Jak przygotować zdrową i smaczną Wielkanoc bez glutenu? Gdzie kupić bezglutenowe słodycze na zajączka? Jak zbilansować wegańską dietę bezglutenową? Jak smakuje bezglutenowy mazurek? Czy warto wydać pieniądze na badania genetyczne na celiakię? Tematów nam nie brakowało podczas kolejnego spotkania z Bezglutenową Mamą w Lesznie. Na warsztaty edukacyjne „Wielkanoc bez glutenu 2019” dotarło blisko 40 rodzin z Leszna i okolic, ale niektórzy przejechali nawet 150 km, by spędzić czas w bezglutenowym gronie. Oto relacja i galeria zdjęć z corocznego spotkania dla dzieci i dorosłych z celiakią oraz na diecie bezglutenowej. Jak zawsze gościny udzieliła nam Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie.

Garść praktycznych informacji o roli badań genetycznych w wykrywaniu celiakii przedstawiła nam mgr Marta Bojer, specjalista diagnostyki laboratoryjnej, sama również zmagająca się z celiakią i dietą bezglutenową. Na prezentacji wskazała m. in., iż obecnie najbardziej rzetelnym badaniem genetycznym na celiakię wydaje się wymaz z jamy ustnej, a nie badanie krwi. 

  • Dotąd nie rozumiałam tej tematyki, ale ciekawy i obrazowy sposób prowadzenia wykładu sprawił, że wszystko stało się dla mnie jasne – opowiadała po wykładzie Magda spod Poznania, mama Michała z celiakią. – Bardzo się cieszę, że dotarłam na to spotkanie. Naprawdę było warto.

Zdrowa dieta bezglutenowa na Wielkanoc i na co dzień

Większość rodzin uczestniczących  w warsztatach „Bezglutenowa Wielkanoc” w Lesznie dopiero od niedawna zmaga się z dietą bezglutenową. Dlatego już na starcie otrzymali bardzo ważny przekaz: to mit, że dieta bezglutenowa jest zdrowa KLIK. Chodzi oczywiście o dietę opartą na gotowych produktach. Z kolei dieta bezglutenowa, stosowana w leczeniu celiakii, zbilansowana i ułożona na bazie naturalnych produktów dostarcza wszelkich niezbędnych składników – i to było wyraźnie zaakcentowane podczas wykładu. Prowadziła go mgr Martyna Marciniak, doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, na co dzień asystentka w Klinice Gastrologii szpitala przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Pani dietetyk wspomniała również, jak zbilansować wegańską dietę bezglutenową.

Warsztaty – jak czytać etykiety produktów bezglutenowych?

By utrwalić przekaz o zdrowej wersji diety bezglutenowej, uczestnicy wzięli udział w krótkich warsztatach czytania etykiet. Na slajdach oraz na konkretnych opakowaniach rozpoznawali produkty ważne w jadłospisie bezglutenowym oraz te, które lepiej jak najrzadziej włączać do menu. Poznali też zasadę: im dany składnik zajmuje dalsze miejsce na etykiecie, tym jest go mniej w produkcie. I jeszcze jedną: im dłuższa etykieta, tym zazwyczaj mniej zdrowy jest dany produkt….

<