Piwo jest jednym z najpopularniejszych napojów w Polsce, a mimo to piwo bezglutenowe to u nas rzadkość. Z kolei sąsiadująca z nami Słowacja dostrzega konsumentów na diecie bezglutenowej i oferuje od niedawna bezglutenowe piwo bezalkoholowe, klasyczne, ciemne i smakowe. Dostępne jest powszechnie, m. in. w marketach Coop, kosztuje około 1 euro za puszkę.
Podobnie jest w Austrii, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, w Czechach. Tam wybór piw bezglutenowych, bezalkoholowych raz z alkoholem, jest bardzo duży. Tam się opłaca, a w Polsce się nie opłaca. Dlaczego tak się dzieje?
Bezglutenowe piwo bezalkoholowe Złoty Bażant zobaczyłam po raz pierwszy w bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry, stało sobie w lodówce kilka smaków. Kilka dni później byłam w markecie Coop w Słowacji, a tam pełne bogactwo!
Smak klasyczny oraz ciemny, a także owocowe: truskawkowe, cytrynowe, z zieloną herbatą, grapefruitowe, ze zmniejszoną zawartością cukru, zero cukru. Naprawdę jest w czym wybierać, a cena jest przyzwoita: około 1 euro.
Osobiście nie gustuję w smakowych piwach, wolę klasyczne piwo bezglutenowe. Wiem jednak, że wiele osób z celiakią poszukuje bezalkoholowego piwa bezglutenowego smakowego - więc dobrze, że takie istnieje. Niestety nie w Polsce ...
Słowacja, ale i Czechy, mimo że są krajami mniejszym od Polski, zaskakująco dobrze radzą sobie w kwestii dostosowywania się do nowych trendów żywieniowych.
Możliwe, że wśród Słowaków i Czechów jest większa świadomość problemów związanych z glutenem czy chęć unikania alkoholu, co prowadzi do większego popytu na takie produkty. Dla producentów oznacza to motywację do tworzenia nowych rodzajów piw.
W Polsce tradycyjne piwo ma długą historię i jest głęboko zakorzenione w kulturze. Czy to jedyny powód, że producenci piwa w Polsce są bardziej niechętni do eksperymentowania z piwem bez glutenu?
Chyba nie o to chodzi, bo przecież obecnie powstaje u nas mnóstwo nietuzinkowych piw w stylu IPA, ALE, APA. W tej kategorii pojawiają się też wersje bezglutenowe. Ale prawie nie do kupienia jest w Polsce klasyczne, bezglutenowe piwo bezalkoholowe (jest tylko jedno: Kultowe 0%).
Dlaczego? Może dlatego, że dla polskich producentów rynek bezglutenowy jest nadal zbyt mały i nie gwarantuje oczekiwanych zysków?
Kilka lat temu BROK wypuścił wersję piwa bezglutenowego, w butelkach 0,33 l. Miało dobrą cenę, było dostępne m. in. w sieciach Netto i Żabka. Było pyszne, klasyczne, idealne. Ale browar wycofał je ze sprzedaży, najprawdopodobniej dlatego, że nie osiągał oczekiwanych zysków.
Obecnie w Polsce można kupić piwo bezglutenowe KULTOWE (smakowe alkoholowe oraz klasyczne 0%), Połczyńskie Zdrojowe (markety: DINO, POLO), Kormoran (Carrefour, Auchan), a także mniej znane piwa, pojawiające się sporadycznie w marketach (m. in. IPA).
Bardzo chciałabym wspierać - jako konsument - polskie piwa bezglutenowe. Cieszę się, że istnieją, ale mi osobiście brakuje takiego bardzo klasycznego piwa. Na razie moimi typami są: włoskie Peroni oraz czeski Ferdinand.
Z racji bliskiego sąsiedztwa z Czechami częściej mam dostęp do Ferdinanda. Można go kupić w wersji alkoholowej i bezalkoholowej w marketach: Albert, Globus, czasem w Tesco. Dostępny jest też Bernard bezlepkovy (czyli bezglutenowy) - jest bardziej wyrazisty w smaku, bardziej gorzki niż Ferdinand.
W Polsce możemy o tym na razie pomarzyć... Chodzi o lane piwo bezglutenowe, z beczki. Ale i w Czechach to rzadkość, takie piwo kupowałam w Chacie u Jirki w czeskich Karkonoszach (zdjęcie obok) oraz w restauracji U Agamy w Pradze.
Ze świecą (w Polsce i w Czechach) można też szukać barów i pubów, gdzie można kupić choćby butelkowe piwo bezglutenowe.
W Polsce pozytywnym wyjątkiem jest Pizza Naturalna w Poznaniu oraz bezglutenowy pensjonat Moje Tatry. W Czechach nie spotkałam jeszcze takich miejsc z butelkowym piwem w restauracji.
Podsumowując: dobrze, że w Polsce można kupić bezglutenowe piwo oraz jeden rodzaj bezglutenowego piwa bezalkoholowego. Czekamy jednak, aż producenci piwa się obudzą i dostrzegą konsumentów na diecie bezglutenowej, że zobaczą w nas pełnoprawnych klientów i zaoferują większy wybór.
KOMENTARZE