Blog

Jak wybrać miękki chleb bezglutenowy dla niemowlaka?

14/04/2021

Jak wybrać miękki chleb bezglutenowy dla niemowlaka?

14/04/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Niemowlę na diecie bezglutenowej to coraz częstsze wyzwanie dla rodziców, dietetyków i lekarzy. Co prawda u kilkumiesięcznego dziecka rzadko diagnozuje się celiakię, ale u niemowląt dieta bezglutenowa bywa wprowadzana z uwagi na nietolerancje pokarmowe lub z uwagi na rodzinne uwarunkowania, gdy  na chorobę trzewną cierpi mama, tata, rodzeństwo czy dziadkowie maluszka (KLIK – więcej o wprowadzaniu glutenu do diety dziecka). Kłopot sprawia między innymi wybór odpowiedniego pieczywa dla niemowlaka na diecie bezglutenowej. Pieczywo bezglutenowe dla małego dziecka musi być przede wszystkim mięciutkie i pulchne, pozbawione ziarenek, ale również ma mieć idealny skład i zero konserwantów. Dlatego dieta bezglutenowa dla niemowlęcia to spore wyzwanie. Często najlepszym wyjściem jest domowe pieczywo bezglutenowe, ale spokojnie, mam również w zanadrzu parę podpowiedzi – gotowców. Oczywiście zawsze w pierwszej kolejności polecam domowy chleb bezglutenowy dla dzieci 😍

Chleb bezglutenowy z naturalnej mieszanki Mama Mix

Najlepszym chlebem bezglutenowym dla niemowlaka i małego dziecka będzie domowy chleb z naturalnej mieszanki Mama Mix. Co to za wynalazek? To opatentowana przeze mnie i opublikowana w książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy” KLIK naturalna mieszanka bezglutenowa. Oparta na mąkach jaglanej, ryżowej pełnoziarnistej i z quinoa, a także na skrobiach i dobroczynnym błonnikach. Ten chleb bezglutenowy dla dzieci nie zawiera owsa ani kukurydzy i żadnych alergenów. Mieszanka Mama Mix jest idealnie skomponowana, by wychodziło z niej pyszne, puszyste, jasne pieczywo bezglutenowe dla niemowlaka, dziecka i dorosłego z celiakią. Ale z tej mieszanki można również upiec bułeczki, słodkie ciasta drożdżowe, babki piaskowe, ciasteczka i wiele innych smakołyków. Naturalna mieszanka bezglutenowa Mama Mix to również znakomity surowiec do przygotowania naleśników, racuszków, klusek na parze, kopytek i wielu innych przysmaków. 

Chleb bezglutenowy z mieszanki Mama Mix na pewno zasmakuje niemowlakom, dzieciom i nastolatkom na diecie bezglutenowej, gdyż w niczym nie przypomina gotowych bochenków ze sklepu, tych z długim terminem ważności. Długo zachowuje miękkość i świeżość. W książce z przepisami „W kuchni Bezglutenowej Mamy” znajdziecie wiele przepisów na pieczywo dla maluszka.

Chleb bezglutenowy na gotowej mieszance ze sklepu

W sklepach stacjonarnych i internetowych można też kupić gotowe mieszanki na dobry chleb bezglutenowy dla dziecka. Z wielu dostępnych wytypowałam jedną, jako najodpowiedniejszą dla niemowlaka na diecie bezglutenowej – chleb biały Sano Gluten Free. Opakowanie 300 g gotowej mieszanki wystarcza na upieczenie średniej wielkości białego chleba bezglutenowego dla dziecka. Jak wiadomo, maluszek ma niewielki apetyt, a pieczywo bezglutenowe szybko czerstwieje, lepiej zatem upiec chleb z połowy porcji. Innym rozwiązaniem jest upieczenie chleba z całego opakowania i zamrożenie gotowych kromek.  

Chleb bezglutenowy z tej mieszanki jest bardzo delikatny w smaku i konsystencji, więc nie ma ryzyka, że dziecko na diecie bezglutenowej zakrztusi się okruszkami. Łatwo go przełknąć bez popijania wodą. Ma neutralny smak i dobrze smakuje ze słodkimi, słonymi i wszelkimi innymi dodatkami. Gdy jedna z mam na fejsbukowej grupce zapytała niedawno o polecany chleb bezglutenowy dla dziecka, ktoś z internautów również zaproponował gotowe chleby lub pieczywo z mieszanek Sano Gluten Free. Coś w tym jest 😁

Zachęcam również do testowania innych mieszanek na chleb czy bułki bezglutenowe, sporo przepisów znajdziecie w mojej bezglutenowej książce kucharskiej oraz na blogu KLIK przepisy na pieczywo bezglutenowe. Domowy chleb bezglutenowy zawsze jest lepszy od kupowanego – zapamiętajcie dobrą radę 😁

W miarę, gdy dziecko ma coraz więcej ząbków i lepiej radzi sobie z gryzieniem pokarmów, wprowadzajcie do jego diety chleb bezglutenowy wzbogacany mąkami pełnoziarnistymi: gryczaną, jaglaną, z komosy ryżowej, kasztanową, amarantusową, teff, migdałową owsianą. Warto, by z wiekiem w jadłospisie dziecka pojawiał się jak najczęściej razowy chleb bezglutenowy, bo w ten sposób kształtujecie dobre wzorce żywieniowe na przyszłość. Jednym z nich jest obecność w menu dobrej jakości oliwy z oliwek, o czym również piszę wielokrotnie w moim poradniku dla osób z celiakią „W kuchni Bezglutenowej Mamy”. Oliwą, którą od paru lat niezmiennie kochamy w naszym domu, jest ta hiszpańska, z młyna Casas de Hualdo (na zdjęciu), dostępna w wielu odmianach smakowych, również w wersji bardzo łagodnej dla dzieci. W Polsce dystrybutorem jest sklep Oliwny Raj. 

Gdzie kupić gotowy chleb bezglutenowy dla dziecka?

Z gotowym chlebem bezglutenowym dla małego dziecka z celiakią nie jest już tak łatwo. Gotowe chleby o długim terminie przydatności (3-6 miesięcy), obecne w marketach, nie są najlepszym wyborem w codziennej diecie. One znakomicie sprawdzają się podczas wakacji bez glutenu, na wyjazdach, poza domem lub w sytuacjach nagłych, gdy nie dojedzie kurier ze świeżym pieczywem bezglutenowym. Tu warte uwagi jest  m. in. jasne pieczywo bezglutenowe (bez ziarenek): Incoli (Carrefour, Auchan, Kuchnie Świata, Żabka), Balvitenu (Auchan, Stokrotka, Netto, sklepy internetowe), Dr. Schär (Rossmann, Żabka, Dino, Auchan, Carrefour, Kaufland, Netto)

Na szczęście w Polsce działa już kilka świetnych piekarni bezglutenowych sprzedających stacjonarnie i wysyłkowo świeże pieczywo. To właśnie świeże pieczywo bezglutenowe powinno dominować w diecie dziecka, choć dorosłego również. Można je zamawiać m. in. w:

Co jeszcze warto wiedzieć o chlebie bezglutenowym dla niemowląt i dzieci?

Według gastroenterologów dziecięcych u maluszków z rodzin obciążonych genetycznie celiakią (mama, tata, dziadek, rodzeństwo itd.) gluten należy wprowadzać dopiero po pierwszych urodzinach KLIK. Czyli kilkumiesięcznemu dziecku podajemy nie pszenną bułeczkę, ale bułeczkę bezglutenową albo miękki chleb bezglutenowy, najlepiej świeży lub upieczony w domu. Dobra informacja jest taka, że maluszki nie mają jeszcze żadnych odniesień, tak jak przedszkolaki i starsze dzieci czy dorośli, zatem chętnie jedzą bezglutenowe pieczywo. Owszem, może się zdarzyć, że jeden lub drugo rodzaj chleba nie zasmakuje innym. Niech Was to nie zraża, to normalne. Wystarczy kupić lub upiec inny chleb bezglutenowy i zaproponować dziecku.

Podając chleb niemowlakowi zwróćcie też uwagę, czy jest on mięciutki. Najpierw sami sprawdźcie, czy okruszki nie spowodują zachłyśnięcia (dzieje się tak w przypadku niektórych razowych czy marketowych lub nieco czerstwych chlebów). Jeśli kromki chleba wydają się twarde i przypominają styropian, wystarczy je odgrzać na parze jak pyzy. Bułki wystarczy podpiec. A co zrobić, gdy kupicie duży bochenek chleba bezglutenowego dla małego dziecka? Spokojnie 😁 Pokrójcie go na skibki i zamroźcie w woreczkach po 2-3 sztuki. 

Mini galeria zdjęć – miękkie pieczywo dla niemowlaka na diecie bezglutenowej

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się