Blog

Nastolatek z Finlandii szuka rodziny goszczącej na diecie bezglutenowej

11/11/2021

Nastolatek z Finlandii szuka rodziny goszczącej na diecie bezglutenowej

11/11/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

17-letni Jalo z Finlandii jest na diecie bezglutenowej i chce przyjechać do Polski w ramach wymiany międzynarodowej dla najlepszych uczniów i szuka tzw. rodziny goszczącej. Jalo jest na diecie bezglutenowej z powodu alergii, dodatkowo jest uczulony na sierść kota. O pomoc ze znalezieniem dla chłopca rodziny goszczącej zwróciła się do Bezglutenowej Mamy organizacja AFS Poland KLIK

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Kim jest 17-letni Jalo, który chce przylecieć do Polski?

17-letni Jalo mieszka w Finlandii. Z powodu uczulenia na jęczmień, pszenicę i ryby jest na diecie bezglutenowej, a to duże utrudnienie w znalezieniu rodziny goszczącej (jako rodzice dzieci z celiakią doskonale znamy takie sytuacje, prawda?). Dodatkowym kłopotem jest alergia na koty, konie i krowy, Jalo nie ma natomiast kłopotu z sierścią psa, zresztą na co dzień żyje z tym czworonogiem pod jednym dachem. Zatem rodzina goszcząca Fina nie może mieć kota i musi zapewnić dietę bezglutenową (i bez ryb, ale to akurat żaden problem).

Chłopak chce zostać lekarzem, interesuje go biologia, chemia, fizyka i matematyka, a także historia współczesna. Jalo dobrze zna język angielski, bardzo dobrze – ojczysty fiński i trochę szwedzki. Jego ulubione potrawy to kurczak, zupa, klopsiki i puree ziemniaczane. Lubi gotować, a jego popisowym daniem jest rosół. 

  • Chcę poznać inne kultury, poznać różnych ludzi z różnych dziedzin życia. Chcę też nauczyć się nowego języka i rozwijać się jako osoba – tak Jalo uzasadnia swój udział w programie wymiany AFS. – Moim mottem życiowym byłoby prawdopodobnie „Traktuj ludzi jednakowo”.  Myślę, że traktowanie wszystkich jednakowo jest niezwykle ważne. Nie bez względu na to, kim są, jakie są ich pochodzenie lub skąd pochodzą, powinno mieć wpływ na to, jak ich traktujesz.

Co to jest AFS? 

AFS Intercultural Programs jest największą na świecie organizacją zajmującą się długoterminowymi wymianami młodzieżowymi, w których uczniowie lub wolontariusze biorą udział w projektach w ramach programów edukacji międzykulturowej. Program wymiany uczniów AFS prowadzi od 1947 r. Organizacja jest konsultantem ONZ. 

Obecnie w ramach tego programu w Polsce przebywa 35 dzieci z całego świata. mamy obecnie 35 dzieci z całego świata. Mieszkają u rodzin goszczących  w miastach, wsiach i metropoliach.   
– Zgłosiło się do nas już sporo rodzin po Jalo – niestety sami kociarze – ubolewa Dorota Kuipers, dyrekor krajowy AFS Poland. – Uczestnik oprócz nietolerancji na gluten ma również alergię na koty, konie i krowy. Dlatego tak trudno nam znaleźć dla Niego rodzinę.

Obowiązki rodziny goszczącej

Jakie są obowiązki rodziny goszczącej uczestnika programu AFS?

  • Goszczenie ucznia z innego kraju, często z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego, to wspaniały sposób dla całej Rodziny Goszczącej, do pogłębiania szacunku dla różnic, wrażliwości i tolerancji, a tym samym przyczyniania się do budowania świata opartego na sprawiedliwości i pokoju – podkreśla Dorota Kuipers. – Goszczenie to także okazja do odkrywania i doceniania swoich własnych zwyczajów i tradycji oraz do stawania się ambasadorem polskiej kultury.

Podstawowe zasady goszczenia ucznia, o których trzeba wiedzieć decydując się na goszczenie naszych uczestników:

  • Uczeń, który zamieszka w Państwa rodzinie staje się jej częścią, tzn. ma nie tylko przywileje członka rodziny, ale również obowiązki jakie mają inne dzieci w Państwa domu.
  • Uczeń powinien bezwzględnie przestrzegać zasad panujących w Państwa rodzinie.
  • Rodzina Goszcząca jest odpowiedzialna za ucznia podczas jego pobytu w Polsce, ale opiekę prawną nad uczniem nadal sprawują Rodzice Biologiczni.
  • Podczas całego programu Rodzina Goszcząca otrzymuje wsparcie nie tylko biura AFS, ale również doświadczonego Mentora Rodziny Goszczącej – to do niego mogą się Państwo zwracać w przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub problemów. 
  • Zwłaszcza w początkowym okresie wymiany mogą wystąpić pewne nieporozumienia, które swoje podłoże mają w barierach komunikacyjnych i/lub w różnicach kulturowych, a nie w złej woli ucznia. 

Wszystkie informacje na temat uczestnictwa w programie można znaleźć na stronie AFS Polska KLIK.

Na zdjęciu poniżej: Jalo z rodzicami.

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się