Blog

9

Gluten szkodzi nie tylko dzieciom

18/03/2015

Gluten szkodzi nie tylko dzieciom

18/03/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jak myślicie, dlaczego tylko niewielka grupa osób w Polsce wie o tym, że ma celiakię? Ta choroba dotyczy 1-2% społeczeństwa, czyli w naszym kraju przynajmniej 400 tysięcy osób. Nie widać ich na co dzień w mieście. Dlaczego? Bo wciąż za mało mówi się o celiakii, jej objawach i powikłaniach. Zmieniamy to w najnowszym numerze Leszczyńskiego Informatora Medycznego 2015.  

 

 

 

 

 

medyczLeszczyński Informator Medyczny ukazuje się w regionie leszczyńskim od wielu lat. To co roku aktualizowana baza przychodni, gabinetów lekarskich, laboratoriów itp. Informator jest nieodpłatnie dostępny w przychodniach, szpitalach, sklepach, a także w wielu domach.  Właśnie dlatego wydawcy gazety, jak i mnie zależało na tym, by w tak powszechnie dostępnej publikacji napisać o glutenie, o celiakii i o diecie bezglutenowej.

 

 

 

 

Informator medycznyArtykuł „Gluten szkodzi nie tylko dzieciom” wyjaśnia pokrótce istotę celiakii, badań w jej kierunku, mówi także o bezglutenowej kuchni, gotowaniu i bywaniu poza domem (w restauracjach, barach itp.).

Im więcej będziemy mówić o celiakii i diecie bezglutenowej, tym więcej osób podejdzie do tematu „z głową”. Bo nie ma nic gorszego, niż samodzielne odstawianie glutenu (nie jest taki zły dla zdrowych) i przechodzenie na dietę w oparciu o własne samopoczucie.  Niezbędne są specjalistyczne badania.  Bo osoba, która wie, że ma celiakię, musi wykonywać cyklicznie szereg badań (m. in. w kierunku automimmunologicznego zapalenia wątroby czy Hashimoto). A jeśli nie wie o swojej chorobie, a wykluczyła gluten tylko na podstawie testów alergicznych lub z wyboru – odbiera sobie szansę szybkiej diagnozy i leczenia…..

 

 

KOMENTARZE (9)

Zofia 29/02/2016 21:05
jak gastroskopia może wykazać, że jest się chorym na celiakię?
Bezglutenowa Mama 29/02/2016 22:33
Sama gastroskopia może naprowadzić lekarza na pewne podejrzenia i wtedy powinien wykonać od razu biopsję - pobrać 3-5 wycinków z różnych odcinków jelita cienkiego. Wycinki ocenia histopatolog i określa stan kosmków jelitowych. Jeśli są nie mal całkowicie zniszczone, to jest to stopień 3 A przednowotworowy - jeśli nie wdroży się diety, to w ciągu kilku lat może rozwinąć się nowotwór. Kosmki może zniszczyć antybiotykoterapia lub chemioterapia - więc samo zniszczenie kosmków nie przesądza jeszcze o celiakii. Trzeba wykonać dodatkowo badanie przeciwciał w laboratorium lub zrobić test genetyczny.
mama Ani 20/03/2015 10:20
Czy możliwe jest że u dorosłych chorych badanie przeciwciał daje wynik ujemny ?
Bezglutenowa Mama 20/03/2015 22:02
Ujemny wynik może być zarówno u dorosłych, jak i u dzieci chorych na celiakię. Jeśli u osoby badanej jest negatyeny wynik przeciwciał, a mimo to występują objawy sugerujące celiakię (anemia, osteoporoza, migreny, bezsenność, zaparcia itp...), to należy wykonać gastroskopię (za darmo w ramach NFZ, może to zlecić nawet lekarz rodzinny) albo badanie genetyczne za 400 zł - dla tych, którym wydaje się, że nie zniosą rury w gardle :)
mama Ani 20/03/2015 10:06
Przykro mi to stwierdzić ale ten artykuł powinni przeczytać przede wszystkim lekarze - niedouczeni niestety... Kiedy zdiagnozowano moją córkę i poszłam po skierowanie by również się przebadać, usłyszałam że nie ma po co robić badań bo jak bym miała celiakię to nie urodziłabym 2 dzieci ... :( bez komentarza...
aga 23/03/2015 07:50
żenada i to mówi lekarz, rodzinni to wcale nie mają pojęcia co się z czym je i za ile kupuje
Bezglutenowa Mama 20/03/2015 21:59
Niedouczenie jest jeszcze często spotykane wśród lekarzy.... Moja profesor endokrynolog, bardzo znana osoba w świecie medycznym, zdziwiła się, że mi celiakia nie przeszła w dzieciństwie.... I takich przykładów jak Twój i mój możemy mnożyć....
elżbieta 19/03/2015 21:22
,Witam. ,Moja" celiakia została zdiagnozowana tylko na podstawie wycinka z dwunastnicy(stopień 3B w skali Marsha)Lekarz sugerował zrobienie dodatkowych badań genetycznych ale powiedział,że niekoniecznie-ja czytając innych doświadczenia,dowiedziałam się,że badania genetyczne i tak potwierdza w 100% badanie histopatologiczne dlatego uznałam,że to i tak nic mi nie da.Po roku stosowania diety zrobiłam ponowną gastroskopię z wycinkiem.Wynik nie określił zniszczenia kosmków w skali Mrsha ,czyli kosmki się zregenerowały (pytałam lekarza histo-patologa,ale w opisie podano:kosmki spłaszczone ogniskowo.Gastrolog wyjaśnił mi,że to świadczy o tym,że muszę stosowac dietę do końca życia.Nie jestem również pod stałą opieką lekarza gastrologa(ten powiedział mi ,że leczenie to tylko dieta)Badania robię prywatnie,ale tylko morfologię bo miałam anemię.Czytałam,że warto kontrolowac inne wartości,bo często występują różne niedobory w tej diecie.Czy Pani jest pod stałą kontrolą lekarz?Jakie badania i jak często Pani wykonuje? Elżbieta
Bezglutenowa Mama 19/03/2015 22:11
Tak, raz w roku odwiedzam gastroenterologa w poradni w szpitalu. Raz w roku robię morfologię z rozmazem, żelazo, próby wątrobowe, cukier, cholesterol. Nie badam przeciwciał - kilka razy badałam i było OK, więc przestałam na to wydawać pieniądze.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się