Kilka lat temu kupienie bezglutenowego boczku graniczyło w Polsce z cudem. Ale od jesieni 2015 r. niemal w każdym markecie znajdziemy m. in. paczkowane wędliny i boczki firmy KAMINIARZ, opatrzone międzynarodowym certyfikatem „Przekreślony Kłos”. Z tego wielkopolskiego zakładu DZIENNIE wyjeżdża ponad 50 ton bezglutenowych produktów.
Dla bezglutenowych klientów
Marka KAMINIARZ obecna jest na krajowym rynku od 1926 r., jednakże bezglutenowa produkcja to nowy etap w jej historii – Od dłuższego czasu otrzymywaliśmy sygnały od naszych partnerów handlowych, że jest zapotrzebowanie na nasz sztandarowy produkt w formie wolnej od glutenu – mówi Tomasz Przymencki, dyrektor produkcji Zakładu Mięsno-Wędliniarskiego KAMINIARZ w Święciechowie (na zdjęciu).
– Nasz krok w tym kierunku to również wyraz poczucia odpowiedzialności lidera segmentu za zaopatrzenie rynku w taki produkt. Chcieliśmy, by także klienci z nietolerancją czy nadwrażliwością na gluten, mieli okazję cieszenia się możliwościami, jakie boczek wnosi do tradycyjnej kuchni – dodaje Daniel Ratajczak, koordynator do spraw marketingu Zakładu Mięsno-Wędliniarskiego KAMINIARZ Święciechowie.
Firma rozpoczęła więc wielostopniową procedurę przyznania międzynarodowego znaku Przekreślony Kłos z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Pomyślnie przeszła audyt i jesienią 2015 r. uzyskała europejski certyfikat do znakowania bezglutenowej żywności. Znakiem opatrywane są wybrane paczkowane produkty, te najbardziej oczekiwane przez bezglutenowe osoby (22 produkty*).
Firma KAMINIARZ poszła jeszcze krok dalej. Nie tylko zagwarantowała bezglutenową jakość licencjonowanym produktom w plastrach (paczkowanym), ale w 100% wyeliminowała gluten z całego zakładu produkcyjnego.
50 bezglutenowych ton dziennie
– Ta decyzja wymagała wielu przygotowań, mimo że przed 2015 r. w firmie KAMINIARZ gluten znajdował się tylko w niektórych przyprawach i w ogóle nie był stosowany w innej postaci – podkreśla dyrektor produkcji. Technolodzy firmy zadbali, by dostawcy produkowali przyprawy na wydzielonych liniach produkcyjnych i w określonych porach dnia.
Wszystkie przyprawy są starannie dobrane i zawsze badane przed wysyłką do Święciechowy.
By zapewnić bezglutenowość produkcji, w firmie KAMINIARZ powstały dodatkowe punkty kontrolne na linii produkcyjnej, prowadzone są również badania w trakcie przyjmowania towaru od dostawców. Oprócz wdrożenia nowych procedur, dyrekcja zakładu uczyniła dodatkowy krok w celu zapewnienia bezglutenowej czystości na każdym etapie produkcji. Otóż wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni na temat diety bezglutenowej, ryzyka zanieczyszczeń i konsekwencji spożywania choćby śladowych ilości glutenu przez osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej.
– To był duży wysiłek organizacyjny – przyznaje dyrektor Przymencki. – Dzięki temu jednak cała produkcja jest wolna od glutenu, o czym informujemy na etykietach produktów. Na etykietach wyrobów firmy KAMINIARZ znajdziemy precyzyjne informacje o składzie, wartościach odżywczych i alergenach obecnych w zakładzie. Na liście tychże alergenów nie jest wymieniony gluten. Dziennie zakład produkcyjny KAMINIARZ opuszcza więc 50 ton bezglutenowych boczków i wędlin.
Bezglutenowe zakupy wędlin
Bezglutenowe boczki sygnowane marką KAMINIARZ, zarówno dojrzewające, wędzone, parzone, jak i gotowane, są dostępne w marketach i sklepach w całej Polsce od jesieni 2015 r.
Jeśli więc wczesnym rankiem lub wieczorem najdzie nas ochota na chrupiący bezglutenowy bekon lub na jajecznicę na bezglutenowym boczku, na pewno wszystkie produkty znajdziemy blisko domu.
Bezglutenową ofertę firmy KAMINIARZ wyróżnia szeroka gama wyrobów plastrowanych, w wygodnych gramaturach 95g i 150g. Ofertę bezglutenowych boczków uzupełnia również kilka produktów wędliniarskich, m. in. bezglutenowe polędwice i schaby, bezglutenowe szynki, bezglutenowe kiełbasy krakowska i żywiecka. Wszystkie te produkty cieszą się coraz większym zainteresowaniem restauracji, hoteli i firm cateringowych.
Gdzie można kupić bezglutenowe boczki i wędliny KAMINIARZ? Znajdziemy je w sieciach handlowych, przede wszystkim w TESCO, LIDL, Intermarche i innych.
Kilka słów o firmie
W Wielkopolsce, słynącej z solidnej, rzemieślniczej produkcji, działa wiele zakładów wędliniarskich. Marka „KAMINIARZ” ze Święciechowy (koło Leszna) czerpie inspirację z rodzinnej tradycji wytwarzania przetworów mięsnych, która sięga początków ubiegłego wieku. Zapoczątkował ją w 1926 roku dziadek dzisiejszych właścicieli – Stefan Kaminiarz – budując renomę marki produkującej wyroby według własnych receptur.
Dziś firma jest znana jako producent szerokiej gamy smakowej boczków. Boczki wędzone są wędzone tradycyjną metodą – drewnem. Mają wyrazisty smak i świetnie dopełniają smak wielu bezglutenowych potraw. – Od niedawna, jako jeden z nielicznych zakładów posiadamy technologię do produkcji smażonego boczku – mówi Tomasz Przymencki, dyrektor produkcji Zakładu Mięsno-Wędliniarskiego KAMINIARZ.
Próbowałam: rzeczywiście chrupiący plaster smażonych chipsów boczkowych dodaje smaku sałatkom i przystawkom.
ZMW KAMINIARZ zbudował zaplecze kontrahentów, stworzył nowoczesny park maszynowy, rozbudował zakład produkcyjny w Święciechowie. Dziś marka „KAMINIARZ” to przede wszystkim boczki, ale również inne produkty wieprzowe, m. in. szynki i polędwice, które znajdą wiele zastosowań w bezglutenowej kuchni.
(*) Listę bezglutenowych produktów KAMINIARZ, opatrzonych licencjonowanym międzynarodowym, znakiem „Przekreślony Kłos” znaleźć można na firmowej stronie internetowej pod adresem: ZOBACZ TUTAJ.