Przygotowania do niedzielnych warsztatów stowarzyszenia i Glutenexu trwają pełną parą. Mój piekarnik ledwie nadąża z wypiekiem chlebów, bułek i ciast. A ja mam usprawiedliwienie, że piekę dla sprawdzenia przepisów ;). W niedzielę przygotowałam jasny chleb vitalny z mixu Glutenexu. By bochenek miał kolor zbliżony do glutenowego, dodałam do mąki pół łyżeczki karobu w proszku. Chlebek smakował idealnie dzieciom w szkole, a mnie – w podróży.
– mix vitalny jasny Glutenex 500 g;
– opakowanie drożdży suszonych bez śladowych ilości glutenu (8 g);
– pół łyżeczki karobu w proszku bez śladowych ilości glutenu (opcjonalnie);
– 550 g letniej wody;
– 2 łyżki oleju;
Wymieszałam mąkę z drożdżami i stopniowo dolewałam wodę, wyrabiając ciasto 5 minut robotem kuchennym (można rękoma). Pod koniec wyrabiania dodałam olej. Przełożyłam ciasto do dwóch kek sówek wyłożonych papierem do pieczenia (ciasto powinno sięgać 1/3, maksymalnie połowy wysokości foremki). Przykryłam foremki folią spożywczą (może być wilgotna bawełniana ściereczka) i zostawiłam chleb do wyrośnięcia na około godzinę i 15 minut (75 minut).
Piekarnik nastawiłam na 220 stopni C. Po tym czasie posmarowałam bochenki rozkłóconym jajkiem i posypałam posypką do chleba. Na dolną blachę piekarnika wlałam około 100-200 ml wrzątku, a na środkową blachę wstawiłam oba bochenki. Piekłam je około 40 minut – do suchego patyczka. Studziłam wyjęte z forem, na metalowej kratce. Rozkrajałam dopiero po zupełnym ostygnięciu. I dopiero wówczas upewniłam się, że chleb wyszedł na medal.
Sekret udanego wypieku chleba vitalnego Glutenexu polega na dokładnym wyrobieniu ciasta na gładką, gęstą, ale i nieco elastyczną masę. Nie może być grudek, ciasto nie może być twarde ani lejące. Wysiłek starannego wyrobienia ciasta naprawdę się opłaci – z tej mieszanki (jak i z mixu vitalnego ciemnego z ziarnami Glutenex) powstaje naprawdę świetny bezglutenowy chleb, lubiany przez dzieci i dorosłych. Jasny vitalny pozostaje świeży nieco krócej, niż ciemny, ale to naturalne: ma więcej skrobi.
Dziś mija trzeci dzień od wypieku dwóch bochenków jasnych vitalnych. Chleb nadal jest OK, nie kruszy się, jego miękisz pozostaje dość elastyczny i miękki. Przygotowałam dzieciom kanapki do szkoły: masło nadal łatwo się rozsmarowywało, nie było kłopotu z kruszeniem się czy łamaniem. Przyznacie, że to ogromne zalety bezglutenowego chleba, który zazwyczaj szybko czerstwieje, łamie się przy krojeniu
Zaletą obu mixów vitalnych Glutenexu jest ich skład (bez skrobi pszennej bezglutenowej), smak, struktura, łatwość wypieku oraz cena (5,50 zł za 500 g w sklepie internetowym producenta).
Przyznam, że początkowo (w 2014 r.) miałam z tym mixem pewne kłopoty. Metodą prób i błędów zrozumiałam, że zbyt krótko wyrabiałam ciasto, że wlewałam wodę zbyt szybkim strumieniem (zamiast stopniowo, cienką strużką, co kilka sekund). Odtąd sięgam czasem po tę mieszankę dla urozmaicenia śniadań i kolacji dzieci. Bo tak to jest z bezglutenowym pieczywem: nasze dzieci szybko się nim nudzą i ciągle chcą nowości…..
Skład mixu vitalnego jasnego Glutenexu: skrobia kukurydziana, mąka ryżowa, mąka gryczana błonnik roślinny, cukier, substancje zagęszczające: E 464, guma ksantanowa, emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, kwas mlekowy.
PS Nie mam umowy z Glutenexem na promocję i reklamę. Opisuję produkty sprawdzone przez siebie, przydatne w bezglutenowej kuchni dzieci i dorosłych.