Powiem tak: mój mąż nie cierpi białego mięsa, ale drobiowa mielonka bezglutenowa z oliwkami i zielonym pieprzem tak mu przypadła do gustu, że w ciągu tygodnia upiekłam już trzy pieczenie! Z tej samej masy mięsnej usmażyłam też parę kotletów mielonych na obiad i wszyscy powiedzieli w domu, że to najepsze kotlety w życiu ….
Pomyślałam zatem, że to dobry i tani przepis na Wielkanoc bez glutenu i szybko wstawiam go na blog. Danie nazywa się: drobiowa mielonka bezglutenowa z oliwkami i zielonym pieprzem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pominąć jeden lub oba dodatki. Zamiast oliwek można użyć zielonego groszku albo ugotowanych jajeczek przepiórczych albo … niczego (bo zdarza się, że dzieci nie lubią dodatków). Bezglutenowa mielonka wygląda atrakcyjnie i smakuje nieziemsko ozdobiona ziarenkami pieprzu (zielonego lub czerwonego), ale będzie równie piękna, gdy przystroi się ją suszonym majerankiem czy bazylią. Co kto lubi.
Jeszcze najważniejsza informacja: bezglutenowa mielonka drobiowa z oliwkami i zielonym pieprzem to szybki i prosty przepis. Danie sprawdzi się na obiad, jako zdrowa wędlina na kanapki, a także jako potrawa na Wielkanoc bez glutenu.
Drobiowa mielonka bezglutenowa z oliwkami i zielonym pieprzem – składniki
forma około 20 x 10 cm
DODATKI
W kuchni bezglutenowej nie ma czasu na skomplikowane przepisy. Często liczą się czas i pomysłowość. Oto mój bezglutenowy tip. Odłóż połowę masy mięsnej na drobiową mielonkę bezglutenową i uformuj z niej kotleciki. Obtocz je w bezglutenowej bułce tartej (staraj się wybierać bezglutenową bułkę tartą o dobrym składzie), obsmaż je chwilę na oleju, a następnie piecz około 25 minut w 180 stopniach C, grzałka góra dół (lub razem z pieczenią, w 190 stopniach). Porcję mięsa na kotlety możesz też zostawić w lodówce i przyrządzić obiad w kolejnym dniu.
Dzięki temu masz dwie pieczenie na jednym ogniu: bezglutenowe kotlety mielone i drobiową mielonkę bezglutenową z oliwkami i zielonym pieprzem. Oczywiście tylko od Ciebie zależy, jak dużo mięsa zostawisz na kotlety, a jak dużo włożysz do formy i upieczesz mielonkę. To naprawdę nie ma znaczenia. Mam też inny tip bezglutenowy. Otóż zamiast piec mielonkę w dużej formie, możesz umieścić mięso w silikonowych foremkach o różnych kształtach, np. serduszek, jajek, kwiatuszków, zajączków itp. – w ten sposób powstaną małe porcje pieczonego mięsa dla dzieci – na co dzień, ale również na wielkanocny stół bezglutenowy. Często stosuję ten sposób przy pasztecie.
KOMENTARZE