Jako mama dwojga bezglutenowych uczniów nieustannie eksperymentuję z pieczeniem nowych chlebów bezglutenowych. Niedawno odkryłam mix niemieckiej marki Seitz. Spodobał mi się jego skład: grubo zmielone mąki, dodatek zakwasu chlebowego i zero skrobi. Już wiem, że będzie to jeden z ulubionych chlebów w naszym bezglutenowym domu. Jest przepyszny!
Zawartość opakowania wymieszaj z drożdżami. Dodaj wodę i mieszaj robotem lub ręcznie około 5 minut. Pod koniec wyrabiania dodaj olej. Ciasto przełóż do formy (około 30cm x 10 cm) wyłożonej papierem do pieczenia, jego powierzchnię nakłuj widelcem i posmaruj olejem. Przykryj folią spożywczą lub wilgotną ściereczką. Zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 30 minut – ciasto powinno urosnąć dwukrotnie, ale nie może wystawać ponad brzegi formy.
Formę wstaw do gorącego piekarnika nastawionego na 225 stopni C. Po kwadransie zmniejsz temperaturę do 200 stopni C i piecz jeszcze około 40-50 minut. Pod koniec pieczenia możesz wyrzucić chleb z formy i piec go przez kilka minut na kratce, do góry dnem. Wtedy uzyskasz chrupiącą skórkę na całej powierzchni chleba.
Studź na metalowej kratce, krój po ostudzeniu. Przechowuj na blacie kuchennym w bawełnianej ściereczce, nigdy w worku.
Ten bezglutenowy chleb zachwycił nas z kilku względów. Pięknie wyrósł, miał porowatą strukturę z widocznymi ziarnami. W środku był mięciutki (nawet trzeciego dnia), a jego skórka nie straciła żadnych walorów. Miał lekko kwaskowy posmak (to zasługa zakwasu z mąki gryczanej i quinoa) i delikatnie zabarwiony miękisz (to zasługa mąki teff). Świetnie smakował z wszelkimi dodatkami: z dżemem, powidłami, szynką, smalcem i serami. idealnie komponował się z twarogiem, posypanym czarnuszką i skropionym olejem lnianym.
Bardzo podoba mi się skład tego bezglutenowego mixu: grubo zmielona mąka ryżowa (35%), mąka kukurydziana, ziarna słonecznika (8%), grubo zmielona mąka jaglana, zakwas gryczany (mąka gryczana, mąka quinoa, kultury bakterii), mąka teff, zagęszczacz: guma guar, sól morska. Pochodzi z certyfikowanych upraw biologicznych.
Bezglutenowy chleb z thermomixa? To bajecznie proste. Do naczynia miksującego wsyp mąkę i drożdże, wymieszaj 5 s/obroty 6. Dodaj wodę i wyrabiaj ciasto: 5 minut/ interwał. Pod koniec wyrabiania (np. w czwartej minucie) dodaj olej. Kopystką wyjmij chleb z naczynia i przełóż do formy. Dalej postępuj według wskazówek opisanych wyżej.