Blog

Warsztaty bezglutenowe „Od ziarenka do bochenka”

20/09/2017

Warsztaty bezglutenowe „Od ziarenka do bochenka”

20/09/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W nietypowej lekcji wzięli dziś udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Lesznie. Wspólnie z Bezglutenową Mamą dzieci upiekły ponad 100 owsianych ciasteczek bez glutenu oraz ponad 30 bułeczek bezglutenowych, degustowały również chleb gluten-free. Zajęcia na temat „Od ziarenka do bochenka”, ale w wersji bezglutenowej, odbyły się w zielonej scenerii pracowni ogrodniczej Zespołu Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie. Nasze wypieki powstały w tradycyjnym piecu chlebowym, a uczniowie zgodnie orzekli, że chleb bezglutenowy jest pyszny, podobnie jak bułeczki i zdrowe ciasteczka. 

Co przygotowaliśmy na warsztatach kulinarnych dla dzieci?

Już przestałam liczyć, jak wiele przeprowadziłam warsztatów kulinarnych dla dzieci. Jedno jest pewne: każde takie spotkanie z dziećmi jest wyjątkowe i niezwykle ładuje akumulatory. 

Na dzisiejszej (środa, 20 września 2017 r.) lekcji „Od ziarenka do bochenka” dzieci spróbowały najlepszego chleba bezglutenowego, świeżo upieczonego wieczorem w mojej bezglutenowej kuchni. Zgodnie orzekły, że jest pyszny i niczym nie różni się od chleba, który jedzą na co dzień (a więc glutenowego). A potem było pieczenie – prawdziwe warsztaty kulinarne dla dzieci. Upiekliśmy w piecu chlebowym pyszne i mięciutkie bułeczki bezglutenowe, (dzieci same zaniosły je do pieca), a także zdrowe ciasteczka owsiane bez glutenu. Użyliśmy wyłącznie dobrych składników: płatków owsianych, masła 82%, mąki razowej, cukru brązowego, jajek. 

Jak powstaje mąka na chleb?

W czasie lekcji teoretycznej uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje mąka. By to zobrazować, Bezglutenowa Mama zmieliła bezglutenową kaszę gryczaną w młynku do kawy. Dzieciom spodobało się, że w tak prosty sposób można przygotować domową mąkę. Poznały również różnicę między ziarnami bezglutenowymi, a glutenowymi. Zainteresowanie dzieci wzbudziła też degustacja migdałów – niektóre trafiały jako dekoracja ciasteczek owsianych, ale większość powędrowała do brzuszków. Uczniowie dowiedzieli się, że migdały zawierają zdrowe tłuszcze i cenne białko, które odżywia m. in. mózg.

Wychowawczyni klasy, Lucyna Prajs, zachęcała dzieci do zastępowania gotowych ciastek i przekąsek słodyczami wykonanymi w domu.

  • Domowe wypieki są zdrowe i smaczne, mimo, że nie zawsze wyglądają tak atrakcyjnie, jak słodycze z fabryki, pełne barwników, konserwantów i sztucznych dodatków – opowiadała wychowawczyni.

Po lekcji „Od ziarenka do bochenka” uczniowie spędzali czas na świeżym powietrzu, zwiedzili m. in. edukacyjną ścieżkę przyrodniczą. 

Dziekujemy za gościnę

We wszystkich pracach w czasie warsztatów kulinarnych dla dzieci wspierał nas kierownik gospodarstwa ogrodniczego Zespołu Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie, Jakub Puślednik (na zdjęciu). Dla naszej grupy przygotował piec chlebowy, zadbał także o przeprowadzenie lekcji przyrodniczej dla dzieci. Bezglutenowa Mama, w imieniu wychowawczyni, dzieci oraz własnym serdecznie dziękuje za gościnę. Pracownia ogrodnicza jest miejscem przyjaznym przedszkolakom i uczniom, a także dzieciom i dorosłym na diecie bezglutenowej. Raz w roku, zawsze późną wiosną, odbywa się tam Wielkopolski Dzień Diety Bezglutenowej.

Galeria zdjęć z warsztatów kulinarnych dla dzieci w Lesznie

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się