Bezglutenowy Dzień Dziecka 2020 musi się odbyć mimo pandemii – zdecydowała ekipa mojego bezglutenowego stowarzyszenia dla osób z celiakią. Nie mogliśmy świętować na corocznym pikniku rodzinnym, ale przygotowaliśmy paczki ze smakołykami. Dzięki producentom żywności gluten-free do dzieci z celiakią trafiły paczki wypełnione łakociami (zawartośc paczek była różna, m. in. z uwagi na różne alergeny u dzieci). Tradycyjnie już pomoc żywnościowa trafiła również do seniorów na diecie bezglutenowej, dla których zakup bezglutenowych produktów jest dużym obciążeniem finansowym. Zobacz, co znalazło się w paczkach i którzy producenci przyłączyli się do akcji z okazji Dnia Dziecka u Bezglutenowej Mamy. Niezależnie od tej akcji, wielu producentów przekazało łakocie z okazji dnia dziecka do innych instytucji. Przykład? Marka Pięć Przemian obdarowała małych pacjentów szpitala w Dziekanowie Leśnym (patrz na dole wpisu).

Paczki dla dzieci i seniorów na diecie bezglutenowej powstały dzięki producentom żywności:

Glutenex, Dr. Schär, Super Krówka, Balviten, Incola, Putka Bez Glutenu, Soligrano, Dr Żurek bez glutenu, Celiko, SANO Gluten Free, Frupp, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Przyprawy Magros

Słodkie paczki dla dzieci na diecie bezglutenowej

Zgodnie z ideą akcji paczki trafiły przede wszystkim do dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej. Tym razem, z powodu pandemii, nie było zapisów. Prezenty otrzymali podopieczni mojego bezglutenowego stowarzyszenia, którzy cyklicznie biorą udział w eventach w całej Polsce. Niektórzy – z zachowaniem środków ostrożności (maseczki) odbierali paczki w Studio Kulinarnym Bezglutenowej Mamy w Lesznie, inni  – w zaprzyjaźnionym sklepie Friendly Food w Poznaniu. Do kilkunastu dzieci z paczkami powędrował kurier (Kraków, Szczecin, Olsztyn, Warszawa), do innych Bezglutenowa Mama dotarła osobiście (m. in. Wrocław, Trzebnica). 

Cenne wsparcie dla seniorów z celiakią

Renciści i emeryci z celiakią to grupa osób, która najczęściej przyznaje się do nieprzestrzegania ścisłej diety bezglutenowej. Przyczyną są oczywiście względy materialne – z niskiej renty i emerytury trudno jest kupić drogie produkty bezglutenowe. Dlatego Bezglutenowa Mama przy każdej organizowanej imprezie pamięta o seniorach z celiakią i przygotowuje dla nich paczki żywnościowe. Czasem są bardzo ważnym wsparciem, a czasem formą podziękowania za wolontariat w stowarzyszeniu dla osób z celiakią

Co roku uczestnicy Wielkopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie (czyli rodzinnego pikniku z Bezglutenową Mamą) otrzymują sporo prezentów przy stoliku rejestracyjnym oraz przy stoiskach producentów, mają też okazję zrobić tańsze zakupy. Pandemia uniemożliwiła organizację pikniku, ale mam nadzieję że blisko 60 paczek sprawiło obdarowanym sporo radości.