Blog

7

Zdrowy chleb bezglutenowy z białą kaszą gryczaną

09/01/2019

Zdrowy chleb bezglutenowy z białą kaszą gryczaną

09/01/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Dziś podzielę się z Wami najnowszym przepisem na zdrowy chleb bezglutenowy z białą kaszą gryczaną. Chrupiąca i aromatyczna skórka, miękki środek i te cieniutkie kromeczki…. Bez miksów czy zagęstników. Sama natura ;) Przepis na zdrowy chleb bezglutenowy z kaszą gryczaną powstał przez przypadek. Po prostu z obiadu została mi miseczka ugotowanej, bezglutenowej kaszy gryczanej i nie chciałam jej zmarnować. Poeksperymentowałam z mąkami i jeszcze tego samego dnia wyjęłam z piekarnika pachnący i chrupiący, pyszny i zdrowy chleb bezglutenowy z kaszą gryczaną. Co to był za bochen! Prawie półtora kilograma szczęścia dla całej rodziny i znajomych ;) Smak gryki ciekawie przełamała bezglutenowa mąka kasztanowa o lekko słodkawej nucie. Ten razowy chleb bezglutenowy z białą kaszą gryczaną zachwycił wszystkich bez wyjątku, a glutenowa znajoma od razu odkroiła sobie pół bochenka i zabrała do domu! Jest tylko jedna uwaga: nie zdradzajcie dzieciom wszystkich składników, bo słowa „kasza gryczana” lub „mąka kasztanowa” mogą niektórych negatywnie nastawić wobec tego chleba. Upieczcie wieczorem ten razowy, zdrowy chleb bezglutenowy z białą kaszą gryczaną, a rano posmarujcie masłem i obłóżcie warzywami.  Tak smakuje bezglutenowe szczęście….

Składniki na zdrowy chleb bezglutenowy z kaszą gryczaną             (forma 35 x 11 cm)

Wykonanie

  • Wymieszaj mąki bezglutenowe z drożdżami (można użyć zamiennie około 30 g drożdży świeżych). 
  • Wsyp sól i cukier.
  • Poduś widelcem bezglutenową kaszę gryczaną i dodaj ją do mąk. 
  • Wlewając stopniowo wodę wyrabiaj mikserem ciasto na razowy chleb bezglutenowy z kaszą gryczaną.
  • Pod koniec wyrabiania dodaj olej, nasiona i bezglutenowe płatki gryczane. W sumie miksuj około 5 minut. 
  • Ciasto ma uzyskać konsystencję gęstego budyniu, który przy pomocy łyżki przelejesz do formy.
  • Przełóż je do formy wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj z wierzchu olejem.
  • Na powierzchni zrób kilka nakłuć widelcem.
  • Formę przykryj folią spożywczą i odstaw na 30-40 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
  • Piekarnik nastaw na 180 stopni C.
  • Do wnętrza wstaw naczynie żaroodporne z wodą, by nawilżała powietrze.
  • Gdy ciasto podwoi objętość, skrop je delikatnie wodą i wstaw do piekarnika na godzinę.
  • Przed końcem pieczenia sprawdź patyczkiem, czy chleb jest gotowy.
  • Formę zostaw w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach.
  •  Gdy piekarnik ostygnie, wyjmij chleb na metalową kratkę. 
  • Zdrowy, razowy chleb bezglutenowy z kaszą gryczaną krój dopiero, gdy ostygnie.
  • Przechowuj w lnianym worku.
  • Zdrowy, razowy chleb bezglutenowy z kaszą gryczana można mrozić w całości lub w kromkach.

Razowy chleb bezglutenowy z zdrowej diecie dzieci i dorosłych

Dieta bezglutenowa powoduje wiele niedoborów u dzieci i dorosłych z celiakią. Przeczytacie o tym TUTAJ – KLIK. Dlatego tak ważne jest, by w diecie bezglutenowej dzieci i dorosłych dominowały produkty nieprzetworzone, domowe, zdrowe, o wielu wartościach odżywczych. Białe pieczywo lepiej zastępować razowym pieczywem bezglutenowym (np. bezglutenowe grahamki na zakwasie – KLIK). Jeśli dzieci na diecie bezglutenowej nie przepadają za ciemnym chlebem lub bułkami, wplatajcie je w menu choćby 2-3 razy w tygodniu, by uczyć je nowych, dobrych smaków. No a dorośli, cóż…. Powinni w całości przestawić się na razowy chleb bezglutenowy, pełen zdrowych mąk i składników. Dlatego już za kilka dni podam nowy przepis, tym razem na bezglutenowy chleb jaglany, również bez mixów.

KOMENTARZE (7)

Mariola 06/04/2019 14:47
Moi drodzy, jestem dosłownie przerażona. U mojej 10 letniej córki wykryto uczulenie na gluten. Dlaczego mnie to przeraża? Bo nigdy nikt w rodzinie nie miał na nic alergii i zawsze to co zostało ugotowane jedli wszyscy. Przeraża mnie także to, że nie mam pojęcia o diecie bezglutenowej a tym bardziej o gotowaniu bez (według mnie) podstawowych składników. Czy jest szansa, że moja córka wyrośnie z tej alergii na gluten? Czytam teraz wiele portali i blogów, na zdjęciach posiłki wyglądają rewelacyjnie ale czy posmakują mojej grymaśnej córce? Czuję, że zacznie się walka o przetrwanie. Chleb zawsze piekłam swój na "zwykłych" mąkach. Teraz czytam u Ciebie, że można piec na mące ryżowej, ba nawet widzę, że istnieje coś takiego jak mąka kasztanowa.. wiele nauki przede mną.
Bezglutenowa Mama 15/04/2019 10:21
Mariola - głowa do góry :) Każda z nas przeszła tę samą drogę. Przerażenie, niedowierzanie, szok, potem i zniechęcenie, żal.... To wszystko minie i będziecie całą rodziną cieszyć się bezglutenowymi smakami :) Szybko nauczysz się używać zamienników. Staraj się na początek próbować przepisy proste, ze znanych Ci składników. Zwracaj uwagę, by surowce nie były zanieczyszczone glutenem - czytaj etykiety soli, pieprzu, maki ryżowej, płatków kukurydzianych i setek produktów. Zapewniam Cię, że wszystkie dania gluten-free zasmakują całej rodzinie :) W razie potrzeby -śmiało pisz, zapraszam też do Grupy Bezglutenowa Mama na FB
Rafał 25/03/2019 11:25
Ok. Niestety chyba poległem bo chleb nie wyszedł pulchny i jakkolwiek podobny do Twojego. Nie mniej jednak to moje pierwsze spotkanie z domowym wypiekiem. Pragnę więc zapytać przed drugim podejściem. Co oznacza letnia woda? Czy to temperatura pokojowa czy jednak lekko cieplejsza? Najlepiej jakbyś podała przykładową temperaturę. Czy drożdże świeże można rozpuścić w wodzie przed połączeniem ich z mąka? Myślę że wtedy lepiej się rozprowadzą. Ciasto odstawione do wyrośnięcia w ciepłe miejsce i znów czy masz na myśli temperaturę pokojową czy cieplej np. nagrzany piekarnik do 50C i zostawienie ciasta na godzinę bez dalszego podgrzewania? Sprawdzanie ciasta patyczkiem, ok ale dla laika nic mi to nie mówi. Czy patyczek ma być całkowicie suchy po wyjęciu z ciasta? Czy użyta w przepisie mąka gryczana jest z gryki palonej czy niepalonej? I tak na koniec bo po Twoich wpisach widzę że masz doświadczenie z wypiekami chleba. Czy jest możliwość dopieczenia chleba już po jego wyjęciu ale nie wystudzeniu go całkowicie? Dziękuję.
Bezglutenowa Mama 25/03/2019 11:36
Rafał, nie przejmuj się - trzeba zepsuć kilka chlebów bg, by wreszcie nauczyć się konsystencji ciasta :). Nie Ty pierwszy i nie ostatni wyrzuciłeś chleb do kosza... Już odpowiadam: - letnia woda, to letnia woda z kranu - sprawdzasz ręką jak mleko dla niemowlaka :) - można użyć świeżych drożdży - wtedy oczywiście należy przygotować rozczyn - pokojowa temperatura jest OK, pod warunkiem, że w pokoju jest normalna temp, a nie np. 16 stopni C; czasem wstawiam chleb do piekarnika do garowania, ale na temp ok 30-40 stopni C, w każdym razie staram się, by było to mniej, niż 50; - tak patyczek ma być suchy, a nie oblepiony ciastem - tak, używam mąki gryczanej białej, gdyż ta palona ma zupełnie inne właściwości i inaczej łączy się z płynami - po wyjęciu chleba z pieca jest jeszcze szansa na ponowne wstawienie i dopieczenie go, ale tu trudno wyrokować, jaki będzie efekt; na pewno warto spróbować, zamiast od razu wyrzucać chleb do kosza :) Pamiętaj też, że bg mąki są kapryśne. Raz potrzebują 700 g wody, kiedy indziej tylko 650 g - musisz po prostu nauczyć się konsystencji i za każdym razem dozować wodę indywidualnie;
Rafał 24/03/2019 21:51
Czy można dodać trochę więcej wody bo przy podanej przez Ciebie ilości ciasto jest bardzo gęste.
Dominika 04/03/2019 11:30
Czym można zastąpić mąkę kasztanową (strasznie droga)?
Bezglutenowa Mama 04/03/2019 11:55
Może być bezglutenowa mąka jaglana i bezglutenowa mąka owsiana :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się