Sytuacja podopiecznych domów dziecka z Ukrainy jest szczególna: nie mają taty ani mamy, tylko wychowawcę, jednego na 15-30 dzieci …. Do Polski trafiło już ponad dwa tysiące dzieci z różnych placówek opiekuńczych: domów dziecka, ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, z rodzinnych domów dziecka itp. Wszyscy trafiają do punktów recepcyjnych pod Warszawą, gdzie spędzają 2-3 dni, zanim otrzymają docelowy adres.
Właśnie w tych punktach recepcyjnych trzeba zadbać o ukraińskie dzieci z celiakią, o ukraińskie dzieci na diecie bezglutenowej czy niskobiałkowej (PKU). Bo o ile w tychże punktach nie brakuje zwykłej żywności (w tym chleba, bułek, ciastek, cukierków, batoników itd.), to o bezglutenowych można pomarzyć. A sytuacja jest dynamiczna. Bywa, że w środku nocy do sali gimnastycznej w którejś ze szkół „wjeżdża autobus” z dziećmi. Są zmęczone, głodne, wystraszone. Wolontariusze szykują kanapki, zalewają jakieś gorące kubki, podają ciasteczka. Ukraińska wychowawczyni zgłasza, że jedno dziecko jest bezglutenowe – БЕЗ ГЛЮТЕНУ. Panika – nie ma nic …. Ufff, ktoś znajduje wafle ryżowe, ktoś inny zalewa herbatę. Tyle musi wystarczyć.
Na szczęście teraz pieczę nad wszystkimi punktami sprawuje Jola, jedna z bezglutenowych mam, która szybko zaalarmowała Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy. Właśnie w tych punktach recepcyjnych potrzebna jest tzw. pomoc „na start” – pisałam o tym tutaj, gdy wysłałam pierwszą paczkę: UCIEKLI Z DOMÓW DZIECKA W UKRAINIE I SĄ NA DIECIE BEZGLUTENOWEJ. Ustaliłyśmy również z Jolą, jakie konkretne produkty są potrzebne na miejscu, na start, na gorąco” Taki pakiet przygotował zaprzyjaźniony sklep internetowy „Jedz Bez Glutenu”. Wy kupujecie pakiet, a sklep wysyła go na swój koszt.
Jak wspomniałam, skład pakietu dla ukraińskich dzieci na diecie bezglutenowej został ustalony z koordynatorką, która jest na miejscu i dokładnie wie, co jest potrzebne, co się sprawdzi w praktyce. Na szczęście koordynatorka ma dziecko z celiakią, więc doskonale zna realia diety bezglutenowej i te specjalistyczne produkty, jest więc skarbnicą wiedzy dla swoich koleżanek w punktach recepcyjnych, ale i dla ukraińskiego personelu, który towarzyszy dzieciom.
Przykładem jest pieczywo bezglutenowe. Nie było sensu „wstawiać” do pakietu chleba bezglutenowego o wadze 200-300 g, zawierającego 10-15 kromek (nie daj Boże jeszcze „czerstwych”, wymagających odparowania). Kto by bowiem w tym chaosie pilnował napoczętego opakowania? Kto by zadbał o brak zanieczyszczeń glutenem? Dlatego wymyśliłyśmy z Jolą oraz z Patrycją ze sklepu Jedzbezglutenu.pl, że najlepsze będą malutkie opakowania chleba Nutrifree z dwiema kromeczkami. Akurat na jeden posiłek.
W skład pakietu dla ukraińskich dzieci na diecie bezglutenowej weszły:
Oprócz koordynacji diety bezglutenowej w punktach recepcyjnych dla dzieci, Bezglutenowa Mama opiekuje się też pięcioma ośrodkami w Polsce, w których przebywają podopieczni ukraińskich domów dziecka i ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są ukraińskie dzieci z celiakią, fenyloketonurią, na diecie bezglutenowej lub bezmlecznej stosowanych z różnych przyczyn zdrowotnych. Miejsc tych stale przybywa.
W tym tygodniu wyruszyło tam już kilka paczek, przygotowanych naprędce – np. do domu dziecka nad morzem KLIK, a także do rodzinnego domu dziecka – dla trzyletniego chłopczyka z fenyloketonurią (relacja wkrótce, nie nadążam). Jedocześnie trwa wielka akcja pomocy bezglutenowej w Ukrainie, gdzie we wtorek dotarł konwój Bezglutenowej Mamy. Prawie 400 rodzin otrzyma pomoc żywnościową, a akcja na miejscu kieruje pracowita Tatiana z miejscowości Stryj koło Lwowa. Postaram się dzisiaj o tym wszystkim napisać.
Jednocześnie na szeroką skalę pomaga Ukraińcom w ich ojczyźnie i w Polsce instagramerka z Krakowa muchnia_alergika. Również napiszę lada moment o jej działaniach, teraz tylko wspomnę, że możecie kupować pakiety – makarony, które lada moment pojadą do Ukrainy, do konkretnych rodzin bezglutenowych. Pakiety znajdziecie również w sklepie Jedzbezglutenu.pl – KLIK.
Pomoc ukraińskim dzieciom i rodzinom bezglutenowym w Polsce oraz w Ukrainie będzie potrzebna przez wiele miesięcy, dlatego moje stowarzyszenie uruchomiło wpłaty na konto.
Z tych wpłat nie jest finansowana żadna bieżąca działalność stowarzyszenia, 100% wpłat jest przeznaczana na pomoc Ukraińcom na diecie bezglutenowej. Konkretne obszary pomoc to:
KOMENTARZE