Blog

Relacja z akcji bezpłatnych badań na celiakię z Dr. Schär

19/11/2019

Relacja z akcji bezpłatnych badań na celiakię z Dr. Schär

19/11/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Takiej akcji badań na celiakię jeszcze w Polsce nie było. W sobotę w Warszawie testy na celiakię Prima Home otrzymało bezpłatnie 800 osób, które u siebie lub u  bliskich podejrzewają chorobę trzewną. Test rozpoznaje przeciwciała klasy IgA i IgG przeciw deamidowanym peptydom gliadyny (anty- DGP). Przeciwciała te wykazują dużą specyfikę i wrażliwość celiakii, co pozwala na wysoką dokładność przy diagnozie. Akcję bezpłatnych badań na celiakię, połączoną z konsultacjami lekarskimi i poradami dietetycznymi, zorganizował Dr. Schär. Event odbył się w sobotę, 16 listopada 2019 r., w Centrum Handlowym  Westfield Arkadia w Warszawie. Obejrzyjcie galerię zdjęć, również na profilu organizatora na FB KLIK.

Ada: podejrzewam, że moja mama ma celiakię

Ada z Radomia od kilku lat wie, że ma celiakię. Jest na ścisłej diecie bezglutenowej i nauczyła się żyć z chorobą na co dzień. Wiele wie na ten temat, zna m. in. objawy celiakii.

  • Podejrzewam, że moja mama ma celiakię, bo ma wiele objawów tej choroby.  Dlatego od dawna namawiam ją do zrobienia badań – mówiła Ada w rozmowie z Bezglutenową Mamą podczas eventu Dr. Schär. – Zawsze jednak znajduje wymówki. Gdy przeczytałam o akcji bezpłatnych badań na celiakię, od razu zapisałam na testy mamę i dwóch innych domowników. Cieszę się, że mogłam przyjść na takie spotkanie i dostać testy oraz prezenty.

Badania Dr. Schär przyciągnęły wielu chorych, którym zależało na przebadaniu członków rodziny. W Polsce to nadal duży problem – przesiewowe badania w kierunku choroby trzewnej dla krewnych pacjentów z celiakią nie są refundowane. Można je wykonać bezpłatnie w poradni gastroenterologicznej, ale nie zawsze specjalista widzi konieczność przeprowadzenia takich badań (np. gdy członek rodziny osoby z celiakią nie ma żadnych objawów wskazujących na chorobę trzewną). 

Testy na celiakię – na miejscu lub w domu

Test na celiakię Prima Home można wykonać samodzielnie w domu – wystarczy kropla krwi z palca nakłutego igiełką dołączoną do zestawu, a wynik uzyskuje się po 10 minutach. Podczas eventu w Warszawie można było również skorzystać z pomocy pielęgniarek, które w kabinach wykonywały badania pacjentom. Na taką drogę zdecydował się pan Tomek, tata nastolatki z celiakią.

  • Córka ma celiakię stwierdzoną rok temu. Niedawno dowiedzieliśmy się, że również powinniśmy wykonać badania, bo celiakia to choroba genetyczna – relacjonuje pan Tomek. – Niestety, lekarz rodzinny nie mógł dać skierowania na takie badania, a nas nie było stać, by pokryć je z własnej kieszeni. Cieszę się, że mogliśmy skorzystać z bezpłatnych testów. 

Konsultacje z dietetykiem na temat diety bezglutenowej

Na stoisku Dr. Schär dyżury pełnili również dietetycy, którzy udzielali wskazówek m.in. na temat zbilansowanej diety bezglutenowej. To temat bardzo ważny, gdyż dieta bezglutenowa jest niedoborowa KLIK  i źle skomponowany jadłospis może prowadzić m. in. do anemii, osteoporozy czy zaburzeń gospodarki lipidowej. 

  • Nie miałam pojęcia, że w diecie bezglutenowej trzeba jeść kasze, pestki dyni i słonecznika, rośliny strączkowe. Wreszcie ktoś dał mi konkretne wskazówki – cieszy się pani Beata, która na celiakię choruje od 15 lat, ale dotąd nie była na wizycie u dietetyka. 

Ważne pytania do specjalisty od celiakii u dzieci

Wielu rodziców dzieci z celiakią skorzystało z konsultacji z dr n. med. Piotrem Dziechciarzem (na zdjęciu poniżej), gastroenterologiem dziecięcym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pan doktor przez kilka godzin pełnił dyżur na stoisku Dr. Schär. Na konsultacje podchodziły nie tylko mamy dzieci z celiakią, ale również rodzice nastolatków. 

  • Moje dziecko ma celiakię od kilku miesięcy i wciąż szukam informacji na ten temat. Nie chcę polegać na tym, co znajdę w internecie, a na wizycie u gastrologa w przychodni nie zawsze jest czas na zadania pytań – opowiadała Bezglutenowej Mamie pani Kinga, która w sobotę skorzystała z obecności cenionego specjalisty.
  • Nasza Ola ma siedemnaście lat i choć jest prawie dorosła, jest pod opieką gastroenterologa dziecięcego. Lekarz w poradni nie zawsze zna odpowiedzi na jej pytania, dlatego bardzo mi zależało na tym, by porozmawiać z ekspertem – podkreślali Monika i Tomek, którzy na badania do Warszawy przyjechali z Lublina.   

Kilka dni temu widziałam na Instagramie bezglutenowe czipsy w tubie Dr. Schär, ale nie sądziłam, że niemal równocześnie wejdą na rynek polski. A jednak ;) Podczas akcji badań w Warszawie osoby odwiedzające stoisko degustowały nowy produkt tej włoskiej marki – bezglutenowe czipsy paprykowe oraz solone.

  • Są pyszne, bardzo chrupiące i aromatyczne, lepsze niż Pringles – opowiadała zachwycona Weronika, która jeszcze pamięta smak glutenowych czipsów. – Nie mogę się doczekać, aż pojawią się w sprzedaży. 

Kiedy bezglutenowe czipsy w tubce będzie można kupić w naszych sklepach? Najprawdopodobniej na początku 2020 r. Dopytujcie o nie w Kuchniach Świata, które mają cały asortyment marki Dr. Schär. Jest jedno „ale”… Jak na polski rynek be bezglutenowe czipsy mają może mało szczęśliwą nazwę – Curvies – ale zawsze można nadać im polską, potoczną nazwę ;) 

Magiczne spotkania Bezglutenowej Mamy oraz Zosi z dziećmi z celiakią

Spotkania tego typu są zawsze świętem dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej. Dlaczego? Bo można spotkać rówieśników na diecie bezglutenowej, co ma ogromną wartość terapeutyczną i integracyjną, a poza tym… organizatorzy zawsze częstują pysznościami ;) 

W sobotę spotkałam się z kilkoma dziećmi z celiakią, które chciały poznać Bezglutenową Mamą, przekazać jej rysunek lub poprosić o dedykację i autograf w książce „Po okruszku boli w brzuszki, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu”. Najwięcej czasu spędziłam z sześcioletnią Hanią (na zdjęciu poniżej), która dopiero od lipca jest na diecie bezglutenowej. Hania jest bardzo rezolutna i towarzyska,  świetnie radzi sobie z nowym sposobem życia, ma kochających rodziców i dziadków, u których jest specjalna szafka z produktami gluten-free. 

Zdarzyło się też w sobotę w Warszawie spotkanie TRZECH ZOŚ Z CELIAKIĄ ;) Na zdjęciu powyżej ;) 

Bezglutenowe mamy ;) 

Tak jak zapowiadałam na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku, podczas eventu miałam czas na rozmowy i kawę z dziećmi z celiakią i ich rodzicami. To były przemiłe spotkania, czasem bardzo emocjonujące, czasem wesołe i pełne żartów, obfitujące w porady i słowa wsparcia. Takie rozmowy niesamowicie ładują akumulatory  obu stron ;)   

Na zdjęciu poniżej: Bezglutenowa Mama z Olą z Warszawy, mamą Hani

Specjaliści od diety bezglunenowej

Na stoisku, przy którym prowadzono bezpłatne badania na celiakię, spotkało się w sobotę wielu ekspertów od diety bezglutenowej. Byli pracownicy Instytutu  Dr. Schär z Włoch, dietetycy, laboranci, a także znany lekarz zajmujący się celiakią. Wszystkim Bezglutenowa Mama przekazała bajkę terapeutyczna o celiakii, do Włoch poleci też mój specjalny wysłannik – maskotka Kukuś.

Ogromne zainteresowanie – 800 wydanych testów, ponad tysiąc zapisanych osób – świadczy o ogromnej potrzebie takich eventów. Do tej  pory nikt nie zorganizował tak masowej akcji bezpłatnych badań na celiakię. Nic dziwnego – to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, zważywszy, że jeden test kosztuje około 80 zł. 

Galeria zdjęć ze spotkania z firmą Dr. Schär i z badań na celiakię w Warszawie

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się