Święta wielkanocne są doskonałą okazją, by przygotować niecodzienną wędlinę, wymagającą nieco zachodu.
Oto wyśmienita bezglutenowa szynka wołowa, marynowana przez pięć dni w czerwonym winie i warzywach. Cienko krojone plasterki kruchej szynki rozpływają się w ustach. Niecodzienne, pobrzmiewające gdzieniegdzie nuty goździków doskonale harmonizują z czerwonym mięsem. Już sobie wyobrażam smak tej szynki w połączeniu z domową ćwikłą :).
Rzecz jasna, przepis jest prosty i szybki. Nie wymaga żadnego kunsztu kulinarnego, a tylko nieco czasu. Wystarczy kilogram wołowiny ligawy oraz czerwone wino, woda, trochę warzyw i kilka goździków.
Mięso zanurzam w wytrawnej zalewie i ustawiamy w lodówce na 3-5 dni. Potem krótko obsmażam wołowinę na patelni i przekładam ją do brytfanny, naczynia żaroodpornego lub foliowego rękawa. Piekę około godziny w 200 stopniach C.
Pieczeń wyśmienicie smakuje na ciepło, jako danie obiadowe, ale u nas zastępuje kupowane szynki. Schłodzoną w lodówce wołowinę kroję na cieniutkie plasterki i ozdabiam warzywami.
Dla Antka – czerwoną papryką, dla Zosi – zieloną fasolką czy natką pietruszki. Bo wołowina uwielbia witaminę C – połączenie idealne w diecie celiaków.
Dzięki niej organizm wchłania żelazo, którego w czerwonym mięsie mamy pod dostatkiem (ze wszystkich gatunków mięsa to właśnie wołowina ma najwięcej żelaza, w dodatku najlepiej przyswajalnego dla człowieka).
A z żelazem u celiaków bywa kiepsko. Wielu z nas ma niedobory tego bezcennego pierwiastka, dlatego warto zadbać o jego stałą obecność w diecie.
Oto przepis na pieczeń marynowaną w czerwonym winie:
Składniki:
– kilogram wołowiny ligawy;
– 250 ml czerwonego wytrawnego wina
– 250 ml wody;
– 50 ml oliwy;
– 3 łyżki octu winnego (raz zapomniałam go dodać do zalewy i nic się nie stało :);
– 1 cebula;
– 1 marchewka;
– 1 pietruszka;
– pieprz, liść laurowy, garść goździków;
– sól;
Warzywa pokrój w plasterki i przesmaż na oliwie. Dodaj wino, wodę, przyprawy i ocet. Zagotuj i ostudź. Umyte mięso włóż do zalewy (ma być całe przykryte) i trzymaj w lodówce 3-5 dni, obracając co 12 godzin. Przed pieczeniem mięso wytrzyj z zalewy, natrzyj solą i olejem. Krótko obsmaż na patelni, na dużym ogniu (białko ma się ściąć). W brytfannie z pokrywką piecz mięso około 70 minut w temp. 200 stopni. Od czasu do czasu pieczeń polewaj marynatą.
(*) Przepis pochodzi z książki Beaty Połatyńskiej „120 przepisów bezglutenowych”. Nieco go zmodyfikowałam ;)
KOMENTARZE