Blog

4

Podziel się bezglutenowym opłatkiem

11/12/2014

Podziel się bezglutenowym opłatkiem

11/12/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Przy wigilijnym, bezglutenowym stole nie może zabraknąć opłatka. My, celiacy, możemy dzielić się wyłącznie bezglutenowym opłatkiem.

Bowiem ten maleńki, pszenny wypiek zawiera tak dużo glutenu, że może wywołać stan zapalny w jelitach. Pamiętajcie, by w bezglutenowy opłatek wyposażyć dzieci na przedszkolną lub szkolną Wigilię. 

 

 

IMG_0834Maleńki, tradycyjny opłatek komunijny zawiera w sobie tak dużą dawkę glutenu, że jego spożywanie przez chorych na celiakię jest zabronione – podkreśla Małgorzata Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Podczas wigilijnej wieczerzy w domu lub podczas wigilijnego spotkania w firmie lub szkole zjadamy zazwyczaj znacznie więcej, niż maleńki okrągły opłatek, prawda? Jeśli więc przygotowujemy się do Wigilii, pamiętajmy o bezglutenowym opłatku. I nie dajmy się skusić cioci lub znajomemu, że taki maleńki opłatek to przecież nie bułka pszenna czy kromka żytniego chleba…. Nawet, jeśli zjemy ów glutenowy opłatek i nie odczujemy przykrych objawów, zawarty w nim gluten wywoła stan zapalny w jelitach i zniweczy miesiące starań o zachowanie ścisłej diety bezglutenowej. Warto?

 

Jak przygotować bezglutenowe dziecko do szkolnej Wigilii? Oprócz wyposażenia go w bezglutenowe potrawy, koniecznie musimy dać mu w pudełeczku bezglutenowy opłatek. Nauczmy nasze dziecko, jak ma w praktyce dzielić się takim opłatkiem z dziećmi, które będą w dłoniach trzymać swoje glutenowe opłatki. Poprośmy nauczycielkę, by poinstruowała dzieci:

Podczas dzielenia się opłatkiem z Zosią (Kasią, Krzysiem itp.), każde z Was ułamuje swój kawałek opłatka i zjada ten swój kawałek – jeśli pani ogłosi taki komunikat, dzieciom będzie łatwiej przejść przez ten moment.

 

Opłatek dla celiaków oferują specjalistyczne firmy bezglutenowe: Glutenex i Bezgluten. Bezglutenowe opłatki można też kupić w niektórych parafiach – ale muszą być wyraźnie opisane jako bezglutenowe.

Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających fakt, że stałe przyjmowanie komunii w tradycyjny sposób prowadzi do ciągłego stanu zapalnego w jelitach, co powoduje utrzymywanie się we krwi przeciwciał i objawów celiakii – dodaje Małgorzata Źródlak.

KOMENTARZE (4)

Agnieszka 28/11/2017 23:24
Z czego jest zrobiony ten opłatek? Na opakowaniu nie da się przeczytać :( Córka jest bardzo silnie uczulona na pszenicę, także tę bezglutenową.
Bezglutenowa Mama 29/11/2017 07:47
Agnieszko, głównym składnikiem opłatków jest niestety skrobia pszenna bezglutenowa...Taki jest wymóg Kościoła. Chyba nigdzie nie istnieją opłatki bezpszenne, co jest oczywiście ogromnym problemem dla dzieci uczulonych na pszenicę.
Anula80 12/12/2014 14:04
U nas w przedszkolu my zaopatrujemy całą grupę Sebastiana w opłatki bg i wtedy nie ma mowy o pomyłce. W zeszłym roku tak zrobiliśmy i w tym będzie podobnie :) Na szczęście dzielą się w swoich grupach, a nie z całym przedszkolem
Bezglutenowa Mama 12/12/2014 23:08
Fantastyczny pomysł! Godny skopiowania w innych przedszkolach :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się