Blog

13

Bezglutenowe ciasto migdałowe „Jedz bez grzechu”

04/04/2017

Bezglutenowe ciasto migdałowe „Jedz bez grzechu”

04/04/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowe ciasto migdałowe „Jedz bez grzechu” ma same zalety i w pełni zasługuje na swoją nazwę. Po kolejne kawałki mogą śmiało sięgać biegacze, diabetycy  czy miłośnicy diet odchudzających. Jest tak doskonałe, że podaję je czasem dzieciom… na śniadanie. Jedzą z apetytem, zdziwione, że w naszym domu można zjeść rano słodycze. Przepis zdradziła mi pani Mirka, zaprzyjaźniona nauczycielka z zaprzyjaźnionej szkoły gastronomicznej. Gorąco zachęcam, byście przygotowali bezglutenowe ciasto migdałowe „Jedz bez grzechu” na najbliższą bezglutenową Wielkanoc.

Składniki na ciasto (keksówka o wymiarach około 20 x 10 cm)

  • 180 bezglutenowej mąki migdałowej
    lub zmielonych migdałów bez śladowych ilości glutenu
  • 60 g bezglutenowej mąki kokosowej
  • 100 g ksylitolu
    opcjonalnie cukru
  • 4 jaja
  • 100 g oleju kokosowego
    opcjonalnie oleju rzepakowego
  • szczypta soli
  • opcjonalnie kilka kropli esencji waniliowej

Składniki na polewę karobową bezglutenową

  • 35 g ksylitolu
    opcjonalnie cukru
  • 25 g masła
    opcjonalnie margaryny wegańskiej
  • 2 łyżki bezglutenowego karobu w proszku Celiko
  • 4 łyżki wody

Wykonanie ciasta

Olej kokosowy delikatnie podgrzej w garnku – tylko do rozpuszczenia. Ostudź do temperatury pokojowej. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Piekarnik nastaw na 170 stopni C. Wymieszaj bezglutenową mąkę migdałową i bezglutenową mąkę kokosową ze szczyptą soli. Dalej postępuj tak, jak przy pieczeniu biszkoptu. Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę, pod koniec dodając stopniowo ksylitol. Dodawaj po jednym żółtku i mieszaj mikserem na wolnych obrotach. Odstaw mikser. Zmieszane mąki partiami wsypuj do masy jajecznej i delikatnie mieszaj masę łyżką. Na końcu dodaj olej kokosowy i delikatnie wymieszaj masę. Przelej ją do formy i wstaw do piekarnika na około 40 minut. Piecz do suchego patyczka, w razie potrzeby wydłużając lub skracając czas. Formę wyjmij z piekarnika, a po 5 minutach wyjmij bezglutenowe ciasto „Jedz bez grzechu” i ustaw na metalowej kratce. Gdy ostygnie, przygotuj polewę karobową według przepisu Katarzyny Jankowskiej, autorki książek i bloga „Mama Alergika Gotuje”.

Wykonanie polewy

Wszystkie składniki polewy karobowej włóż do rondelka i podgrzewaj na małym ogniu, stale mieszając, do uzyskania gładkiej konsystencji. Polewa dość szybko gęstnieje, najlepiej więc od razu udekorować nią bezglutenowe ciasto „Jedz bez grzechu”. Udekorowane ciasto wstaw do lodówki lub przechowuj w temperaturze pokojowej. Przepis na polewę pochodzi z książki kucharskiej Katarzyny Jankowskiej.

Ciasto w wersji mniej zdrowej

Bezglutenowe ciasto migdałowe „Jedz bez grzechu” jest jednym z najpyszniejszych ciast, jakie jadłam. Urzeka wyraźnie migdałowym smakiem, jest puszyste i pozostaje długo wilgotne (inne bezglutenowe wypieki zazwyczaj bardzo szybko czerstwieją). To ciasto migdałowe bez  glutenu smakuje wszystkim: glutenowcom, bezglutenowym dzieciom i studentom i dorosłym. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich domowników lub gości niecodziennym i zdrowym wypiekiem, przygotuj bezglutenowe ciasto migdałowe „Jedz bez grzechu”. Zachęcam, naprawdę warto. 

Jeśli wolisz użyć cukru zamiast ksylitolu, a oleju rzepakowego zamiast oleju kokosowego, śmiało sięgnij po te składniki. Uzyskasz ciasto identyczne w smaku i konsystencji, lecz będzie bardziej kaloryczne i już nie tak zdrowe. Nie wiem, czy wówczas będzie mogło nosić nazwę „Jedz bez grzechu”, ale na pewno urzeknie każdego, kto skosztuje choć kawałeczka.

Zobacz ten przepis na filmie

KOMENTARZE (13)

Emilia 22/06/2020 00:57
Ciasto wyszło świetne! Tak jak pisałam powyżej, dodałam łyżeczkę proszku do pieczenia. Genialny pomysł i taki prosty! Upiekłam w okrągłej foremce, była to jedna z warstw tortu.
Emilia 20/06/2020 23:05
Zrobiłam w okrągłej foremce jako jedną z warstw do tortu urodzinowego. Dodałam łyżeczkę bezglutenowego proszku do pieczenia. Wygląda super! Jutro wielka próba ;)
Monika 27/02/2019 18:04
Witam Ile może postac takie ciacho i jak je przechowywać?bo wlasnie piekę ale zrobilam kulki i wsadzilam do papilotek ciekawa jestem jak wyjdzie bo to mają wyjsc ala paczki dla synka:)pozdrawiam
Bezglutenowa Mama 03/03/2019 10:41
Moniko, ono zachowa świeżość przez kilka dni, ale musisz je przechowywać w lnianym worku. A jak wyszły w tych papilotkach?
Aga 22/11/2018 10:32
Nie wyszło mi tak puszyste, w ogóle masa była bardzo gęsta - zapewne za sprawą mąki kokosowej. Nie przelewałam do formy, a przekładałam myśląc że się nie upiecze. Upiekło się, jest jadalne, ale na pewno nie puszyste. Zastanawiam się dlaczego, dałam tyle maki ile było w przepisie. Za dużo?
Bezglutenowa Mama 26/11/2018 16:01
Ono na pewno nie jest tak puszyste, jak biszkopt - właśnie za sprawą innej mąki. Zerknęłaś, jak to wygląda na filmiku zamieszczonym w przepisie?
Natalia 14/04/2017 13:37
Ciasto " wyszło " z pieca,.Ładnie pachnie ,a le nic nie urosło .Czy tak ma być?
Bezglutenowa Mama 14/04/2017 15:49
Tak, ono tylko nieznacznie rośnie.
Ika 09/04/2017 09:06
Wyrasta bez proszku ? Muszę spróbować
Ewa 29/07/2019 17:53
Dziekuje zrobilam ,wyszlo pyszne ,dodalam tylko mala lyzeczke proszku do pieczenia ,aha i upieklam w innei plaskiej blaszce i ulozylam migdaly dla ozdoby
Bezglutenowa Mama 30/07/2019 08:36
Tylko nie zjedzcie zbyt szybko :)
Bezglutenowa Mama 05/04/2017 22:06
Pytasz o polewę karobową? Tak, zamiast masła można użyć wegańskiej margaryny, tzn. takiej, która w składzie nie ma serwatki.
Małgorzata 05/04/2017 10:43
Czy masło można czymś zastąpić ?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się