Blog

2

Deszcz nie przeszkodził w pikniku

09/06/2015

Deszcz nie przeszkodził w pikniku

09/06/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jedno jest pewne: nie zamawialiśmy deszczu na niedzielę, 7 czerwca…. Na początku naszego bezglutenowego pikniku w Lesznie wydawało się, że wiatr przegoni ciemne chmury zza horyzontu. Nie przegonił, ale i tak dotarła do nas większość uczestników. Udało się też skorzystać ze wszystkich atrakcji. Hitem były bezglutenowe hot-dogi, bańkowy czarodziej oraz strzelanie do wojskowej tarczy.

 

moje foty piknik Leszno 2015 (40)Na bezglutenowy piknik Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej w Lesznie zapisało się prawie 200 osób. Byli to głównie mieszkańcy Leszna, ale i powiatu leszczyńskiego, Kościana, Gostynia, Wschowy,  Poznania, Wrocławia, Jarocina, Śremu…. Jedna z mam dotarła z Wrocławia z trzema synami (jeden jeszcze w wózku) – pociągiem oraz podmiejskim autobusem!

 

 

piknik FB3Rodziny z bezglutenowymi dziećmi przyciągnęła perspektywa dobrej zabawy, edukacji i licznych atrakcji, ale przede wszystkim chęć spotkania się.

Mimo deszczowej pogody na piknik w gospodarstwie ogrodniczym Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie – Grzybowie dotarła większość uczestników. Jeszcze przed deszczem skorzystali m. in. z siedmiometrowej ścianki wspinaczkowej i innych ekstremalnych konkurencji.

Wśród atrakcji, które zapewniła firma Survival Team z Leszna znalazły się m. in. potyczki rodzinne na kilkuosobowych nartach, skakanie w workach. Najwięcej emocji zdecydowanie budziła jednak ścianka wspinaczkowa.

 

 

 

piknik FB11Od rana zadymił też piec wędzarniczy, w którym gospodarz obiektu, Jakub Puślednik, umieścił kilka kilogramów soczystej karkówki w ziołowej marynacie. Najmłodsi z nieopisaną radością otoczyli bańkowego czarodzieja, który przyjechał do nas z kilkoma litrami magicznego płynu. Kolorowe bańki fruwały po całym placu, wokół wirowały baloniki w różnych kształtach, a dzieci paradowały z balonowymi czapkami na głowach…

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (29)Zdążyliśmy przygotować degustacje: ciastka, bezglutenowe krówki, żelki, landryny, owoce w czekoladzie, bezglutenowe wędliny i pieczywo. Stoły cieszyły się powodzeniem, zwłaszcza, że znalazły się na nich wyroby  mało znane (m. in. bezglutenowe krówki Śnieżki, bezglutenowe żelki Carrefour, szynka i kiełbasa z firmy Żywiec Dobija czy boczek z firmy Kaminiarz w Święciechowie).

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (46)Na pniu schodziły domowe wypieki bezglutenowe, m. in. sernik, babka i ciasteczka. A potem zaczął padać deszcz…. Mimo coraz mocniejszych kropli bezglutenowe dzieci ustawiły się w cierpliwie w kolejce do wózka z hot-dogami. Serwowała je pani Ania, mama bezglutenowego licealisty z Leszna. Ledwie nadążała z rozkrajaniem i odgrzewaniem bagietek (Schaer) oraz z gotowaniem parówek (Drobimex, 93% mięsa).

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (59)Bezglutenowe hot-dogi serwowaliśmy z łagodnym i pikantnym keczupem. Smakowały wszystkim: dzieciom i dorosłym.

Od trzech lat, odkąd jestem na diecie bezglutenowej, nie jadłem hot-dogów… – przyznał z zachwytem dziewięcioletni Tomek z Leszna.

 

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (88)Gdy skończyły się bagietki i parówki, w piekarniku odgrzewaliśmy chleb Balvitenu i Glutenexu oraz szynki od Kaminiarza i z Żywca. Ciepłe kanapki schodziły w ekspresowym tempie.

Na pikniku ważnym punktem programu była edukacja. Wykład o diecie bezglutenowej wygłosiła Sandra Janeda, technolog z firmy Glutenex w Sadach koło Poznania.

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (64) Na rynku jest sporo produktów naturalnie bezglutenowych, ale nie wszystkie są bezpieczne dla osób chorych na celiakię i uczulonych na gluten – podkreślała Sandra Janeda. – Większość mąk jest zanieczyszczona glutenem pochodzącym z młynów i wspólnych linii produkcyjnych. Osoby na diecie bezglutenowej powinny korzystać wyłącznie z produktów opisanych jako „produkt bezglutenowy”.

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (49)W Glutenexie, który oznacza swoje produkty międzynarodowym Przekreślonym Kłosem, wszystkie dostarczane surowce muszą być przebadane na zawartość glutenu, a dodatkowo są badane w zewnętrznym laboratorium. Badane są także produkty opuszczające linię produkcyjną. Taki system zapewnia czystość produktu i zdrowie konsumentów.

 

 

 

piknik FB2Gdy dorośli słuchali wykładu, dziećmi zajęły się animatorki z firmy „Dekoracje na każdą okazję” z Leszna. Malowały im buźki farbami, kręciły stworzonka z balonów. A bańkowy czarodziej zamykał najmłodszych w bańkach, co wzbudzało zachwyt i dzieci, i widowni.

Młodzież i niektórzy dorośli skorzystali z warsztatów psychologicznych, które przeprowadziła ceniona w kraju psycholog i terapeutka Teresa Dobiała, mama bezglutenowego Wojtka (prowadzącego w Lesznie sklep Gluten-free.pl). Z przecieków wiem, że sesja była pełna emocji, wzruszeń i łez. Terapeutka w wyrazisty sposób ukazała, jakie konsekwencje niesie nieprzestrzeganie diety bezglutenowej u chorych na celiakię. Tym bardziej, że część uczestników zajęć otwarcie przyznała się do podjadania glutenu.

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (77) Przekazała nam między innymi taką myśl: jeśli chory na celiakię nie przestrzega diety bezglutenowej, umrze z niedożywienia w Europie obfitującej w żywność – relacjonowała potem Monika, mama osiemnastoletniego Darka z Leszna (oboje wzięli udział w warsztatach). I oboje zrozumieli, że w celiakii nie wolno podjadać ani trochę glutenu. Bo działa jak arszenik…

 

 

foty Bodzia piknik Leszno 2015 (44)Indywidualnych porad psychologicznych udzielał Wojtek Dobiała, na co dzień pracujący w Poradni Zdrowia Psychicznego przy Pl. Metziga w Lesznie.

Z kolei strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie pokazywali dzieciom wóz bojowy, rozmawiali o bezpieczeństwie w lesie, w domu i nad wodą. Zabezpieczali także piknik pod względem pomocy medycznej.

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (94)Zamiast na powietrzu, warsztaty kulinarne odbyły się pod dachem. Dzieci wraz z paniami technolożkami z Glutenexu przygotowały bezglutenową pizzę z serem i salami, która piekła się w piecu chlebowym (na straży ognia stali panowie Kuba oraz Gerard).  Potem była degustacja pizzy i zabawy dzieci, dla których bezcenny był widok tylu bezglutenowców w jednym miejscu. Dzieci zobaczyły, że wcale nie są  jedyne na tej diecie.

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (98)Na ognisku smażyły się bezglutenowe kiełbasy, które dostarczyła do degustacji firma Żywiec Dobija. Kiełbasa smakowała i dzieciom, i dorosłym, a ogrzewanie przy ognisku stało się dodatkową atrakcją. Pyszne były także gorące ziemniaki faszerowane różnymi dodatkami. Przygotował je Patryk Wróblewski, szef kuchni restauracji La Calma w Lesznie.

 

 

foty Bodzia piknik Leszno 2015 (21)Leszczyńskie Stowarzyszenie Miłośników Arisoftu przez kilka godzin trwania pikniku udostępniało wojskową strzelnicę oraz karabinki z plastikowymi kulami. Do tarczy strzelały maluchy i nastolatki, a kolejka do strzelnicy zdawała się nie mieć końca.

Jak skończę 16 lat, zapiszę się do klubu strzeleckiego – zapewniał podekscytowany Olek z Leszna.

 

 

foty Bodzia piknik Leszno 2015 (34)Z powodu deszczowej pogody musieliśmy zakończyć piknik wcześniej, niż planowaliśmy. Dzieci rozgrzewały się ruchem i zabawą, bezglutenowymi gorącymi kubkami z Glutenexu oraz kiełbasą z ogniska. Ale troskliwe mamy wiedziały, że po kilku godzinach biegania po deszczu czas ogrzać się w domowym zaciszu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało paczkę z bezglutenowymi słodyczami i produktami.

 

 

foty Bodzia piknik Leszno 2015 (4)Dzieci brały też udział w konkursach, a w nagrodę otrzymywały zestawy gadżetów oraz naklejki z bohaterami kultowych bajek (przekazała je firma Derform z Poznania). Kilkoro uczestników pikniku nie odebrało paczek, więc osoby te proszone są kontakt e-mailowy: m.soltysiak@celiakia.pl.

Tak bogaty i edukacyjno-integracyjny program nie byłby możliwy, gdyby nie praca kilkunastu wolontariuszy Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej i gdyby nie pomoc partnerów pikniku.

 

 

foty Bodzia piknik Leszno 2015 (27)Wśród nich są: prezydent Leszna Łukasz Borowiak, Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie,  Pałac Pakosław, Fundacja PKM DUDA im. Maksymiliana Duda, sklep Gluten-free.pl z Leszna, Glutenex, Balviten, Schaer, 3Pauly, Friendly Food, BioMar, Śnieżka (bezglutenowe krówki i owoce w czekoladzie), Carrefour w CH Manhattan w Lesznie,  Żywiec Dobija, Derform z Poznania, Kaminiarz Święciechowa, Miran, Grycan, Pop Crop,  Intermarche w Galerii Leszno oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie.

 

 

foty Bodzia piknik Leszno 2015 (11)Organizatorzy pikniku składają partnerom oraz wolontariuszom serdeczne podziękowania.

No i najważniejsze: ciekawy program pikniku był możliwy do zrealizowania dzięki bajecznemu miejscu… Mowa o pracowni ogrodniczej Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie – Grzybowie.

 

 

moje foty piknik Leszno 2015 (50)Kierujący pracownią Jakub Puślednik (na zdjęciu z mikrofonem) oddał nam do dyspozycji piec chlebowy, wędzarnię, pomieszczenia dydaktyczne, szklarnie pełne kolorowych kwiatów i warzyw… Uczestnicy pikniku z zainteresowaniem zwiedzali te miejsca i zachwycali się zadbanymi grządkami, ładnymi uprawami oraz różnorodnością nasadzeń.

 

 

Tak, piknik odbył się w miejscu, które jest wizytówką Wielkopolski.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ Z PIKNIKU

 

KOMENTARZE (2)

Anula80 09/06/2015 15:49
Wspaniała impreza, a organizacja to już w ogóle na szóstkę :)
Bezglutenowa Mama 09/06/2015 22:23
Tylko za rok zamawiamy słońce :) I gości znad morza zapraszamy ;)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się