Dla odmiany upiekłam wczoraj dzieciom biały, bezglutenowy chleb z mieszanki ryżowo-ziemniaczanej. Niestety, kukurydza jest coraz częściej modyfikowana, więc warto czasem zastąpić ją innymi zbożami bezglutenowymi.
Tym razem skorzystałam z silikonowej formy w kształcie robota, wcześniej używanej tylko do wypieku ciast. Dzieci były zachwycone kształtem kanapek.
– 250 g mieszanki Mix it Uniwersal firmy Schaer (można też zamiennie użyć około 10 g bezglutenowej mąki z amarantusa, np. Amarello lub Szarłat zamiast 10 g białej mąki);
– 200 ml letniej wody;
– pół łyżeczki soli;
– 10-12 g drożdży świeżych lub 4 g suszonych;
– łyżka oleju;
– ew. rozkłócone jajko do posmarowania;
– ziarna, np. mak bez śladowych ilości glutenu;
Z drożdży w temperaturze pokojowej, łyżki mąki, łyżeczki cukru i paru łyżek letniej wody przygotowałam w kubeczku rozczyn. Zostawiłam go na 10 minut, by podrósł.
Odważyłam i przesiałam mąkę z solą. Dodałam wyrośnięty rozczyn i mieszając drewnianą łyżką stopniowo wlewałam letnią wodę. na końcu dodałam olej i wymieszałam składniki. Miskę przykryłam wilgotną ściereczką i zostawiłam ciasto na 20 minut. Nagrzałam piekarnik do 200 stopni C. Wysmarowałam masłem i obsypałam amarantusem foremkę (może byc silikonowa i każda inna). Przełożyłam do formy wyrośnięte ciasto. Posmarowałam jajkiem i posypałam makiem.
Formę wstawiłam do nagrzanego piekarnika na 50 minut. Chleb upieczony z Mixu It pachniał tak aromatycznie, że z trudem wytrwałam w detoksie cukrowym…..
Wyjęłam chleb z formy i zostawiłam, by ostygł. Był lekki, co wróżyło dobre wyrośnięcie… Rozkroiłam go jednak dopiero rano, na śniadanie dla dzieci. Chleb był mięciutki i porowaty, idealnie wypieczony. Dzieciom podobały się oryginalne kształty skibek. Cieszyły się też, że wreszcie mają biały chleb zamiast moich eksperymentów z niecodziennymi mąkami :). Zajadały dzis śniadanie z apetytem :). Zosia wzięła do szkoły dwie kształtne kanapki, obłożone kiełbasą suszoną od Strawy (międzynarodowy Przekreślony Kłos) i zieloną sałatą roszponką.
Jaki jest skład Mixu It Uniwersal Schaera? Oto on: mąka ryżowa, skrobia ziemniaczana, cukier, substancje zagęszczające: hydroksypropylometyceluloza, guma karobowa; sól, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych.
Może zawierać śladowe ilości soi.
Przeciwnicy miksów powiedzą zaraz, że skład nie jest idealny. Owszem, najzdrowsze są naturalne mąki (np. ryżowa ciemna, jaglana, gryczana, amarantusowa itp. ).
Z nich jednak nie upieczemy bezglutenowego chleba przypominającego konsystencją wypieków pszennych.
Jednak bezglutenowe dzieci, które tęsknią za tamtym utraconym smakiem, lepiej niech sięgają po biały bezglutenowy chleb z mieszanki, niż miałyby się skusić na podjadanie glutenowych bułek, prawda? No i mix pozwala na szybkie upieczenie chleba. A to ważne dla bezglutenowych mam, które są domowymi zaopatrzeniowcami i kucharzami, dostawcami prowiantu do przedszkola, dietetykami, karmicielkami….
PS Nie mam z żadną firmą umowy na reklamę produktów. Piszę jedynie o tym, co sama testuję i uznaję. Ten przepis wykorzystaliśmy także podczas bezglutenowych warsztatów w Pile, które organizowała firma Schaer, a prowadziła Bezglutenowa Mama.
KOMENTARZE