Blog

5

Chleb bezglutenowy bez kukurydzy

08/11/2016

Chleb bezglutenowy bez kukurydzy

08/11/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Przybywa bezglutenowych osób, które z różnych względów muszą odstawić kukurydzę. Sęk w tym, że większość bezglutenowych miksów do wypieku pieczywa oparta jest właśnie na skrobi i mące kukurydzianej. Mamy jednak dostęp m. in. do polskiej, bezglutenowej mąki na chleb ryżowy firmy Celiko. Zmodyfikowałam przepis, dodałam karob – bezcenny w diecie bezglutenowej, i powstał cudowny chleb, który smakuje również glutenowcom.

Składniki na bochen o wadze 800 g

  • 2 opakowania – 400 g mieszanki 
    bezglutenowy chleb ryżowy Celiko
  • 2 białka jaj
  • 4 łyżeczki oleju
  • 1 łyżeczka octu
  • 1,5 łyżki cukru
  • 1/2 łyżeczki karobu
    bezglutenowego
  • 130 ml mleka;
  • 220 ml ciepłej wody;
  • opcjonalnie rozkłócone jajko
    do posmarowania wierzchu chleba
  • opcjonalnie nasiona bezglutenowe
    do wyboru: mak, sezam, siemię lniane, pestki dyni

Sposób przygotowania

Zmiksuj białka jaj, 2 łyżeczki oliwy, ocet, cukier, sól, mleko i wodę. Dodaj przesianą mąkę (mix zawiera w składzie drożdże suszone). Miksuj 5 minut robotem. Pod koniec miksowania dodaj pozostałe 2 łyżeczki oliwy. Powstanie ciasto o jednolitej konsystencji, niezbyt gęste. Formę o wymiarach 30×10 cm wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż ciasto i posmaruj wierzch oliwą. Widelcem zrób delikatne nakłucia na całej powierzchni ciasta – zapobiegnie to powstawaniu zbyt dużych pęcherzyków powietrza w czasie wzrostu i pieczenia. Foremkę przykryj folią spożywczą. Ciasto zostaw do podwojenia objętości (30-40 minut albo dłużej). Piekarnik nastaw na 220 stopni C i wstaw naczynie z wodą, by nawilżała powietrze.

Gdy ciasto dwukrotnie zwiększy objętość i będzie sięgać niemal do brzegów formy, zdejmij folię spożywczą z chleba. Posmaruj jego powierzchnię jajkiem, posyp ziarnami.  Wstaw formę do piekarnika na 50 minut – do suchego patyczka. Wystaw formę z piekarnika, a po 5 minutach wyjmij z niej upieczony bezglutenowy bochenek. Studź na metalowej kratce. Krój po ostudzeniu. Przechowuj w bawełnianej ściereczce (nie w folii). Chleb jeszcze na drugi i trzeci dzień pozostaje miękki, ale tuż po ostudzeniu część bochenka można pokroić w skibki i zamrozić.

Pachnący, jak u mamy

Kilka godzin po wyjęciu formy z piekarnika ustawiłam na stole bezglutenowy chleb: rumiany, pięknie wyrośnięty. Przypomniał mi dzieciństwo, gdy mama piekła mi bezglutenowe chleby w takiej podłużnej, prostokątnej formie. Ale w 1979. mama miała do dyspozycji tylko mąkę kukurydzianą, ziemniaczaną i jajka, a dziś możemy kupić dziesiątki świetnych miksów i naturalnych mąk na bezglutenowy chleb.

Dla uczulonych na kukurydzę

Zaletą mixu na bezglutenowy chleb ryżowy Celiko jest przede wszystkim brak kukurydzy w składzie. To ważne, gdyż przybywa osób będących jednocześnie na na diecie bezglutenowej i bez kukurydzy. Kukurydza nie służy m. in. osobom borykającym się z chorobami stawów, a także chorym na cukrzycę (kukurydza ma wysoki indeks glikemiczny). 

W mixie ryżowym praktyczne jest też to, że w składzie znajdują się już drożdże – nie dodajemy ani świeżych, ani suszonych w trakcie przygotowywania ciasta. Producent gwarantuje, że w terminie przydatności do spożycia drożdże zadziałają, jak należy. Mix na chleb ryżowy zawiera: skrobię ziemniaczaną, mąkę ryżową, glukozę, gumę guar (substancja zagęszczająca), drożdże suszone i sól.

Cenny karob

W swojej kuchni używam dużo karobu (inaczej: mączka chleba świętojańskiego), więc wzbogaciłam nim również chleb ryżowy. Dodałam zaledwie pół łyżeczki na 400 g mąki. Dzięki temu chleb zyskał na kolorze i smaku, a jednocześnie został wzbogacony w cenne składniki: witaminy z grupy B: B1, B2 oraz B3, A, E oraz D. Karob zawiera też magnez, żelazo, wapń i fosfor.

Karob jest zamiennikiem kakao – znakomicie imituje je w wypiekach, deserach czy polewach.  Jest wykorzystywany w diecie osób uczulonych na kakao. Osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej powinny przy zakupach zwrócić uwagę, by wybrany w sklepie karob w proszku nie miał śladowych ilości glutenu. Najlepiej, gdy jest oznaczony jako produkt bezglutenowy.

KOMENTARZE (5)

Krystiana 16/01/2017 22:42
Witam. Zrobiłam drugie podejście do tego chleba. Ty razem na szczęście wyszedł. Ale wyrastał ponad 1,5 godz.dopiero jak podwoił swoją objętość to go upiekłam. Muszę przyznać, że chlebek jest naprawdę pyszny.
Bezglutenowa Mama 17/01/2017 08:22
Tak, ten chlebek czasem długo wyrasta. Cieszę się, że tym razem się udał i smakował.
Krystiana 05/01/2017 13:48
Właśnie nie. A trzymałam go 15 minut dłużej niż było zalecane. Po tym dodatkowym czasie, dalej nie widziałam za dużej różnicy. Ale postanowiłam, ze jednak go już wstawię do piekarnika. Niestety chyba trzeba było poczekać jeszcze trochę. Nie wiem gdzie popełniłam błąd. Może woda nie była za ciepła. Po zmiksowaniu wszystkiego moje masa miała konsystencje jak na cisto nie jak na chleb.
Krystiana 05/01/2017 01:08
Witam. Zrobiłam chleb wg przepisu. Wyszedł mi straszny zakalec. Już parę chlebów w życiu piekłam, ale żaden jeszcze mi się tak nie zepsuł. A tak czekałam z niecierpliwością na paczkę z produktami Celiko. Zamówiłam tego cały karton. A teraz aż boję się wykorzystywać następne opakowania, żeby nie marnować produktów.
Bezglutenowa Mama 05/01/2017 09:40
Powiedz, czy chleb wyrósł - tzn. prawie dwukrotnie powiększył objętość?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się