W bezglutenowych domach nastał czas pieczenia bezglutenowych pierników. A do pierniczków przyda się aromatyczna przyprawa… Niestety, zazwyczaj gotowe przyprawy do pierników zawierają gluten lub są nim zanieczyszczone. To jednak żaden kłopot. W kilka minut przygotujemy domowa przyprawę bezglutenową do piernika, z dostępnych pod ręką składników. To naprawdę proste. Zwróćcie jednak uwagę, by wszystkie składniki były bezpieczne – nie mogą zawierać glutenu ani zanieczyszczeń glutenowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies, zboża zawierające gluten).
Uwaga: od niedawna dostępna jest gotowa przyprawa bezglutenowa do piernika marki Magros. Można ją kupić w większości sklepów internetowych ze zdrową żywności, np. Jedzbezglutenu.pl czy Friendlyfoodshop.pl, a także w sklepach stacjonarnych i na stronie producenta. Jest genialna!
UWAGA: WSZYSTKIE SKŁADNIKI MUSZĄ BYĆ WOLNE OD ZANIECZYSZCZEŃ GLUTENEM
Wszystkie składniki rozetrzeć w moździerzu (albo użyć mielonych, z pewnego źródła, bez zanieczyszczeń glutenem – np. Magros) lub zmielić w młynku do kawy. Wymieszać, zamknąć w słoiczku. Gotowe!
Domowej przyprawy bezglutenowej do pierników można używać zarówno do większych wypieków (piernik w blaszce), jak i do piernikowych ciasteczek. Z taką przyprawą bezglutenowe wypieki będą w pełni bezglutenowe i bezpieczne.
Można również kupić gotową bezglutenową przyprawę do pierników firmy Magros – KLIK magrosprzyprawy.pl
Powszechnie dostępne przyprawy do piernika (np. Kamis, Prymat itd.) są zanieczyszczone glutenem, lub go zawierają w składzie. Stosowna informacja jest zawsze na etykiecie. Osoba z celiakią nie może kupić takiego produktu. Dla nas dozwolona jest tylko bezglutenowa przyprawa do piernika. A jeśli wpadnie Wam w ręce przyprawa do piernika mało znanej firmy, a na etykiecie nie będzie żadnych informacji o alergenach obecnych w zakładzie – też nie kupujcie. Dlaczego? Polecam mój poradnik: jak robić bezglutenowe zakupy? Jak znaleźć gluten na etykiecie?