Twoje dziecko ma „długie zęby” na wątróbkę? Szkoda, bo to doskonałe źródło witaminy B3, szczególnie potrzebnej bezglutenowcom.
Do niedawna i u nas podroby rzadko gościły na stole. Ale wszystko zmieniło się po obiedzie u cioci Lilki. Wątróbka podawana z jabłkami oraz cebulką duszonymi na maśle, oprószonymi szczyptą majeranku, okazała się przebojem.
Składniki (dla czteroosobowej rodziny):
– 1 kg wątróbki wieprzowej lub drobiowej;
– 3 jabłka;
– 3 cebule;
– pół kostki masła;
– olej do smażenia mięsa;
– litr mleka (niekoniecznie);
– bezglutenowa mąka kukurydziana, ryżowa, amarantusowa lub uniwersalna (dowolna)
– przyprawy: sól, pieprz, majeranek;
Najcenniejszym źródłem żelaza i niacyny (witamina B3) jest wątróbka wieprzowa, ale spokojnie: spore ich dawki ma także ta drobiowa. By mięso nabrało kruchości i wyzbyło się metalicznego posmaku, moczę je przez około godzinę w mleku. Potem dokładnie opłukuję i kroję na kawałki, wyrzucając brzydkie części. Osuszam „kotleciki” papierowym ręcznikiem i wrzucam na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oleju (ewentualnie z masłem);
Smażę wątróbkę, aż zrumieni się z obu stron, dopiero pod koniec oprószam ją solą, pieprzem, majerankiem (lubię też kurkumę, czubrycę i pieprz cayenne). Niestety, wątróbka ma to do siebie, że pryska podczas smażenia. Możemy to zminimalizować, dobrze ją osuszając przed wrzuceniem na patelnię. Mam jeszcze inny sposób: w pierwszych kilkudziesięciu sekundach smażenia trzymam pokrywkę tuż nad patelnią.
Gdy domowników jeszcze nie ma przy stole, wątróbkę wkładam do naczynia żaroodpornego i wstawiam do piekarnika nagrzanego do około 100 stopni C. Nie może stać tam zbyt długo, by nie wyschła.
Osobno, w głębszej patelni, roztapiam masło i wrzucam do zeszklenia cebulkę pokrojoną w kostkę (nie może się zrumienić). Gdy jest gotowa, dokładam jabłka pokrojone w kosteczkę i przykrywam patelnię na parę minut, by owocowo-warzywna mieszanka zmiękła i nabrała wspólnego smaku. Jeśli potrzeba, dodaję masło. Od czasu do czasu mieszam, pilnując, by potrawa się nie przypaliła.
Na koniec posypuję ją majerankiem. Wszystko gotowe, można rozstawiać talerze ;)
Kompozycja mięsa z sałatką na ciepło jest tak smakowita, że zazwyczaj nie uzupełniam jej surówkami. Tym bardziej, że identyczne zestawienie serwowała pomysłodawczyni dania. Tak, to właśnie w Wolsztynie u cioci Lilki Zosia spróbowała tego rarytasu i odtąd potrawa gości u nas 2-3 razy w miesiącu.
Antek zamiast cebulki z jabłkiem wybiera kiszonego ogórka.
Gdy nie zjemy całej wątróbki, zostawiam ją sobie na przegryzkę w kolejnym dniu, albo… znów według przepisu wspomnianej cioci ;) miksuję mięso na wątrobiankę (z cebulą i jabłkiem duszonymi na maśle oraz w brandy – przepis podam innym razem). Niezjedzony obiad dostaje więc drugie życie…
W diecie bezglutenowej wątróbka zajmuje szczególne miejsce. Zawiera sporo żelaza i witaminy B3 (niacyny), których brakuje celiakom niejedzącym pszenicy.
Objawy niedoboru tejże witaminy są zauważalne gołym okiem: zmniejsza się tolerancja na zimno, u dzieci i dorosłych można zaobserwować zapalenia jamy ustnej, zmęczenie, apatię, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pomocne jest rzecz jasna stosowanie witaminy w tabletkach, ale lepiej czerpać ją z pożywienia.
KOMENTARZE