Blog

7

Bezglutenowy zakwas buraczany na wigilijny barszcz

28/11/2014

Bezglutenowy zakwas buraczany na wigilijny barszcz

28/11/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

zakwas buraczany garnekChcę, aby nasz wigilijny barszcz był wyjątkowy. By dzieci pamiętały jego oryginalność, by różnił się od zwykłego barszczu zjadanego z makaronem w ciągu roku. Dlatego od kilku dni przygotowuję domowy zakwas buraczany, który świątecznej, bezglutenowej zupie doda koloru, smaku i wartości odżywczych. W bezglutenowej kuchni nie polecam kupowanych barszczyków: najczęściej zawierają gluten lub jego śladowe (czyli nie wiadomo jakie) ilości.

 

W moim rodzinnym domu czerwony barszczyk pojawiał się podczas każdej wieczerzy wigilijnej. Moja mama gotowała go na warzywach, bez użycia sklepowych dodatków. Był jej sztandarowym daniem, cenionym przez domowników i gości. Niedawno poznałam sekretny przepis mamy, ale jako zwolenniczka uzdrawiania wszystkiego, co jest możliwe, dodam jeden własny składnik: bezglutenowy zakwas buraczany.

Składniki:

– 2 kg buraków czerwonych;

– przegotowana, letnia wody z 2 łyżkami soli;

– skórka razowego, bezglutenowego chleba ( najlepszy jest na zakwasie, ale można też użyć drożdżowego);

– 4-7 ząbków czosnku -jeśli zakwas ma być dla dziecka, lepiej dać mniej czosnku;

– liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, może być czosnek niedźwiedzi;

 

zakwas buraczany garnek (4)Buraki myję, obieram i kroję na cieniutkie plastry. Wkładam je do wyparzonych słoików (może być kamienne naczynie lub emaliowany garnek), zalewam posoloną wodą – musi jej być tyle, by przykryła buraki. Dodaję czosnek i przyprawy. Na wierzch słoika kładę kromkę bezglutenowego chleba – musi być przykryta wodą. Słoiki przykrywam bawełnianą ściereczką i owijam gumką recepturką lub związuję. Odstawiam w ciepłe, nieprzewiewne miejsce w kuchni.

 

 

Dwa razy dziennie zaglądam do wnętrza słoików. Wyparzaną, drewnianą łyżką zbieram pianę, delikatnie mieszam zawartość. Po 5-6 dniach zakwas jest gotowy (jeśli spleśnieje, np. z powodu mieszania niewyparzoną łyżką – trzeba go wylać). Zlewam go do wyparzonych słoików, zakręcam i wstawiam do lodówki.

 

Do przygotowania bezglutenowego wigilijnego barszczu użyję sporo zakwasu. Nie mogę się już doczekać nasyconej barwy świątecznej zupy, jej smaku i zanurzonych w niej bezglutenowych uszek….

 

barszcz1Nawet ryzykantom nie polecam gotowych barszczyków ze sklepu. Z etykiet wynika wprost, że oprócz niezdrowych dodatków, zawierają gluten np. barwnikach czy aromatach (np. firmy Krakus – na zdjęciu).

A czasem etykieta barszczyków milczy na temat alergenów, co dla mnie też jest jednoznaczną wskazówką…

 

 

barszczAha, z kiszonych, zdrowych buraków można przyrządzić surówkę (cebula, bezglutenowe kiełki, oliwa, pieprz, papryka itp.). Pycha – i przyda się jako uzupełnienie mięs jedzonych w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

Można też z nich upiec znakomity, bezglutenowy, wegański pasztet buraczany (przepis tutaj).

 

Trzymam kciuki za Wasz zakwas buraczany – taki domowy ma naprawdę niepowtarzalnie orzeźwiający smak. By zdążyć przed świętami, warto przygotować go znacznie wcześniej (na wypadek, gdyby pojawiła się pleśń i cały proces trzeba byłoby powtórzyć). Zapewniam: z barszczem na własnym zakwasie bezglutenowa Wigilia będzie smaczna i niepowtarzalna….

 

Zobacz, jak łatwo przygotować bezglutenowy zakwas z buraków

KOMENTARZE (7)

Ewa 14/11/2016 18:45
Prosze bardzo o pomoc Bezglutenowa Mame. Jaki chlebek bezglutenowy nada sie jako skladnik zakwasu na barszczyk wigilijny? Chodzi mi o przepis. Bardzo prosze o podlinkowanie jakiegos fajnego chlebka gluten free na zakwas. Wigilia za pasem a ja jestem laikiem w tej bezglutenowej dziedzinie :( Barszcz na zakwasie owszem już robiłam ale na kupnym glutenowym razowcu.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 15/11/2016 20:49
Ewo, zakwas można z powodzeniem przygotować również bez kromki chleba. Ale jeśli wolisz dołożyć kromkę, to dobry będzie każdy bezglutenowych chlebek, i ten na drożdżach, a i ten na zakwasie, zarówno kupny jak i domowy.
Sylwia 10/12/2015 23:08
A czy można pominąć sól? Còrka ma problem z nerkami i ma dietę bezsolną.
admin 14/12/2015 13:34
Chyba się nie da... Ogórków też się chyba nie ukisi bez soli, więc to chyba składnik niezbędny.
beata 01/12/2014 22:09
jak długo może stać w lodówce gotowy zakwas?
uniaczek 02/12/2014 12:36
Droga Marto w zeszłym roku po raz pierwszy zrobiłam barszcz na zakwasie i potwierdzam jego wyjątkowość. W moim przepisie jest jeszcze 1 łyżeczka cukru, sól rozcieram z czosnkiem Przypomniałaś mi,że warto przystąpić wcześniej do tej czynności w obawie gdyby czasem się zepsuł. Odpukać... w zeszłym roku był gotowy po 7 dniach Czekam na Twój przepis na uszka. Pozdrawiam
uniaczek 02/12/2014 12:38
Beato podobno długo może stać w lodówce, nawet kila tygodni
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się