Blog

Cztery stoły, cztery dania relacja z warsztatów wędliniarskich

17/03/2014

Cztery stoły, cztery dania relacja z warsztatów wędliniarskich

17/03/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

DSC08561 (Kopiowanie)Wczoraj podczas warsztatów wędliniarskich w Lesznie przygotowaliśmy bezglutenowe rarytasy, które śmiało mogłyby trafić na konkurs.

Ale o wiele cenniejsza była nasza integracja, długie rozmowy przy kuchennym blacie, dzielenie się kłopotami i radościami przy bezglutenowych kanapkach. Miłe jest również to, że dołącza do nas coraz więcej bezglutenowców z regionu.

 

 

 

warsztaty wedliny Leszno 2014 (15)Pracownia gospodarstwa domowego, w której odbyły się warsztaty, miała cztery bogato wyposażone stanowiska. Dzięki temu przygotowaliśmy cztery rodzaje bezglutenowych wędlin: pasztet wołowo-wieprzowy, pieczeń drobiową z suszonymi pomidorami i zielonym groszkiem, mielonkę wieprzową na parze oraz ekonomiczny pasztet drobiowy z amarantusem.

Podział na grupy oraz na zadania odbył się ekspresowo. Panowie mielili mięso, potem na równi z paniami zagniatali masy, przyprawiali, zawijali, ozdabiali, zmywali…. Mieliśmy pełne równouprawnienie :).

 

 

 

 

DSC08558 (Kopiowanie)W warsztatach uczestniczyło ponad 20 dorosłych oraz kilkoro dzieci.

Dla wielu była to pierwsza przygoda w gronie bezglutenowców: wcześniej nie wiedzieli, że w Lesznie działa oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (www.celiakia.pl).

 

 

 

 

DSC08545 (Kopiowanie)Gdy nasze wyroby gotowały się i piekły, my degustowaliśmy kanapki, babeczki i ciasta domowej roboty. Ze słodkości szczególnie cieszyły się dzieci, ale wzruszenia nie kryli ich rodzice.

Dla dzieci to zupełnie nowe doświadczenie: mogą częstować się wszystkim, co stoi na stole. Nie muszą pytać, czy to zawiera gluten czy też nie – cieszyła się Magda z Leszna, nowa członkini stowarzyszenia.

 

 

 

warsztaty wedliny Leszno 2014 (24)Uczestnicy warsztatów uczyli się przyrządzać wędliny, ale dowiedzieli się też o konieczności włączania wołowiny i amarantusa do diety bezglutenowej. Produkty te uzupełniają niedobory pokarmowe, gdyż dostarczają m. in. żelaza, witamin z grupy B oraz wartościowego białka. Warto je przemycać dzieciom, np. w postaci pasztetów czy kotletów.

Podczas zajęć w kuchni nie brakowało rozmów o zawartości glutenu w różnych produktach. Wymienialiśmy zdania o przyprawach bezglutenowych (w pełni bezpieczne są przyprawy z serii Dary Natury – dostępne m. in. w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością i Rossmannie).

 

 

 

 

DSC08559 (Kopiowanie)Bezglutenowe, bezpłatne warsztaty odbywają się w Lesznie od maja 2013 r. Za każdym razem staramy się łączyć edukację z nabywaniem umiejętności kulinarnych, wymianą doświadczeń i zawieraniem znajomości.

Praca w małych grupach stworzyła uczestnikom pole do integracji. Jestem pod wrażeniem relacji, która powstała między ludźmi. 

 

 

 

DSC08615 (Kopiowanie)Świetnie się uzupełniają, dzielą zadaniami podkreśla Mirosława Karpińska (na zdjęciu pierwsza z lewej), nauczycielka ZSRiB w Lesznie, która gościła nas w swojej pracowni. – To ważne, bo poczucie wspólnoty daje niesamowite oparcie.

Dzieci od soboty nie mówią o niczym innym, jak o tym spotkaniu – dopowiada Magda. – I ja wiele zyskałam, bo podładowałam się psychicznie.

 

 

 

DSC08654 (Kopiowanie)By edukacji stało się zadość, każdy członek Stowarzyszenia został wyposażony w garść narzędzi :). Dzięki hojności partnerów warsztatów, wśród upominków znalazły się: książka „Amarantus zdrowo i smacznie. Bezglutenowe przepisy kulinarne”, opakowanie amarantusa ekspandowanego Amarello, próbki musli Amarello, a od firmy Konspol: notatniki i długopisy, kabanosy i kiełbasa krakowska.

 

 

 

DSC08669 (Kopiowanie)Po kilku godzinach trudno było się rozstać. By pielęgnować znajomości, umówiliśmy się na przedświąteczne spotkanie przy bezglutenowym cieście, które odbędzie się niebawem w sklepie Gluten Free w Lesznie.

Zapowiedzieliśmy też imprezę z okazji dnia dziecka, dedykowaną najmłodszych celiakom i bezglutenowcom. Członków Stowarzyszenia zaprosimy na nią pod koniec maja br.

 

 

 

DSC08571 (Kopiowanie)Organizatorem marcowych warsztatów wędliniarskich byli: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Zespół Szkół Rolniczo – Budowlanych oraz autorka niniejszego bloga: Bezglutenowamama.pl. Cieszymy się, że warsztaty przyciągnęły tak wiele osób zainteresowanych dietą. Jeszcze raz, tym razem publicznie, witamy nowych członków Stowarzyszenia :).

 

 

 

DSC08673 (Kopiowanie)Nasze spotkanie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie partnerzy: Rzeźnictwo Grzegorz Zyguła i Synowie (sklepy m. in. w Lesznie, w Kościanie, we Wschowie), Bistro Friendly Food w Poznaniu, Konspol Holding, OSI FOODWORKS POLAND  w Chróścinie, Ekoprodukt (produkty z amarantusa), sklep Gluten-Free Leszno (Pl. Metziga), Zielarnia Herba Leszno (ul. Słowiańska).  Nieoceniona była również praca uczennic ZSRiB.

 

 

 

DSC08603 (Kopiowanie)Zatem: do zobaczenia w maju. Choć piknik będziemy adresować do dzieci na diecie bezglutenowej i chorych na celiakię, mile widziani będą oczywiście dorośli.

Postaramy się przygotować dla nich spotkanie z dietetykiem, lekarzem lub jednym z producentów żywności. Już wiemy, kto będzie głównym partnerem organizatorów. Zdradzę jedynie, iż będzie to czołowy producent bezglutenowej żywności w Polsce.

 

Zdjęcia do galerii przygotowali:

Tomasz Bączyk

Dorota Ociepka

Bezglutenowa Mama

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się