Blog

15

Bezglutenowy piernik staropolski

08/12/2016

Bezglutenowy piernik staropolski

08/12/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jaki wspaniały piernik! Piekł go chyba cukiernik! – moim domownicy wierszem wyrażali zachwyt nad bezglutenowym piernikiem staropolskim.

Korzenne przyprawy. Marcepan. Gorzka czekolada. Orzechy włoskie i migdały. Powidła śliwkowe. Poezja…. Po prostu najlepszy na świecie bezglutenowy piernik świąteczny. Upiekłam już wczoraj, z przepisu z książki kucharskiej Lidla (zastąpiłam produktu glutenowe – bezglutenowymi).

Składniki na ciasto (*) foremka  o wymiarach 32×10 cm

Alergeny są oznaczone pogrubioną czcionką

Składniki na masę marcepanową

  • 200 g migdałów bez skórki
  • 180 g cukru pudru
  • łyżka wody
  • kilka kropli aromatu/oleju migdałowego
    bez śladowych ilości glutenu

Składniki na polewę czekoladową

  • 100 ml śmietanki 30%
  • 30 g miodu
  • 100 g bezglutenowej czekolady deserowej (Goplana)
  • 100 g bezglutenowej czekolady mlecznej (Goplana)
  • 20 g miękkiego masła
  • 400 g bezglutenowej masy marcepanowej (przepis obok)
  • 100 g uprażonych orzechów włoskich (użyłam migdałów)

Alergeny są zaznaczone pogrubioną czcionką

Powidła do przełożenia

  • 250 g powideł
  • 50 g miodu

Kolejność działań

Wbrew pozorom (długa lista składników) przepis na ten bezglutenowy piernik staropolski jest naprawdę prosty. Oto kolejność działań:

  1. Najpierw upiecz bezglutenowy piernik. Gdy ostygnie, wyrównaj go, ścinając wierzch. Odwróć spodem do góry i przekrój na trzy równe spody.
  2. Przygotuj masę marcepanową.
  3. Przygotuj powidła z miodem. Posmaruj powidłami wszystkie warstwy ciasta, a także boki i wierzch.
  4. Obłóż wierzch i boki rozwałkowaną masą marcepanową. Wstaw ciasto na noc do lodówki.
  5. Następnego dnia przygotuj polewę i upraż migdały.  Udekoruj ciasto i odstaw w chłodne miejsce. Według autora przepisu ten bezglutenowy piernik staropolski przetrwa w chłodnym miejscu (nie w lodówce) nawet 2 tygodnie. U mnie stoi trzeci dzień i ciągle jest wyśmienity.

Przygotowanie ciasta

Przesiej mąkę bezglutenową z proszkiem do pieczenia i sodą. W garnku na małym ogniu roztop masło i miód. Dodaj przyprawę piernikową, kakao, kardamon i cukier cynamonowy. Podgrzej, ale nie doprowadź do zagotowania. Zestaw z ognia, ostudź do temperatury pokojowej. Piekarnik nastaw na 160 stopni C (termoobieg) lub 170 stopni C (bez termoobiegu). Jajka ubij z cukrem na puszystą masę. Nadal delikatnie mieszając dodaj mąkę, a następnie przestudzona masę. Dokładnie wymieszaj i dodaj posiekane orzechy. Masę przelej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika na 35-40 minut. Sprawdzaj patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Wyjmij blaszkę, a po około 10 minutach wyjmij bezglutenowy piernik z formy i studź na kratce. Wyrównaj go, ścinając wierzch. Odwróć spodem do góry i przekrój na trzy równe spody.

Przygotowanie masy marcepanowej

Migdały zmiel w blenderze (lub porcjami w młynku do kawy), aż powstanie lekko klejąca, w miarę jednolita masa. Na blacie zmieszaj ja z cukrem pudrem, woda i aromatem. Zagniataj, aż masa stanie się plastyczna, jak ciastolina. Owiń w folię spożywczą.

Powidła do przełożenia

W rondelku podgrzej powidła z miodem. Smaż kilka minut. Gorącą masę nałóż na przekrojony piernik.

Wykonanie polewy czekoladowej

Śmietankę zagotuj z miodem, dodaj połamaną czekoladę. Mieszaj do rozpuszczenia składników. Zestaw rondelek z ognia i dodaj miękkie masło. Wymieszaj i udekoruj ciasto. Posyp uprażonymi migdałami/orzechami.

(*) Skąd ten przepis?

Przepis pochodzi z książki Kuchnia polska według Pawła Małeckiego, wydanej przez LIDL na Boże Narodzenie 2016 r.

KOMENTARZE (15)

Bezglutenowa Mama 12/12/2018 09:08
Moniko, w "starych" przepisach i komentarzach na blogu pojawiały się przyprawy Dary Natury, gdyż firma deklarowała, że nie zawierają glutenu. Rekomendowało je również Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej na szkoleniach dla pensjonatów i restauracji. Sytuacja zmieniła się jakiś rok temu - i faktycznie teraz wiemy, że nie wszystkie przyprawy Darów Natury są bezpieczne.
Monika 12/12/2018 04:22
Od kilku dni czytam przepisy i coraz bardziej się zrażam do Pani porad. Przyprawy Dary Natury choć wspaniałe, to te "piernikowe" zawierają gluten. Ta firma ma kilka przypraw bezglutenowych, ale nie jest to ani kolendra, ani przyprawa do piernika. Pani w każdym prawie przepisie poleca przyprawy tej firmy jako bez śladowych ilości glutenu. Może Pani w ten sposób komuś zaszkodzić. Proszę nie pisać o bezglutenowości, jeśli nie ma Pani ŻADNYCH na to dowodów (na opakowaniach nie ma takiego oznaczenia). Nie znam lepszej przyprawy do piernika niż Dary natury, ale nie jest to przyprawa bezglutenowa.
klara 10/12/2017 13:43
można ten piernik przygotowac wczesniej i zamrozić???? Jak zachowuje sie po kilku dniach po upieczeniu???
Bezglutenowa Mama 12/12/2017 22:43
Klaro, sama się zastanawiam.... Mrożę makowiec, sernik czy drożdżówki oraz pieczywo, ale nie wiem, jak przetrwa piernik w zamrażarce.... Jeśli pokusiłabym się o mrożenie, to samego pirnika, bez powideł ani marcepana czy czekolady.
Basia 14/12/2016 16:04
Dziękuję:) Będą powidła z czarnej porzeczki :D
mamaAni 14/12/2016 10:47
A ja mam pytanie o gotowy marcepan z Lidla czy można go użyć ? Wygląda mi na bezpieczny, kiedyś był o tym wątek i używałam do mazurka, mam jeszcze z zapasów :)
Bezglutenowa Mama 14/12/2016 13:06
Jeśli to marcepan ze starych zapasów i nie ma ostrzeżenia o śladowych ilościach glutenu, to go użyj, jest bezpieczny. Ten, który niedawno pojawił się w sprzedaży w Lidlu, ma już ostrzeżenie o śladowych ilościach glutenu. I jest dla nas ryzykowny.
Basia 14/12/2016 08:31
Zastanawiam się nad powidłami. Ogólnie słyszę że najlepsze powidła śliwkowe, ale ja lubię z czarnej porzeczki. Hmmmm :))) Proszę o porade. Basia
Bezglutenowa Mama 14/12/2016 13:05
Basiu, śmiało bym użyła również dżemu z czarnej porzeczki :).
Barbara49 13/12/2016 15:44
Serdeczne dzięki za ten przepis. Nigdy nie jadłam piernika ukrytego pod marcepanem. To napewno będzie pyszne. Mam jednak drobne pytanie. W opisie przygotowania ciasta widzę nieścisłość dotyczącą temperatury pieca tzn ta z termoobiegiem powinna być niższa od tej bez. Która jest właściwa? Pozdrawiam Barbara
Bezglutenowa Mama 13/12/2016 19:26
Przepraszam - już poprawiam. W termoobiegu pieczemy w temperaturze 160 stopni C, bez termoobiegu w 170 stopniach.
Basia 13/12/2016 10:49
Super będzie mniej na święta Dziękuję i Dobrych Swiąt
Bezglutenowa Mama 13/12/2016 10:55
Tobie również dobrych, bezglutenowych świąt :)
Basia 13/12/2016 06:43
Już mogę upiec piernik ? Czy powinnam przed samymi świętami?pozdrawiam Basia
Bezglutenowa Mama 13/12/2016 10:45
Basiu, oczywiście możesz już piec.Mój piernik ma już tydzień i wciąż jest pyszny.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się