Trwa sezon dyniowy, więc w pełni wykorzystajmy dostęp do tego świeżego, doskonałego warzywa. O tym, że dynię można przygotować na wiele sposobów, przekonali się uczestnicy jesiennych warsztatów bezglutenowych z Balvitenem w Lesznie. A TUTAJ ZOBACZ TEN PRZEPIS NA VIDEO.
Jednym z ciekawszych wypieków były drożdżówki z dynią: lekko chrupiące, w środku mięciutkie, z aromatem rozgrzewającego kardamonu…
Składniki:
– 300 g bezglutenowej mąki do drożdżowych wypieków
– 1/4 kostki masła;
– paczka drożdży suszonych bez śladowych ilości glutenu;
– 2 jajka;
– około 170 ml letniego mleka;
– 200 g zblendowanej lub startej surowej dyni;
– 1 łyżeczka jogurtu naturalnego lub śmietany (niekoniecznie, jogurt daje delikatność);
– 3 łyżki cukru;
– szczypta soli;
– cukier z wanilią lub skórka starta z wyparzonej cytryny
-łyżka bezglutenowej bułki tartej;
Nadzienie
– pół kg obranej dyni;
– 2 łyżki miodu;
– 2 łyżeczki cynamonu bez śladowych ilości glutenu;
– 3 łyżki masła;
– opcjonalnie 6 ziarenek kardamonu lub ćwierć łyżeczki mielonego;
Do przesianej mąki dodaj suche drożdże i sól. Jajka utrzyj z cukrem na kogel mogel. Wymieszaj mąkę z masą jajeczną, z letnim mlekiem, śmietaną, miękkim masłem, domowym cukrem waniliowym, startą dynią.
Powstanie gęsta masa o konsystencji wyrobionej ciastoliny. Posyp ją mąką i przykryj ściereczką. Odstaw miskę na godzinę w ciepłe miejsce, by ciasto wyrosło. W tym czasie przygotuj konfiturę dyniową.
Dynię pokrój w kostkę, podduś na maśle w rondelku, raz po raz mieszając (możesz ja też podpiec w 200 stopniach C przez 15 minut). Dodaj miód i przyprawy. Ostudź i odciśnij na sitku nadmiar soku. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagnieć.
Dłonie zanurzaj w miseczce z wodą i formuj kuleczki (około 12-15 szt). Układaj je w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Kciukiem zrób wgłębienie w każdej bezglutenowej drożdżówce i nałóż porządną porcję konfitury dyniowej. Mokrą łyżką wygładź powierzchnię drożdżówek. Rozkłóconym jajkiem posmaruj drożdżówki, udekoruj je orzechami. Zostaw na 20 minut do wyrośnięcia.
Piecz na złoty kolor około 25 min w 200 stopniach. Część bezglutenowych drożdżówek możesz zamrozić.