Blog

Dwukolorowy chleb bezglutenowy z tymiankiem

13/05/2016

Dwukolorowy chleb bezglutenowy z tymiankiem

13/05/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowe pieczywo jest bardzo ważnym składnikiem bezglutenowej diety dzieci i młodzieży. Bywa jednak, że mali smakosze znudzą się jednym rodzajem chleba lub bułek, a nie zawsze mamy w sklepach wybór. Zachęcam zatem do upieczenia domowego chleba bezglutenowego. Świeżego, miękkiego, apetycznie wyglądającego. Oto prosty przepis na atrakcyjny chleb bezglutenowy.

Foremka o wymiarach 10×25 cm;

Składniki na ciemną warstwę:

 

mixBSkładniki na jasną warstwę:

 

W misce wymieszałam razową mąkę bezglutenową z suszonymi drożdżami, następnie dodałam sól i stopniowo dolewając wodę, wyrabiałam ciasto robotem przez 4 minuty, następnie dodałam olej i wyrabiałam jeszcze minutę.  Ciasto przełożyłam do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i zrobiłam widelcem kilka nakłuć.

W drugiej misce wymieszałam jasną mąkę bezglutenową z drożdżami, następnie dodałam sól i stopniowo dolewając wodę, wyrabiałam ciasto robotem przez 4 minuty, następnie dodałam olej i wyrabiałam jeszcze minutę.  Ciasto przełożyłam na wierzch ciemnej warstwy i również zrobiłam widelcem kilka nakłuć. Foremkę przykryłam wilgotną ściereczką i zostawiłam na około 30 minut do wyrośnięcia. Ciasto ma podwoić objętość, ale nie może wyrastać poza brzeg foremki.

chleb dwukolorowy (2)Piekarnik nastawiłam na 190 stopni C, na dno wstawiłam naczynie żaroodporne z wodą, by nawilżała powietrze. Wyrośnięte ciasto posmarowałam jajkiem (można samą wodą) i posypałam suszonym tymiankiem. Formę wstawiłam do piekarnika i piekłam chleb przez godzinę, nie otwierając piekarnika. Gotowy chleb wyjęłam po paru minutach z formy i ustawiłam na metolowej kratce, by ostygł. Rozkroiłam po całkowitym ostygnięciu.

 

Dzieci były zachwycone miękkością chleba, chrupiącą lekko skórką, a przede wszystkim kolorami. Ponieważ obie masy podczas pieczenia lekko się przemieszały, każda kromka miała nieco inny wygląd. Jedna była bardziej brązowa, inna bardziej jasna. Chleb pokroiłam na kromki i zamroziłam je. Codziennie wyjmowałam tyle kromek, ile potrzebowałam na śniadanie dla Zosi i Antka. Odgrzewałam je w tosterze lub bez rozmrażania pakowałam je do śniadaniówki: posmarowane tłuszczem (Zosia- masłem, Antek – smalcem) i obłożone bezglutenową wędliną.

Jeśli zatem wasze bezglutenowe dzieci mają trudności z zaakceptowaniem smaku bezglutenowego pieczywa, spróbujcie eksperymentu z kolorami. Przepis na chleb bezglutenowy dwukolorowy jest wbrew pozorom łatwy i szybki. By takie kanapki w pełni odżywiły waszego przedszkolaka lub ucznia na diecie bezglutenowej, pamiętajcie o grubej warstwie wędliny bez glutenu i o jeszcze większej porcji warzyw.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się