Blog

Dzieci to lubią: kwaśne ufo, czyli kolorowe słodycze bezglutenowe

03/09/2022

Dzieci to lubią: kwaśne ufo, czyli kolorowe słodycze bezglutenowe

03/09/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

NOWOŚĆ BEZGLUTENOWA. Pod koniec wakacji odkryłam kwaśne ufo, czyli skrobiowe opłatki z musującym proszkiem owocowym. Są kwaskowe, ale jednak zaliczają się do bezglutenowych słodyczy, podobnie jak kwaśne smiejżelki. Ufo znalazłam w Czechach, a potem wypatrzyłam też w polskich sieciach handlowych: Flying Tiger i Tedi. Na własne oczy widziałam, że dzieci z celiakią, które je próbowały, były zachwycone. A wiecie, dlaczego dzieci z celiakią bardzo lubią kolorowe i nietuzinkowe słodycze bezglutenowe? Bo na co dzień mają niewielki wybór w sklepach i zazwyczaj jedzą ciągle to samo.... Wiem, bo jako dziecko byłam poszukiwaczem bezglutenowych słodyczy...

Dzieci z celiakią uwielbiają nowe słodycze bezglutenowe.

Kwaśne ufo to po prostu krążki z kolorowych opłatków, wypełnione owocowym proszkiem, lekko musującym. Choć wyglądają na delikatne, nie połamią się w torbie z zakupami, co sama sprawdziłam. Opakowanie o wadze 41 g, dostępne w Flying Tiger, kosztuje 6 zł. Niestety nie pamiętam, ile kosztuje stożkowy woreczek z ufo, dostępny w sieci Tedi... Ale myślę, że cena jest podobna. Z kolei w Czechach te opłatki są sprzedawane zarówno w opakowaniach, jak i na sztuki - ale to tylko w barach i kawiarniach. Cena krążka to około 50 groszy. 

W tym przypadku bardzo istotne jest, że producent na etykiecie mieścił wyraźną informację: PRODUKT BEZGLUTENOWY. Zgodnie z unijnym prawem oznacza to, że dany produkt jest bezpieczny dla osoby z celiakią. Pamiętajcie, że wszystkie produkty zbożowe, w tym chrupki kukurydziane i wafle ryżowe, kupowane dla osoby z celiakią, muszą mieć oznaczenie  BEZGLUTENOWE. Zwykłe płatki kukurydziane czy wafle ryżowe najczęściej są zanieczyszczone glutenem, choć wytworzone z bezglutenowego zboża. 


Słodycze bezglutenowe - na pewno chcesz poznać skład ufo?

Nie ma co tu kryć: jak każdy produkt wysoko przetworzony, także kwaśne ufo nie należy do zdrowej żywności. Dlatego takie słodycze bezglutenowe powinny się pojawiać jak najrzadziej w diecie dziecka z celiakią. Zobaczcie na zdjęciu poniżej pełen skład. I uprzedzam: cukier, którego najwięcej w tym produkcie, wcale nie jest najgorszym składnikiem. Gorsze są barwniki, a zwłaszcza ten niebieski: E 132. Z kolei nieszkodliwy jest barwnik E 162, otrzymywany z buraka ćwikłowego.

A jeśli chcecie zadbać o zdrowsze słodycze bezglutenowe dla swoich dzieci z celiakią, jak najczęściej pieczcie ciasta, ciasteczka i batoniki, a także sięgajcie po wyroby o jak najkrótszym i prostym składzie. Pewną podpowiedź znajdziecie tutaj: BEZMLECZNE I BEZGLUTENOWE SŁODYCZE - CZY ISTNIEJĄ I GDZIE KUPIĆ.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się