Sklepowe półki od paru tygodni uginają się od słodyczy na Wielkanoc, ale jak znaleźć wśród nich bezglutenowego zajączka z czekolady? Figurka z czekolady to w naszej tradycji obowiązkowy gość (niestety) w wielkanocnej paczce ze słodyczami, bezglutenowymi również. Dlatego otrzymuję wiele zapytań, gdzie kupić bezglutenowego zajączka z czekolady? Pytacie również, jak przygotować bezglutenową paczkę na Zajączka w przedszkolu lub szkole. Oto szybkie podpowiedzi ;) Ale najważniejsza brzmi: zaproponuj w swoim przedszkolu i szkole, by paczki dla dzieci przygotować na bazie zdrowych przekąsek, a nie tych tanich i chemicznych.
Dla dzieci z celiakią i na ścisłej diecie bezglutenowej najbezpieczniejsze są słodycze wyraźnie opisane jako produkty bezglutenowe, wytwarzane przez specjalistycznych producentów. Ale jeśli chcecie urozmaicić bezglutenową paczkę na zajączka lub zmniejszyć jej koszt, poszukajcie w marketach lub sklepach osiedlowych ogólnodostępnych słodyczy opisanych jako bezglutenowe (np. Goplana, Solidarność, Pszczółka na poczcie itd.). Pamiętajcie jednak o precyzyjnym przeczytaniu etykiety. Zdarza się, że dany producent – np. Goplana – produkuje zarówno bezglutenowe słodycze, jak i takie z glutenem. Jako bezglutenowe uznajemy również produkty znanych firm, z wyraźnie zaznaczonymi alergenami, wśród których nie występuje gluten, np. wiele rodzajów żelków Śmiejki Żelki, cukierków i lizaków Nimm2, czekoladek Merci, Toffifee, Mamba, Maomam, Haribo). I jeszcze jedno: nie kupujcie na pamięć, kierując się zdjęciami produktów z internetu. Bywa, że w 2017 r. dana czekolada była bezglutenowa, a dwa lata później ma już dodany słód jęczmienny. Dlatego powtarzam do znudzenia: czytajcie etykiety – TUTAJ PORADNIK JAK CZYTAĆ ETYKIETY klik.
Jak dotąd nie udało mi się znaleźć zajączka z czekolady opisanego jako produkt bezglutenowy. Na szczęście dzięki unijnym przepisom dotyczącym znakowania alergenów na etykietach, możemy znaleźć w sklepach czekoladowe zajączki bez glutenu. To czekoladowe figurki znanych firm, np. Kinder, Ferrero itp. – na których są wyraźnie oznaczone alergeny i wśród nich NIE WYSTĘPUJĄ w składzie ani w śladowych ilościach: gluten, słód jęczmienny, błonnik pszenny, zboża zawierające gluten. Uznajemy je zatem za produkty bez glutenu. W galerii zdjęć poniżej są pokazane przykłady właściwych etykiet, bezpiecznych dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Są też przykłady produktów niedozwolonych.
Jeśli w przedszkolu Waszego dziecka są przygotowywane paczki na zajączka, przynajmniej tydzień wcześniej spytajcie wychowawczynię i dyrektorkę o zawartość paczek. Sprawdźcie, czy produkty znajdujące się w paczce są bezglutenowe i bezpieczne dla Waszego dziecka. Taka paczka powinna być dyskretnie oznaczona np. imieniem dziecka. Można również z wyprzedzeniem zaproponować, by dla całego przedszkola zakupiono zdrowe i bezglutenowe przekąski, ogólnodostępne (np. owoce suszone, batony owocowe, orzechy, deserową czekoladę itp.).
Może się zdarzyć, że dyrektorka nie jest chętna do współpracy w tym zakresie. Zaproponuj wtedy samodzielne przygotowanie paczki dla swojego przedszkolaka na diecie bezglutenowej, ale poproś o pulę pieniędzy przeznaczoną dla każdego dziecka na ten cel. Dlaczego miałabyś bowiem płacić podwójnie? Raz – składkę przedszkolną, dwa – za produkty do paczki.
KOMENTARZE