nie mogę jej zaufać…” – uznałam i napisałam kolejny list do firmy.

 

 

 

Rozumiem, że wymienione wędliny nie zawierają glutenu, ale czy mogą zawierać jego śladowe ilości? Czy są produkowane na oddzielnej linii produkcyjnej, a produkty są przechowywane w magazynach, w których są towary wyłącznie bezglutenowe? Czy jest ryzyko, że podczas produkcji dochodzi do krzyżowania się składników, a w konsekwencji do przedostawania się do glutenu do produktu?

 

Osoba po drugiej stronie sieci chyba zrozumiała, że nie rozmawia z laikiem. Odpisała:

Jeżeli chodzi wyroby bezglutenowe, to nie mogę Pani zagwarantować , iż nie nastąpiła kontaminacja składników alergennych. Produkcja wyrobów odbywa się na jednej linii produkcyjnej , dochodzi do krzyżowania się produktów. Wymienione wyroby zostały sklasyfikowane ( pod względem alergenów )  na podstawie deklaracji , specyfikacji które  zostały dostarczone nam przez naszych  dostawcy przypraw.

Waldemar Kawulak
specjalista ds. zaopatrzenia

Po tej korespondencji miałam pewność: zdecydowana większość masarni w Polsce ma identyczne linie produkcyjne. Nam, celiakom, nie mogą zagwarantować czystości szynek, metek, frankfurterek czy parówek. Co w takim razie mamy jeść? Bezglutenowe wędliny własnej produkcji (wkrótce podam więcej przepisów), a także te z licencjonowanym przekreślonym kłosem, których stale przybywa w marketach, a nawet osiedlowych sklepach.

 

 

kiełbasa Lidl blogZaufać można również wyrobom z napisem: „produkt bezglutenowy”. Gdy bowiem producent umieszcza na opakowaniu takie określenie, bierze za to odpowiedzialność, więc zazwyczaj dba o czystość wyrobu.

Na zdjęciu: kiełbasa z szynki wieprzowej dostępna w Lidlu, oznaczona jako bezglutenowa.

 

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się