Blog

2

Bezglutenowe dziecko na biwaku

30/12/2016

Bezglutenowe dziecko na biwaku

30/12/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wyjątkowo szybko wyprawiłam Zosię na grudniowy biwak harcerski. Ona pakowała ciuchy, a ja uszykowałam prowiant. Na szczęście to tylko dwa dni. Tym razem nie miałam kłopotu z miękkim pieczywem bezglutenowym: w dobrej cenie, w sklepie internetowym Balvitenu, kupiłam świeży chleb kanapkowy marki Bezglutenowe Przysmaki. I to był strzał w dziesiątkę.

Bezglutenowe pieczywo na biwak

Zosia jeszcze tego samego dnia wieczorem przysłała esemesa: „Chleb jest super. Nie kruszy się przy smarowaniu masłem. Jest pyszny, wilgotny i miękki. Ciekawe, jaki będzie rano” – relacjonowała po kolacji.

Odetchnęłam, bo przygotowanie pieczywa na biwak dla bezglutenowego dziecka jest zawsze sporym wyzwaniem. Bezglutenowe bułki czy chleby zazwyczaj wymagają odparowania, odpieczenia lub zgrzankowania. Nie ma kłopotu, gdy przygotowujemy kanapki w domu, gdzie pod ręką jest piekarnik, toster lub garnek. Ale na szkolnej wycieczce lub biwaku harcerskim? Przecież wychowawca, przy kilkudziesięcioosobowej ekipie, nie będzie zajmował się bezglutenowym chlebem dla jednego dziecka…. Tu bezglutenowy zuch lub bezglutenowy harcerz sam musi sobie dać radę. Pod warunkiem, że z domu otrzyma odpowiednie produkty, między innymi pieczywo nie wymagające tostowania.

Chleb na medal

Na harcerskim biwaku chleb kanapkowy Bezglutenowe Przysmaki z Balvitenu spisał się na medal. Jest najbardziej miękki i wilgotny z dostępnych na rynku świeżych chlebów bezglutenowych. Jest gotowy do jedzenia od razu po wyjęciu z paczki. Co ważne: nie zawiera żadnych alergenów, nawet wszechobecnej soi. Jego smak i kolor są bardzo zbliżone do glutenowego pieczywa. Powinien zasmakować nawet dzieciom, które są na początku bezglutenowej przygody i mają trudności z zaakceptowaniem smaku bezglutenowego pieczywa. Ten chleb docenią nie tylko bezglutenowe dzieci, ale i bezglutenowi turyści  wypoczywający pod namiotem.

Dodatki do chleba

Na biwakach i wszelkich nockach poza domem najlepiej sprawdzają się proste produkty. Takie, które nie wymagają od dziecka zbyt dużego zaangażowania. Szykuję więc duże pudło plastikowe i układam  w nim:

  • mały bezglutenowy pasztet w słoiczku (np. Profi)
  • plastikowe pudełeczko lub słoiczek z dozwolonym tłuszczem (np. masło, masło klarowane, smalec, olej kokosowy rafinowany)
  • bezglutenowe wędliny w plastrach (dostępne w każdym Netto, Lidlu, Biedronce), opakowane w plastikowe zamykane pudełeczko
  • jeśli jest dostęp do gazu lub prądu: porcję bezglutenowych parówek opakowanych w folię aluminiową
  • pokrojone warzywa: np. papryka, marchewka, kalarepka, oliwki
  • saszetki z herbatą
  • drewnianą deseczkę lub papierowe talerzyki, kubek do herbaty, nóż do smarowania masła
  • do pudła można wstawić też porcyjki dżemu, miodu lub kremu orzechowego
  • i oczywiście: w szczelnym woreczku kilka kromek miękkiego, bezglutenowego chleba.

Przekąski

Na biwakach i wszelkich wycieczkach dzieci jedzą oczywiście przekąski. Możemy się buntować, ale taka jest praktyka. Jeśli nie wyposażymy naszego dziecka w bezpieczne przekąski, będzie mu bardzo przykro. I może się zdarzyć, że sięgnie po zabronioną, glutenową przekąskę…. Zadbajmy więc, by w plecaczku bezglutenowego zucha lub bezglutenowego harcerza znalazły się jakieś dozwolone ciasteczka, batoniki, cukierki czy wafelki. U nas standardowo w plecakach lądują: 3-4 bezglutenowe Fruppy o różnych smakach, bezglutenowe precelki Schaer, wafle kukurydziane Sonko lub Kupiec, miętuski Goplany, żelki Harribo.

Bezglutenowy obiad na biwak

Na biwakach harcerskich, na które jeżdżą nasze dzieci, zazwyczaj nie ma możliwości podgrzania obiadu. Latem przywożę więc obiad bezpośrednio na miejsce biwaku. Natomiast jesienią i zimą pakuję drugie danie do plastikowych pudełek i proszę, by nie wstawiać go do lodówki. Na drugi dzień Zosia i Antek zjadają obiad w pokojowej temperaturze: rybę lub mięso, kaszę i warzywa. W tym samym czasie pozostałe zuchy zjadają obiad dowieziony przez firmę cateringową.

Do pudełka można zapakować:

  • bezglutenowego kotleta mielonego/schabowego/gotowanego łososia
  • ugotowaną kaszę jaglaną/gryczaną lub ryż basmati – polane np. oliwą z oliwek
  • pokrojone warzywa, np. ogórki kiszone, paprykę, oliwki
  • bezglutenowy keczup

Gdy jest możliwość podgrzania bezglutenowego obiadu, przygotowuję wybrane dania z poniższej listy:

  • spaghetti (mięso i sos zmieszane z ugotowanym makaronem)
  • zupę pomidorową z kaszą gryczaną/ryżem/makaronem
  • zupę krem z brokułów i jarmużu
  • ugotowaną fasolkę szparagową z czosnkiem i tłuszczem
  • bezglutenową kiełbasę do zgrzania lub odpieczenia

Odpuszczam sobie fasolkę po bretońsku bigos lub kapuśniak – są zbyt aromatyczne.

Chleb ciągle świeży

W drugim dniu biwaku dostałam kolejnego, uspokajającego esemesa: „chleb nadal jest miękki i pyszny” – napisała Zosia po śniadaniu. Jej spostrzeżenia były identyczne z moimi, bo ten sam chleb jedliśmy w domu z Antkiem zarówno na kolację, jak i na śniadanie. Ba, jedliśmy ten bochenek jeszcze przez 3 kolejne dni – cały czas chleb był miękki i bardzo smaczny (a ja dzięki temu miałam kilka dni wolnego: nie musiałam piec domowego chleba bezglutenowego). Bezglutenowy chleb kanapkowy z Balvitenu dobrze komponuje się z wszystkimi dodatkami: słodkimi, słonymi, wytrawnymi, a także z samym masłem. U nas ten chleb będzie stałym wyposażeniem pudełek z bezglutenowym prowiantem. Tym bardziej, że ma dobry skład: woda, skrobia kukurydziana, mąka ryżowa, mąka gryczana, błonnik grochowy, olej rzepakowy, syrop ryżowy, mąka kukurydziana, mąka z prosa, białko grochowe, drożdże, substancja zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza, sól. To jeden z nielicznych na rynku bezglutenowy chleb bez alergenów. Chleb jest produktem polskim, a wypieka go firma Balviten, która większość produktów oznacza międzynarodowym przekreślonym kłosem. Ma też bardzo korzystną cenę: 350 g za niespełna 8 zł.

KOMENTARZE (2)

Joanna 30/12/2016 16:00
Polecam Bagietki Bezglutenowe Świeże tego samego producenta. Są dobre zachowują swoje walory po otwarciu opakowania. Można je zamrozić i też są ok. Kupuję w sklepie stacjonarnym Bliżej Natury w Poznaniu na Podgórnej lub w ich sklepie internetowym. Cena też przystępna bo ok 5 zł:-)
Bezglutenowa Mama 30/12/2016 17:35
Bardzo lubimy te bagietki. Gdy spróbowałam ich po raz pierwszy, miałam wrażenie, że jem glutenowe pieczywo.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się