Blog

Jasny chleb bezglutenowy z mieszanki GRANO BEZ GLUTENU

07/01/2020

Jasny chleb bezglutenowy z mieszanki GRANO BEZ GLUTENU

07/01/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Najlepszy chleb bezglutenowy to ten upieczony we własnym piekarniku – bez dwóch zdań. Potwierdzacie to pod postem na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku KLIK. Pokazałam tam chleb bezglutenowy jasny z mieszanki GRANO BEZ GLUTENU, na bazie mąki ryżowej, tapiokowej i jaglanej. Pięknie wyrośnięty, ale nie nadmuchany, lekko wilgotny (dzięki babce płesznik), pachnący, o kolorze pszennego chleba. Taki chleb bezglutenowy chętnie zjedzą i dzieci z celiakią, i glutenożercy. U nas zniknął w dwa dni. Zosia jadła go z serkiem i domową szynką, a Antek w tostach pełnych keczupu i szynki z indyka. Czy to jednak wystarcza, by zyskał miano najlepszego chleba bezglutenowego? Zerknijcie do wpisu, a przy okazji dowiedzcie się, co to jest hydroksypropylometyloceluloza i dlaczego jest wszechobecna w pieczywie bezglutenowych oraz w mixach bezglutenowych.

Przepis na jasny chleb bezglutenowy z mixu GRANO 

  • 500 g mixu na jasny chleb bezglutenowy 
    GRANO BEZ GLUTENU KLIK
  • woda – wg przepisu na opakowaniu
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki octu

Jak przygotować chleb bezglutenowy z mieszanki GRANO?

  • po pierwsze – ten chleb zawsze się udaje
  • po drugie – zawiera w składzie suszone drożdże
  • po trzecie – wystarczy trzymać się instrukcji na opakowaniu
  • po czwarte – chleba z mieszanki GRANO nie uda się upiec w kształcie bochenka, bo ciasto jest nieco rzadkie (chyba, że macie foremkę w kształcie bochna)
  • po piąte – nie ochładzaj gwałtownie świeżo upieczonego, gorącego chleba
  • po szóste – krój dopiero wystudzony chleb
  • po siódme – przechowuj go w lnianym worku do pieczywa, nigdy w folii

Gdzie kupić mieszanki GRANO BEZ GLUTENU?

Dzięki zawartości błonnika i mąk jednorodnych chleb jasny bezglutenowy GRANO długo zachowuje świeżość. Sprawdza się jako baza do kanapek, ale i do tostów, dlatego tradycyjnie już pojawi się na koloniach z dietą bezglutenową w 2020 r. Nie kruszy się i pozostaje wilgotny, a jednocześnie miękki. Ale uwaga – ten chleb bezglutenowy, podobnie jak wszystkie wypieki gluten-free, należy przechowywać w lnianym worku KLIK.

Gdzie go kupić? Mieszanki GRANO BEZ GLUTENU na chleb, bułki i muffinki znajdziecie m. in. w Auchan, ale również w sklepikach eko i w marketach (np. Tradycja i Jakość w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu – patrz zdjęcie). Dostępne są też w sklepie internetowym producenta: www.grano.pl. Jeśli zaczniecie szukać tej marki, zwróćcie uwagę na bogaty wybór jednorodnych mąk bezglutenowych, m. in. mąka z quinoa, lniana, słonecznikowa, gryczana itd.

Wracając do pytania, czy ten wypiek zasługuje na miano najlepszego chleba bezglutenowego. Mam twardy orzech do zgryzienia i chyba nie odpowiem…. Jest bardzo dobry, zasmakował kilkorgu zaprzyjaźnionym dzieciom z celiakią oraz glutenożercom, łatwo go upiec, a wyróżnia go wyższa zawartość mąki, niż skrobi. Dostaje więc piątkę, ale szóstkę to chyba nie ;) 

Hydroksyprometyloceluloza – co to jest i z czym to się je?

Jak już wspomniałam, mieszanka na chleb jasny GRANO BEZ GLUTENU ma fajny skład, ale zawiera zagęstnik – hydroksypropylometylocelulozę. Stosuje ją zdecydowana większość piekarzy bezglutenowych, choć np. Dr Żurek stworzył chleb bezglutenowy całkowicie naturalny – bez jakichkolwiek zagęstników – a więc można piec świetny chleb bez hydroksyprometylocelulozy.

Właśnie: co to jest hydroksypropylometyloceluloza i dlaczego bezglutenowi piekarze tak bardzo ją lubią?

Oto, co o niej pisze producent mixów bezglutenowych GRANO:

  • Hydroksypropylometyloceluloza zwana inaczej hypromelozą, oznaczana jest symbolem E464. Pomimo mało przyjaznej nazwy, absolutnie nie ma się czego bać! Dodatek hypromelozy nadaje bezglutenowemu pieczywu odpowiednią spoistość i elastyczność, których brak jest największą bolączką w wypiekach pozbawionych glutenu. Jest jedną z frakcji błonnika, nie ulega trawieniu ani wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Jest uznawana za substancję w pełni bezpieczną, dlatego też nie ustalono maksymalnej dawki dopuszczalnej do spożycia w ciągu doby. Hypromeloza klasyfikowana jest jako emulgator, substancja stabilizująca i zagęszczająca. Dzięki jej zastosowaniu w mieszankach piekarniczych, wypiekane chleby nie kruszą się i są odpowiednio wilgotne. Chemicznie, hydroksypropylometyloceluloza jest pochodną celulozy, czyli materiału budującego ściany komórkowe licznych roślin. Z racji swoich właściwości często możemy ją znaleźć między innymi w sosach, zupach instant, jogurtach czy deserach mlecznych. W przemyśle farmaceutycznym używana jest również jako zamiennik żelatyny w produkcji kapsułek, a ponieważ jest surowcem w pełni roślinnym może być spożywana przez wegetarian i wegan. Stosuje się ją także w produkcji kosmetyków oraz farmacji. A efekty uboczne? Jedząc kilka dużych kromek pieczywa zawierającego hypromelozy dziennie zupełnie nie ma się czego obawiać. Przy nierozsądnie wysokim spożyciu, substancja może ulegać fermentacji w jelicie grubym, powodować zaparcia lub biegunkę.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się