Blog

Bezglutenowy Rawicz

27/03/2017

Bezglutenowy Rawicz

27/03/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W niewielkim, 20-tysięcznym Rawiczu (Wielkopolska) lokalny sklep od niemal 30 lat sprzedaje bezglutenową żywność. Nie zaszkodziły mu nawet markety (Netto, Biedronka, Kaufland itd.), od niedawna powszechnie oferujące produkty bezglutenowe. Sklep spożywczy Rabat mieści się w centru miasta i ma rzeszę stałych klientów.

Bezglutenowo w Rawiczu od 1990 r.

Barbara Labijak otworzyła w Rawiczu sklep spożywczy w 1990 r. Od początku utworzyła tam regał ze zdrową i bezglutenową żywnością.

  • Gdy mieszkałam w Poznaniu, widziałam w centrum miasta sklep z takimi produktami. Już wtedy coraz więcej osób poszukiwało zdrowej i bezglutenowej żywności – wspomina rawiczanka. – Pomyślałam, że i w Rawiczu znajdą się klienci na te produkty.

Niestety, rawickie realia są inne od poznańskich…. Pierwsza partia bezglutenowych produktów szybko się przeterminowała. Do kosza trafiły kilogramy mąk, chlebów i ciasteczek.  Ale to nie zniechęciło właścicieli, zweryfikowali jednak potrzeby lokalnej społeczności. Odtąd zamawiają mniej towaru, wybierają produkty bezglutenowe najbardziej poszukiwane przez mieszkańców Rawicza i okolic. W stałej ofercie są produkty z długim terminem przydatności do spożycia: mąki, makarony, paluszki czy bezglutenowe dodatki (proszek do pieczenia, budynie, galaretki itp.) oraz kilka chlebów.

Od początku  właściciele Rabatu bezglutenowy towar zamawiają w wielkopolskim Glutenexie. Dwa razy w tygodniu firmowy samochód dowozi tam bezglutenowych chleb, mąki, makarony i ciastka, a na zamówienie: wybrane rodzaje pieczywa bezglutenowego, drożdżówki lub świąteczne wypieki. W Rabacie można też kupić bezglutenową kawę Inkę, bezglutenowe mąki z firmy Szarłat oraz produkty bezglutenowe Celiko.

Dla przedszkola i szpitala

  • Odkąd markety stworzyły regały z bezglutenową żywnością, obserwujemy mniejsze zainteresowanie naszym bezglutenowym regałem – przyznaje Barbara Labijak. – Mamy jednak stałych odbiorców. Rodzice kupują dla bezglutenowych dzieci podstawowe produkty, dziadkowie przychodzą po ciastka dla bezglutenowych wnuków, a mąkę czy makarony zamawia miejscowy szpital i jedno z przedszkoli. Klienci spoza Rawicza kupują jednorazowo nawet po 15 chlebów.  Tak, nasz sklep jest potrzebny mieszkańcom na diecie bezglutenowej.

W sklepie spożywczym Rabat w Rawiczu można na zamówienie kupić również inne produkty Glutenexu (np. ze strony internetowej Glutenexu). Towar jest dostarczany dwa razy w miesiącu, w czwartki. Sklep ma rzeszę stałych klientów, ale niemal każdego dnia przybywają nowe osoby na diecie bezglutenowej. W małym sklepie nie tylko kupią bezglutenową żywność, ale uzyskają również wiele informacji  produktach. W końcu Rabat handluje nimi prawie od 30 lat.

Inne sklepy z bezglutenową żywnością w Rawiczu

W Rawiczu, podobnie jak w całej Polsce, bezglutenową żywność można kupić w Netto, Biedronce, Kauflandzie i Lidlu. Największą ofertę ma Kaufland: znajdziemy tam osobny regał bezglutenowy m. in. z produktami marki Schaer, Celiko, Provena. Kupimy również mrożone produkty bezglutenowe. Zamrażarka jest pełna bułek, ciasta francuskiego, pizzy, nuggetsów i kotlecików rybnych.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się