W polskiej kuchni, także bezglutenowej, chleb zajmuje miejsce niezwykłe. Pojawia się na stole niemal przy wszystkich posiłkach, towarzyszy świętom i uroczystościom. Zdarza się, że bezglutenowe chleby szybko powszednieją, zwłaszcza dzieciom. W takich momentach upieczcie prosty, bezglutenowy chleb paprykowy z salami. Miękki i aromatyczny. Urzeka bezglutenowych, a glutenowi nie wierzą, że to chleb bez glutenu. U nas jest hitem.
Składniki:
Foremka keksowa o długości około 30 cm.
Przesiej mąkę z solą i cukrem, dodaj zioła i suszone drożdże (ze świeżych trzeba zrobić rozczyn: zmieszać drożdże z łyżką mąki, łyżeczką cukru i paroma łyżkami wody i zostawić do wyrośnięcia na 5-10 minut, następnie dodać do mąki). Dolewając wodę, mieszaj ciasto robotem (2-3 minuty) lub ręcznie (5 minut). Powinno być gęste i dobrze napowietrzone. Dodaj starty ser, salami i paprykę. Ponownie wymieszaj. W razie potrzeby dodaj kilka łyżek wody. Ciasto powinno być gęste, ale nie zbite i nie gliniaste.
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia, przełóż ciasto i wyrównaj powierzchnię mokrą łyżką. Nakłuj widelcem w kilkunastu miejscach. Posmaruj delikatnie olejem i przykryj folia spożywczą. Zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 40-50 minut – do podwojenia objętości. Piekarnik rozgrzej do 220 stopni C, do wnętrza wstaw naczynie żaroodporne z gorącą wodą, by nawilżała powietrze w czasie pieczenia. Formę wstaw na dolną półkę piekarnika i piecz około 60-75 minut – do suchego patyczka. Gotowy bochen wyjmij z formy i studź na metalowej kratce. Potem przechowuj w bawełnianej ściereczce na blacie kuchennym lub w przewiewnym pojemniku.
Możesz upiec od razu dwie foremki z podwójnej porcji składników – i zamrozić część wypieku. Bezglutenowy chleb paprykowy z salami jest mięciutki, pachnie włoską kuchnią, świetnie smakuje z bezglutenową wędliną, z serami i samym masłem. Jak każde skrobiowe pieczywo bezglutenowe i ten bochenek już po dwóch dniach czerstwieje.
Do naczynia miksującego włóż żółty ser w kawałkach, salami i paprykę, rozdrobnij 4 s/obr. 5.
W razie potrzeby zgarnij składniki kopystką ze ścianki i ponownie rozdrobnij. Dodaj pozostałe składniki i wyrabiaj ciasto 2 min/interwał. Dalej postępuj tak samo, jak przy tradycyjnym wypieku (patrz wyżej).
KOMENTARZE