Jesień i zima to trudny czas dla Antka. Nasilona atopia całkowicie wyklucza bowiem z jego diety kakao. A jak dziecko ma przetrwać święta bez pierniczków?
By ratować dziecięce wspomnienia, przerobiłam mikołajkowe ciasto na piernikowe ciasto z karobem i margaryną wegańską. Zostawiłam tylko jajko, ale mamy alergików mogą je zastąpić mielonym siemieniem lnianym.
Składniki:
– 320 – 350 g bezglutenowej mąki do ciast – np. Mix Cake Schaer lub Balviten;
– 1 łyżka (10 g) przyprawa bezglutenowa piernikowa np. Dary Natury (lub domowa przyprawa – PRZEPIS TUTAJ);
– 1 łyżka (10 g) karobu w proszku bez śladowych ilości glutenu;
– 50 g cukru/ksylitolu;
– 1 łyżeczka (7 g) sody oczyszczonej bez śladowych ilości glutenu (np. Oetker);
– 100 g powideł lub dżemu bez śladowych ilości glutenu;
– 3 łyżki (100 g) miodu;
– 100 g puree ziemniaczanego przygotowanego w domu;
– 60 g miękkiej margaryny wegańskiej;
– 1 jajko (50 g) lub 15 g mielonego siemienia lnianego bez śladowych ilości glutenu zaparzonego 3 łyżkami wrzącej wody (około 50 ml);
– bezglutenowa skrobia kukurydziana lub ziemniaczana do podsypywania;
Do miski wsypałam wszystkie suche składniki i wymieszałam. Jeśli rezygnujesz z jajka, zalej siemię lniane wrzątkiem i dokładnie wymieszaj, zostaw na parę minut do zgęstnienia. Do mąki dodaj pozostałe surowce, w tym papkę z siemienia lnianego (jeśli możesz jajko, daj jajko zamiast siemienia). Wymieszałam ciasto ręcznie lub robotem na jednolitą masę i wstawiłam do lodówki, by stężało (2-3 godziny).
Na stolnicę posypaną bezglutenową skrobią kukurydzianą (lub inną bezglutenową mąką) wyłożyłam ciasto i rozwałkowałam je, lekko posypując mąką. Piekarnik nastawiłam na 180 stopni C.
Foremkami wycinałam pierniczki i układałam niezbyt gęsto na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekłam 10 minut.
Próbną partię bezglutenowych pierników bez kakao upiekłam dziś rano. Zosia orzekła, że smakują wybornie, po prostu jak pierniki. Antek jeszcze śpi, więc degustacja dopiero przed nim. Już się cieszę na myśl, jak bardzo będzie zaskoczony deserem w śniadaniówce. A po szkole wspólnie zrobimy bezglutenowe pierniczki dla alergików. Wreszcie będzie mógł bez skórnych konsekwencji podjadać drobinki ciasta. No i wyjadać pierniczki z choinki…
Przepis w oryginalnej wersji (z mixem uniwersalnym Glutenex), masłem, kakao i jajkiem stworzyła pani Alicja, główny technolog w Glutenexie, na warsztaty Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.