Blog

Bezglutenowy bal w zamku niemieckiego cesarza  

25/01/2015

Bezglutenowy bal w zamku niemieckiego cesarza  

25/01/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wczoraj sala kominkowa w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rozbrzmiewała dziecięcym śmiechem, bardziej i mniej poważnymi rozmowami rodziców, muzyką i głosami dawnych mieszkańców.

A organizatorzy bezglutenowego balu karnawałowego postarali się, by nikt nie wyszedł głodny.  Była więc bezglutenowa pizza (odpiekana na miejscu z mrożonki), ciastka, bezglutenowe pączki, mandarynki…

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (30)Sobotni bal (24 stycznia 2015 r.) zapoczątkował cykl tegorocznych, bezglutenowych imprez w Wielkopolsce. Ponad siedemdziesięcioro bezglutenowych dzieci i dorosłych bawiło się w sali kominkowej poznańskiego zamku.

Przyjechali na bal między innymi z Leszna, Bydgoszczy, Gniezna, Murowanej Gośliny, z okolic Poznania i oczywiście ze stolicy Wielkopolski.

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (35)Przy muzyce, z animatorkami z poznańskiego teatru, harcowały dzieci przebrane m. in. za: Spidermana, Ironmana, czarownicę Hermionę, Pszczółkę Maję, wróżki, księżniczki, strażaka, policjanta…  Starsze dzieci wymykały się czasem z sali i zwiedzały tajemne korytarze zamku niemieckiego cesarza Wilhelma II, poszukiwały też śladów dawnych mieszkańców i oczywiście Białej Damy.

Gdy dzieci balowały z animatorkami oraz nauczycielkami z przedszkola BAMBINI, ich rodzice i bezglutenowi dorośli spotkali się z polskim przedstawicielem firmy Dr Schaer. Jacek Boraś na multimedialnej prezentacji pokazał gościom firmę „od kuchni”.

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (21)Opowiadał o plantatorach, którzy we Włoszech specjalnie dla Schaer’a uprawiają ryż, kukurydzę, proso, a nawet ryż (rośnie jak w Chinach – na polach zalanych wodą).

Mamy własne laboratoria i sprawdzamy każdą dostawę  – podkreślał Jacek Boraś, polski przedstawiciel firmy Dr Schaer. – Niezależnie od tych działań badany jest każdy produkt finalny, powstały z tych surowców.

 

paczki z pyrami (9)Apetyt zebranych zaspokajały przekąski, przygotowane przez firmę Schaer: bezglutenowy, świeży chleb z serkami śmietankowymi, czekoladowe muffinki, herbatniki, ciasteczka, ciasto Zebra. Były też soczyste mandarynki z przedszkola BAMBINI oraz bezglutenowe pączki Bezglutenowej Mamy.

Firma Polcrop (czytaj tutaj) nadesłała nam bezglutenowe piramidki zbożowe, które przypadły do gustu małym i dużym alergikom – uczulonym na mleko, jaja lub czekoladę. Chrupaliśmy je zresztą wszyscy –  z dużym apetytem.

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (18)Dla rodziców bezcenne były rozmowy z innymi bezglutenowymi rodzicami. Omawiali nowe produkty bezglutenowe, porównywali wyniki badań swoich dzieci, opowiadali o kłopotach z bezglutenowym wyżywieniem w przedszkolach.

Rozmawiali o diecie, lekarzach, lokalach z bezglutenowym menu, o przepisach i badaniach rodzin celiaczków.

Wiem, że powinnam zbadac siebie i męża, ale podświadomie odsuwamy to w czasie – przyznała Kasia z Poznania, mama bezglutenowej Oliwii.

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (6)Wszyscy rodzice podkreślali, że udział w bezglutenowej imprezie jest bezcenny z wielu wzgędów.

– Można było wyjść z domu bez kanapek, słoiczków z obiadem i przekąsek – mówiła jedna z mam, a pozostałe jej przytakiwały. – Dzieci mogły się poczuć jak rówieśnicy i częstować wszystkimi przekąskami na stołach. A my nie musiałyśmy szykować bezglutenowego prowiantu na wyjście…

 

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (17)O balu dowiedziałam się od Agaty Młynarskiej, którą znam z Facebooka – opowiadała jedna z uczestniczek, chora na wrzodziejące zapalenie jelita oraz na celiakię. – Cieszę się, że tu przyszłam, bo zyskałam sporo nowych informacji.

Większość gości dowiedziała się o imprezie ze strony www.celiakia.pl, a także z wielkopolskich mediów, które nagłośniły bezglutenowy bal (gazety, radio, miejski portal informacyjny).

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (2)Podczas balu można było zrobić bezglutenowe zakupy w promocyjnych cenach – na stoisku Friendly Food (sklep oraz bistro należące do programu Menu bez Glutenu).

Jak się okazało, spora część przyjezdnych gości przed balem odwiedziła z dziećmi Friendly Food i raczyła się m. in. bezglutenowymi hot-dogami, kanapkami i grzankami.

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (41)Bal w zamku zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz BAMBINI Polsko-Angielskie Niepubliczne Przedszkole Montesori w Poznaniu, przy udziale firmy Dr Schaer. Przedszkole Bambini należy do programu Menu bez Glutenu – jako pierwsze przedszkole w Polsce.

Jakie będą kolejne bezglutenowe imprezy w Wielkopolsce?

 

karnawalowy bal Poznan 2015 (36)Mają odbyć się m. in. bezpłatne warsztaty bezglutenowe w Poznaniu, Lesznie i w Pile, dzień dziecka i zabawa z Mikołajem. Zerkajcie na stronę www.celiakia.pl – tam będą ogłaszane wszystkie spotkania.

Członkowie stowarzyszenia jako pierwsi otrzymają e-mailem zawiadomienia, a tym samym jako pierwsi zdołają się zapisać (na wiekszośc imprez liczba miejsc jest ograniczona).

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się