Blog

11

Szybkie bułeczki bezglutenowe na jogurcie

24/05/2018

Szybkie bułeczki bezglutenowe na jogurcie

24/05/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Gdy wczoraj wieczorem jeździłam na rolkach, w domu Zosia piekła szybkie bułeczki bezglutenowe na jogurcie. To nasz najnowszy eksperyment: dodatek sporej porcji jogurtu. Oczywiście ja wyrobiłam ciasto i uformowałam bułki na dwóch blachach, a Zosia kolejno wstawiała je i wyjmowała z piekarnika. Gdy wróciłam głodna jak wilk po rolkowym maratonie, na stole czekała pyszna kolacja: bułeczki bezglutenowe z masłem, jajka na miękko i sałata z pomidorami. Od razu podrzucam szybki przepis oraz przy okazji poradnik: Dlaczego tak trudno upiec bezglutenowe bułki. I jak zawsze zachęcam was do bezglutenowych wypieków, bo żadne pieczywo nie jest tak zdrowe i pyszne, jak domowe. Docenią je zarówno dzieci z celiakią jak i dorośli na diecie bezglutenowej. Nie bez znaczenia jest również cena, a przecież każdy z nas chce zmniejszyć wydatki na bezglutenowe jedzenie, prawda?

Składniki na 12 bułek bezglutenowych

  • 500 g mixu bezglutenowego do wypieków drożdżowych
    użyłam Mix B Bread Mix Dr Schär
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 200 ml (kubeczek) jogurtu naturalnego
    w temperaturze pokojowej
  • około 300 ml letniej wody
  • 2 łyżki oleju
  • 7 g suszonych drożdży
    bez glutenu
  • opcjonalnie jajko
    do posmarowania bułeczek przed wypiekiem

Koszt: około 8 zł

Wykonanie

  1. Wymieszaj mix bezglutenowy z drożdżami, następnie dodaj sól i cukier (pamiętaj, by nie sypać soli bezpośrednio na drożdże).
  2. Dodaj jogurt i wyrabiaj ciasto na bezglutenowe bułeczki mikserem (haki), stopniowo dolewając wodę. Miksuj około 5 minut.
  3. Pod koniec wyrabiania dodaj olej.
  4. Przykryj miskę ściereczką i odstaw ciasto na około 30-60 minut w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Ciasto ma podwoić objętość (latem wyrośnie szybciej, a zimą będzie potrzebować więcej czasu). 
  5. Ponownie zagnieć ciasto i mokrymi dłońmi formuj bezglutenowe bułki.
  6. Układaj je w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przy tej ilości ciasta potrzebne będą dwie blachy. 
  7. Posmaruj bułeczki wodą, jajkiem lub mlekiem i przykryj folią spożywczą, by podwoiły objętość.
  8. Piekarnik nastaw na 180 stopni C. 
  9. Po około 25 minutach wstaw do piekarnika pierwszą blachę. 
  10. Piecz bułeczki bezglutenowe około 25 minut.
  11. Gdy będą gotowe, wyjmij je i wstaw do piekarnika drugą blachę. 
  12. Studź bułeczki na metalowej kratce, krój dopiero po ostygnięciu. 

Dlaczego bezglutenowe bułki szybko czerstwieją?

Bezglutenowe bułki czerstwieją szybciej, niż pszenne lub żytnie. Dlatego po ostudzeniu najlepiej je zamrozić,a następnie wyjmować na bieżąco porcjami. Można je odmrażać w temperaturze pokojowej (1-2 godziny) lub w piekarniku (7 minut, 180 stopni C). 

Bułki bezglutenowe, przygotowane na bazie jogurtu i Mix B Bread Mix Dr Schär (do kupienia w sieciach m. in. Rossmann, Kaufland, Carrefour, Piotr i Paweł), zachowują świeżość jeszcze następnego dnia po wypieku, ale najlepiej przechowywać je w lnianym worku do pieczywa. Przy okazji rada: czerstwe bułeczki bezglutenowe można łatwo odświeżyć. Wystarczy je skropić wodą z kranu i podgrzać w piekarniku przez 5 minut, w temperaturze 180 stopni C. Będą znów świeże, puszyste i chrupiące. Jeśli dziecko z celiakią lub dorosły na diecie bezglutenowej ma alergię na mleko, wystarczy jogurt zastąpić wodą. 

KOMENTARZE (11)

Graża 17/11/2022 15:22
Bułki niedobre, wyszły białe jak ściana i w ogóle bez smaku, na drugi dzień dobre do wybijania okien. W ogóle jak może wyjść coś dobrego z tych mieszanek, nie ma prawa bo ciasto już przy wyrabianiu było jak guma. Współczuje jak ktoś musi to jeść ze względu na chorobę.
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 17:00
Pieczenie z mąk bezglutenowych wymaga cierpliwości, ciasto na pieczywo diametralnie różni się od pszennego. Skoro bułki wyszły twarde, to dałaś troszeczkę za mało wody - w przepisie jest podane "około" 300 ml wody - to oznacza że gdyby ciasto wyszło zbyt gliniaste, trzeba dodać kilka łyżek wody; takie sekrety i wyczucie ciasta poznaje się po kilku próbach :)
Ela 10/07/2022 16:57
Bułeczki bardzo mi się podobają, spróbuję je wykorzystać do przepisu z jagodami. :)
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 16:58
Fajny pomysł :)
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 29/07/2020 09:00
Kingo, bardzo się cieszę, pamiętaj tylko, by nie trzymać się ściśle przepisu w kwestii płynów - ważna jest konsystencja, zerknij jeszcze na ten wpis: https://bezglutenowamama.pl/dlaczego-tak-trudno-upiec-bezglutenowe-bulki/
Kinga 23/07/2020 12:45
Właśnie z córką wyjełyśmy bułeczki z piekarnika, są przepyszne, puszyste i mięciutkie. Dlugo szukałam dobrego przepisu na pieczywo bezglutenowe, a byłotyle zmarnowanych prób i produktów po drodze. Ten przepis będzie u nas gościł często:)
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 16:57
Bardzo, bardzo się cieszę :)
Ewelina 17/03/2019 17:37
O matko! Właśnie są w piekarniku Wyjdą,czy nie wyjda?... Wyjdą,czy nie wyjdą? Oto jest pytanie.
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 16:57
Mam nadzieję, że wyszły :)
Anna 14/08/2018 08:03
Witam. Bułki w smaku świetne, córka pochłonęła w mgnieniu oka. Jedyny problem to taki, że się rozlały i wyszły takie placki Czy dodałam za dużo wody? Pozdrawiam . Anna
Bezglutenowa Mama 20/11/2022 16:57
Tak, było minimalnie za dużo płynu, następnym razem dosyp 1-2 łyzki maki lub płatków owsianych bezglutenowych :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się