Blog

18

W sprzedaży pojawił się enzym niszczący gluten

05/03/2019

W sprzedaży pojawił się enzym niszczący gluten

05/03/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

NOWOŚĆ. W Polsce został właśnie zarejestrowany i wprowadzony do sprzedaży niemiecki preparat Gluten Enzym + Calcium firmy Dr Wolz. To suplement diety, który – według deklaracji znanego producenta leków – jako jedyny na świecie niemal całkowicie neutralizuje gluten resztkowy już w żołądku pacjenta i zapobiega uszkadzaniu jelita. Preparat zawiera enzym trawienny pobrany z kropidlaka czarnego, spożywczego grzyba dopuszczonego do spożycia przez ludzi. Enzym niszczący gluten  nie jest jednak cudownym lekiem na celiakię, pozwalającym bezkarnie zjadać zwykłą pizzę czy pszenną bułkę. Jak podkreśla producent, ten preparat rozszczepia jedynie gluten resztkowy, a więc tak zwane „śladowe ilości”, nie zastępuje więc ścisłej diety bezglutenowej. Zaraz zaraz, to po co nam taki preparat? Aby to wyjaśnić, zdobyłam ulotkę i zgłębiłam temat.

Co to za enzym i gdzie go kupić

Gluten Enzym Dr. Wolz zawiera specjalny, rozszczepiający białko enzym trawienny – Prolyl Endopeptidase z grzyba spożywczego Aspergillus niger (kropidlak czarny). Enzym, zwany też oligopeptydazą prolilową, rozszczepia kompleks glutenowy i (jak udokumentowano badaniami) rozkłada immunogennie działające składniki glutenu. W ten sposób można rozłożyć gluten resztkowy, czyli niewielkie ilości glutenu lub gluten „ukryty” w posiłku. Dzięki temu gluten traci alergizującą cząstkę i staje się „nieszkodliwy”. Co ważne, Gluten Enzym rozszczepia długołańcuchowe sekwencje proliny już w żołądku i nie dociera do jelit. Działanie enzymu udokumentowano  w układzie in vitro, który naśladuje ludzki przewód pokarmowy. 

Enzym Prolyl Endopeptidase z kropidlaka czarnego jest dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej. Jak podaje ulotka: jest stabilny i aktywny enzymatycznie w żołądku, także przy niskich wartościach pH. Ten enzym jest odporny na trawienie przez pepsynę.  Gluten STOP jest zatem suplementem dla osób, które są na diecie bezglutenowej i chcą zapobiegać zaburzeniom z powodu śladów glutenu w żywności, nawet tej rzekomo bezglutenowej. Nie jest oczywiście lekiem na celiakię.

Producentem Gluten Enzym + Calcium jest Dr. Wolz – niemiecka firma produkująca leki oraz suplementy diety. Preparat Gluten Enzym + Calcium został zarejestrowany w Polsce w Głównym Inspektoracie Sanitarnym i trafi do sprzedaży w aptekach. Obecnie można go kupić w aptece Świat Leku: www.swiatleku.pl. Opakowanie z 60 kapsułkami kosztuje 62 zł.

Pamiętajcie: w leczeniu celiakii żaden enzym nie zastąpi ścisłej diety bezglutenowej – to tylko wsparcie „na czarną godzinę”

Tyle teorii z ulotki suplementu Gluten Enzym + Calcium Dr. Wolz. Prawda jest taka – i na szczęście producent to podkreśla – że preparat nie jest lekiem na celiakię. Nie zastąpi ścisłej diety bezglutenowej, gdyż radzi sobie tylko z resztkowym glutenem, a więc z tak zwanymi „śladowymi ilościami”. Enzym nie zniszczy glutenu z pizzy, zwykłych michałków, z hamburgera czy bułki pszennej. Usunie jedynie drobinki glutenu (szczegóły niżej). Pomaga zatem w utrzymaniu ścisłej diety poza domem, wspiera także osoby z alergią na gluten i z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. 

Budujące jest to, że enzym jest dziełem znanego producenta leków i został oficjalnie zarejestrowany w Polsce. Nie jest to garażowa produkcja, a suplement nie jest sprzedawany na aukcjach w internecie. Ma trafić do tradycyjnych aptek w kraju. A tak na marginesie: pamiętacie mój wpis sprzed paru lat „Nie kupujcie enzymów rozkładających gluten” KLIK? Wtedy przestrzegałam przed zakupem mało wiarygodnych preparatów, obiecujących niszczenie glutenu. I nadal uważam, że szemrane suplementy należy omijać szerokim łukiem. 

Na chorych na celiakię wszędzie czai się gluten

Nie wiem jak Wy, ale ja często truchleję, gdy jem poza domem. Dlaczego? Bo gluten może czaić się w zupie pomidorowej w restauracji, w kluseczkach ziemniaczanych u babci, w pierogach ulepionych przez przyjaciółkę albo w surówce kupionej w markecie. Może się znajdować również w produktach z błędną etykietą. Wystarczy, że niedouczony kucharz użyje kostkę rosołową z glutenem, babcia sypnie do klusek mąkę ziemniaczaną zawierającą gluten, w surówce będzie sól zanieczyszczona glutenem, a przyjaciółka ulepi „bezglutenowe pierogi” na tej samej stolnicy, co pszenne… Dla zdrowego człowieka to żaden problem, ale dla chorego z celiakią lub z silną alergią na gluten oznacza kłopoty, bo nawet takie drobiny glutenu wywołują u niego stan zapalny w jelicie cienkim i mogą zepsuć wesele czy wymarzone wakacje (wyobrażacie sobie wesele w toalecie, zamiast na parkiecie?). A jeśli te drobiny glutenu zbieramy w jelicie przez cały dzień, to fundujemy sobie prawdziwą bombę, która psuje efekty naszej ścisłej i kosztownej diety bezglutenowej. Najgorsze jest to, że trudno temu zapobiec. Czy mamy zatem siedzieć w domu albo wszędzie chodzić ze swoimi słoikami i sztućcami? 

Może rozwiązaniem będzie sprawdzony enzym niszczący resztkowy gluten

Jak bezpiecznie stosować Gluten Enzym + Calcium?

Jak stosować enzym rozkładający gluten? Producent Gluten Enzym + Calcium zaleca regularne zażywanie preparatu, a nie tylko okazyjne, na przykład podczas jadania poza domem. Dlaczego? Właśnie z powodu licznych zanieczyszczeń glutenem nawet pozornie bezglutenowej żywności, takiej jak ryż, orzechy czy chrupki kukurydziane. Optymalna dawka to 1-2 tabletki po każdym posiłku, maksymalnie 10 tabletek na dzień. Ale uwaga, to nie działa jak odtrutka na świadome grzechy i nie zastąpi ścisłej diety bezglutenowej. Nie można zjeść glutenowej pizzy, na którą osoba z celiakią ma wielką ochotę, a następnie łyknąć 10 tabletek z enzymem. Bo nawet całe opakowanie enzymu nie poradzi sobie z taką dawką tej glutenowej trucizny.

Jeszcze jedno: Gluten Enzym + Calcium nie jest preparatem dedykowanym dzieciom poniżej 15 roku życia. Dlaczego? Producent nie przeprowadzał bowiem badań w tej grupie wiekowej. Szkoda, bowiem taki enzym sprawdziłby się np. w leczeniu celiakii u dzieci będących na „zielonych szkołach, zwykłych koloniach, w sanatoriach, szpitalach czy świętujących urodziny wśród przyjaciół….

Jak działa enzym niszczący gluten i skąd się wziął

Odkrycie enzymu pochodzącego z kropidlaka czarnego nie jest odkryciem firmy Dr. Wolz. Kilka lat temu szwedzkim naukowcom z Uniwersytetu w Örebro udało się potwierdzić, że enzym produkowany przez grzyb może zostać wykorzystany do stworzenia tabletki powstrzymującej gluten przed dotarciem do jelita cienkiego i wyraźnie zmniejszającej objawy jego nietolerancji. Naukowcy już wtedy podkreślali, że taki preparat może pomóc niwelować skutki uboczne nieświadomego spożycia glutenu, ale nie oznacza to, że ludzie, którzy do tej pory nie tolerowali glutenu, mogą nagle zacząć bezkarnie objadać się np. białym, pszennym pieczywem. 

KOMENTARZE (18)

LM 24/04/2023 08:41
enzym znowu dostępny w sprzedaży
Bezglutenowa Mama 25/04/2023 21:24
Ok, dziękuję za info, ale podkreślam: to nie jest sposób na omijanie diety bezglutenowej w celiakii :)
Bezglutenowa Mama 16/09/2022 13:53
Podejrzewam, że nie miał zadowalającej sprzedaży ...
Marta 12/08/2022 19:18
Czy wiadomo coś o niedostępności w Polsce tego suplementu diety? Został wycofany czy o co chodzi, ktoś wie?
Ewelina 10/12/2021 10:14
Przyłączam się do prośby o opinię. To dla nas naprawdę bardzo ważne!
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 10/12/2021 10:31
Tak, jasne. Moja opinia jest taka sama: nie jest enzym, który pozwala zjeść pizzę glutenową, ale chroni przed ewentualnymi zanieczyszczeniami w restauracji. Nic innego nie potrafię powiedzieć. Od znajomych słyszałam tylko, że faktycznie biorąc ten enzym czuli się bezpiecznie jedząc poza domem i nie mieli dolegliwości - ale oczywiście jedli dania bezglutenowe, a nie pszenne :)
Weronika 03/12/2021 10:02
Bezglutenowa Mamo, czy możesz jakoś zaktualizować swoje zdanie? jak po używaniu tego enzymu?
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 10/12/2021 10:31
Tak, jasne. Moja opinia jest taka sama: nie jest enzym, który pozwala zjeść pizzę glutenową, ale chroni przed ewentualnymi zanieczyszczeniami w restauracji. Nic innego nie potrafię powiedzieć. Od znajomych słyszałam tylko, że faktycznie biorąc ten enzym czuli się bezpiecznie jedząc poza domem i nie mieli dolegliwości - ale oczywiście jedli dania bezglutenowe, a nie pszenne :)
Eva 15/08/2021 17:22
Zakupiłam lek. Na mnie działa. Skusiłam się na kawałek pizzy po 5 latach i zażylam 2 tabl. I nie miałam moich objawów ( jestem uczulona na gluten). Kupuje też chleb biedronkowy z pradawnej odmiany pszenicy (tzw. ab). I go toleruje. Ale ja pewnie nie jestem typowym przykładem. Nietolerancja na gluten mojego organizmu jest inna niż u wielu opisywana.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 26/08/2021 14:16
Ojej, całą pizzę? Nieźle sobie pofolgowałaś .... Skro jesteś tylko uczulona na gluten, a nie masz celiakii, to faktycznie tabletka dała radę, jak piszesz. Ale w przypadku celiakii nie polecam takich eksperymentów....
Marysia 17/01/2021 23:21
ten preparat jako pierwszy główny składnik ma wapń-znany na alergię, skuteczność wapnia (takiego zwykłego musującego) na sobie przetestowałam do zmniejszenia skutków jedzenia glutenu, i na mnie wapno działa :) szybciej objawy ustępują.Na blogu jednej podróżniczki uczulonej na pszenicę-nie gluten, też jest info. że ustępują szybko jej objawy
Paulina 27/05/2019 20:54
kochana Mamo,czy jest szansa skontaltowac sie z Toba telefonicznie?jakas online porada odplatna?bardzo mi zalezy..a piknik cudowna sprawa ale my az z Warszawy..czy tu w okolicach rowniez czasem bywasz?15 go mamy występ corki i musimy byc,caky rok przygotowan:( co do tabletki to nie powiedzialabym jej ze to tak dziala bo wlasnie moze sobie odpuscic diete..absolutnie.mamy rozne suplementy od dietetyczki wiec nawet by nie dociekala.Nie bede poki co ryzykowac z tym tylko tak na przyszłość ciekawosc..czytalam rowniez o jakiejs tegi typu tabletce przed jedzenien co ma wejsc na rynek w 2021 roku.a moze w ogole kiedya ktos wynajdzie cudowny lek..byloby cudownie. ps.zaznaczam aby dostawac powiadomienia na maila o odp ale nie dostaje;(musze ciągle sprawdzac czy mam odp w roznych postach gdzie o cos Cie pytalam
Paulina 27/05/2019 07:58
no wlasnie..a co z osobami z celiakia ,ktore na co dzien nie odczuwaja dolegliwości?moja corka 14 l ma diagnozę dopiero od 6 dni,ciezko jej tlumaczyc bo ona jadla wszystko i nigdy nie miala problemow brzusznych i innych.jedyne bole to ma srednio co 2 mce,jednorazowe incydenty bolu nadbrzusza nad ranem oraz anemie..i tu zaczynaja sie schody podczas tlumaczenia jej o chorobie..czy taki enzym u niej by sie sprawdził np ppdczas wyjsc ze znajomymi? to najwiekszy dramat dla niej..wszyscy umawiaja sie w jej ulubionym sturbucksie na kawie a ona nic nie moze;(no ale badania potwierdziły stopień 3b..
Bezglutenowa Mama 27/05/2019 08:36
Paulino, nasza Zosia w Starbucksie pije jakąś kawę, tzn jakieś mleko z karmelem czy coś takiego. Jak będę z nią w Starbucksie, to zrobię fotkę i wstawię na FB :). Co do enzymu - wg producenta najlepiej zażywać go systematycznie przez jakiś okres, a potem okazjonalnie, przed wyjściem. Jest jednak ryzyko, że Twoja córka wiedząc o enzymie, będzie świadomie podjadać gluten.. - bo wiek nastoletni to trudny moment... Najlepiej tłumaczyć jej, że tylko ścisła dieta bezglutenowa działa, a każde "podjedzenie" glutenu znów niszczy kosmki... Zapraszam 15 czerwca na piknik do Leszna - zobaczy tam mnóstwo dzieci i nastolatków na diecie :)
Zuza 07/03/2019 08:56
Cześć, czy znacie może kogoś kto faktycznie wspomaga się tym lekiem? Warto by było poznać reakcje autentycznych urzytkownikow. Dzięki
Bezglutenowa Mama 08/03/2019 10:53
Trudno znać kogoś w Polsce, kto już zna preparat, bo to nowość. Wiem, że kilka osób już kupiło ten enzym - np. koleżanka z celiakią, która reaguje bardzo dolegliwościami żołądkowymi na zanieczyszczenia np. w restauracjach. Dam znać, jak dostanę od niej info :)
Maria 06/03/2019 07:57
Myślałam, że w diecie bezglutenowej istotą jest unikanie chemii i preparatów farmaceutycznych. Dlatego przerwała czytanie w chwili gdy okazało się,że to cudowny lek koncernu
Bezglutenowa Mama 06/03/2019 09:50
W diecie bezglutenowej istota jest ścisła dieta bezglutenowa, a dopiero potem unikanie chemii i przetworzonej żywności :). Na nic bowiem unikanie chemii, jeśli zjada się orkisz, pszenicę i żyto :). Jak napisałam, enzym nie jest lekiem na celiakię, ale z pewnością - bo został przebadany - pomaga zniszczyć "śladowe" ilości glutenu, które serwują nam nieświadomie w restauracjach, stołówkach publicznych itp. Myślę, że na pewno taki enzym jest pomocny osobom z alergią lub nietolerancją, które silnie reagują na takie zanieczyszczenia glutenem. A decyzję o tym, czy z takiego wsparcia korzystać, każdy podejmuje samodzielnie, tak jak o tym, czy jeść pieczywo bezglutenowe pieczone w domu czy ze sklepu :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się