Blog

17

Smakują jak glutenowe bezglutenowe bułki z mąką teff

25/08/2019

Smakują jak glutenowe bezglutenowe bułki z mąką teff

25/08/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

To kolejny przepis, który powstał z potrzeby chwili na bezglutenowych wakacjach w pensjonacie Moje Tatry. Jedna z nastolatek z niedawno wykrytą celiakią miała kłopot z akceptacją smaku pieczywa gluten-free. Specjalnie dla niej powstał więc przepis na wiejskie, bezglutenowe bułki rustykalne z mąką teff (inna nazwa: miłka abisyńska). To był strzał w dziesiątkę! Okazało się, że bezglutenowe bułki rustykalne z mąką teff smakują jak glutenowe, co potwierdzili glutenożercy. Od tego momentu do repertuaru warsztatów kulinarnych w Moich Tatrach weszły rustykalne bułki bezglutenowe z teff. Przepis jest bardzo łatwy, ale zdradzę Wam sekret: gramatura wody jest podana orientacyjnie. Czasem trzeba jej dodać o 20-50 g więcej, by uzyskać ciasto o konsystencji dobrze wyrobionej ciastoliny. Wtedy bezglutenowe bułki rustykalne zachwycą osobę z celiakią, ale i każdego glutenożercę. Jeśli szukacie przepisu na zdrowe bezglutenowe bułki bez mleka, bez jajek i jakichkolwiek alergenów – rustykalne bułeczki czekają na upieczenie w domowych piekarnikach ;)

Składniki na 10 rustykalnych bułek bezglutenowych

  • 250 g mieszaki do wypieku chleba bezglutenowego
  • 50 g bezglutenowej mąki teff
    czyli miłki abisyńskiej
  • 1 łyżeczka soli
  • 15 g świeżych drożdży
    lub 4 g suchych
  • około 280 g wody
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki mąki bezglutenowej
    do „panierowania” bułek

Jak przygotować bezglutenowe bułki rustykalne?

  • w misce zmieszaj mix bezglutenowy oraz mąkę teff i sól
  • świeże drożdże rozpuść w 5 łyżkach wody (odjętych z porcji 270 g) i dodaj do suchych składników
  • wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut
  • pod koniec wyrabiania dodaj olej
  • jeśli konsystencja ciasta jest gliniasta i zbita, dodaj około 30 ml wody i ponownie wymieszaj mikserem
  • ciasto na rustykalne bułki bezglutenowe obsyp lekko mąką i zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 30 minut
  • blachę piekarnikową wyłóż papierem do pieczenia
  • do miseczki wsyp 2 łyżki dowolnej mąki bezglutenowej
  • dłonią obsypaną mąką nabierz delikatnie porcję ciasta (ruchem koparki ;) i przełóż ją do miseczki z mąką
  • delikatnie obtocz bułkę w mące, następnie – również bardzo delikatnie – nadaj jej kształt przypominający bułkę; nie wygładzaj powierzchni, ma pozostać lekko popękana
  • postępuj ostrożnie i delikatnie, by nie zniszczyć puszystej, pęcherzykowej struktury ciasta
  • bezglutenowe bułki rustykalne układaj w odstępach na blaszce
  • zostaw je do wyrośnięcia na około 20 minut
  • piecz w piekarniku nastawionym na 250 stopni C przez około 25 minut
  • pod koniec pieczenia – jeśli bułki będą się zbytnio przyrumieniać, zmniejsz temperaturę do 200 stopni C
  • rustykalne bułeczki bezglutenowe wyjmij z pieca i studź na metalowej kratce

Bezglutenowe bułki długo świeże

Osoby z celiakią oraz rodzice dzieci na diecie bezglutenowej często skarżą się, że bezglutenowe bułki szybko czerstwieją. Ale nie te rustykalne ;) Dzięki dodatkowi bezglutenowej mąki teff zachowują świeżość znacznie dłużej, niż klasyczne białe bułeczki bezglutenowe. Przykład? Bułki upieczone wieczorem zajadałam ze smakiem następnego dnia przy schronisku na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym. Były nadal puszyste, lekko wilgotne i pyszne.

Bezglutenowa mąka teff – pełna zdrowych składników

W celiakii i diecie bezglutenowej niezwykle ważne jest wzbogacanie menu w produkty pełne błonnika, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, witamin z grupy B, potasu czy kwasu foliowego. Te wszystkie zalety ma ziarno i mąka teff, czyli trawa lub miłka abisyńska, od tysięcy lat goszcząca w kuchni afrykańskiej. (*) W Etiopii uważa się, że aminokwasy dostarczane przez jeden naleśniko-chleb (tradycyjne etiopskie danie, nazywane injera) umożliwiają przetrwanie bez innych pokarmów zawierających białko.

Dlatego osoby z celiakią oraz młodzież i dzieci na diecie bezglutenowej powinny włączyć mąkę teff do codziennego menu. Można ją dodawać do naleśników, wypieku chleba i bułek bezglutenowych, do zagęszczania sosów czy kotletów, do omletów, ciasteczek i ciast. Teff dodaje ciastu ciemniejszą barwę, ale jeśli dodamy go w proporcji 1:10 do białej mąki, to nie będzie wyczuwalny w smaku, nie zmieni też znacząco koloru wypieku.

W bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry w Białym Dunajcu (KLIK) mąka teff jest dodawana do wielu potraw, a domowe bułki ze zdrowymi dodatkami (kasztany, teff, gryka, quinoa) pojawiają się na każdym śniadaniu, zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym. Obecnie bezglutenową mąkę teff w ofercie ma tylko marka Pięć Przemian KLIK

(*) Źródło: poradnikzdrowie.pl

KOMENTARZE (17)

Emi 28/10/2022 20:26
Buleczki wyszły pachnące, mięciutkie, puszyste, przesmaczne, pieknie wyrosły. Cudowny przepis Dziękuję
MamaAli 19/09/2022 21:26
Bułeczki PRZEPYSZNE! Muszę popracować jedynie nad wyrastaniem, ponieważ wyszły płaskie. Dziękuję za przepis 😘
Bezglutenowa Mama 20/09/2022 09:30
Jeśli wyszły płaskie, to albo za krótko rosły albo dostały minimalnie za dużo wody. A w środku są porowate i wyrośnięte, czy zbite?
Teresa 15/09/2022 09:33
Ale tu nie ma przepisu, szukam i szukam...
Bezglutenowa Mama 16/09/2022 13:52
Teraz zerknij, przepis był w trakcie przenoszenia, bo odświeżyłam mocno portal :)
Zuza 18/01/2022 13:29
A mnie z kolei ciasto nie urosło na etapie miski. Bułeczki są miniaturowe. Robiłam z suchymi drożdżami i dodałam trochę syropu z agawy żeby miały pożywkę. Czy to mógł być błąd? Help
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 07/02/2022 11:16
Suche drożdże zawsze rosną wolniej niż świeże. Skoro ciasto nie urosło, to najprawdopodobniej dałaś trochę za mało wody - w przepisach bg na bułki trzeba dozować samodzielnie wodę, by uzyskać dobrą konsystencję. Syrop nie miał znaczenia, może być ale nie musi :) Ja nie daję nic słodkiego do pieczywa, bo mąka jest cukrem :) Nie poddawaj się, zerknij do tego poradnika lub do mojej książki: https://bezglutenowamama.pl/dlaczego-tak-trudno-upiec-bezglutenowe-bulki/
Wiola 14/08/2020 21:11
Bułki wyszły przepyszne , mimo że nie wyrosły mi ( w misce przed formowaniem ciasto wyrosło pięknie ) . Mam stary piekarnik i ciężko mi było ustawić odpowiednią temperaturę a więc ze dwa razy w trakcie pieczenia zmieniałam na co raz wyższą. Niestety w piekarniku również nie wyrosły i po ich wyjęciu byłam pewna, że to nieudany wypiek. Jednak kiedy wystygły okazało się, że są chrupiące, elastyczne i przepyszne. Dziękuję za przepis.
Bezglutenowa Mama 15/08/2020 22:14
Wiola, bardzo się cieszę, że ostatecznie bułeczki się udały i były pyszne :)
Hania 18/06/2020 03:50
Bułki są przepyszne! Najlepsze pieczywo bezglutenowe jakie kiedykolwiek jadłam! Dziękuję za przepis, cieszę się, że go znalazłam.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 18/06/2020 08:39
Haniu, bardzo się cieszę :) Miło tworzyć przepisy z myślą, że przydają się innym :) Pozdrawiam słonecznie :)
Aziul 21/02/2020 18:58
Czym zastąpić mąkę teff?
Bezglutenowa Mama 22/02/2020 11:14
Czymkolwiek :) Może być gryka, ciecierzyca, kasztanowa, komosa ryżowa, amarantusowa, jaglana. Nie dawałabym jedynie kukurydzianej, ryżowej ani kokosowej. Jeśli zmieniasz mąkę, indywidualnie dozuj wodę. Możliwe, że będzie trzeba dać parę łyżek więcej - aby uzyskać konsystencję elastyczną, nie może być gliniasta. Jeśli ciasto wyjdzie Ci zbyt lejące, dodaj parę łyżeczek miksu lub np. ziaren słonecznika. I przeczytaj najpierw ten wpis, może pomóc: https://bezglutenowamama.pl/dlaczego-tak-trudno-upiec-bezglutenowe-bulki/
Ewa 18/02/2020 10:07
Chciałabym zrobić chleb z tego przepisu, jak długo powinnam go piec?
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 18/02/2020 11:14
Ewo, chleb piecze się oczywiście dłużej, bo to większa bryła :) Dla tej porcji proponuję około 30 minut, ale tak naprawdę - do suchego patyczka :)
Agnieszka 08/09/2019 10:07
Piekłam te bułeczki i w smaku są pyszne. Wyrastają pięknie ale po upieczeniu osiadają i są bardziej płaskie. Proszę o wskazówki co mogę robić nie tak?
Bezglutenowa Mama 22/02/2020 11:16
Agnieszko, jakiej firmy użyłaś mix? Czy piekłaś je do suchego patyczka? Czy nie rosły zbyt długo przed pieczeniem? Czy ciasto miało elastyczną konsystencję? Może po wyłączeniu piekarnika potrzymaj je chwilę w dłużej w lekko otwartym piecu? Przyczyn może być wiele. Aby odkryć tę prawdziwą, najlepiej piec te bułki - najlepiej z mniejszej porcji składników - codziennie, zawsze lekko modyfikując np. konsystencję, temperaturę, czas wyrastania i pieczenia. Wtedy odkryjesz przepis idealny dla Twojego piekarnika :) I najważniejsze: nie zrażaj się błędami :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się