Blog

Gluten na etykiecie: co z mąką owsianą, płatkami, kaszą?

15/05/2021

Gluten na etykiecie: co z mąką owsianą, płatkami, kaszą?

15/05/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Często pytacie mnie w listach o ciasteczka owsiane bez pszenicy, o mleko owsiane czy płatki owsiane – czy są dozwolone w celiakii i diecie bezglutenowej? Skoro rozszyfrowanie etykiet w tej kwestii nadal jest problemem, przygotowałam poniżej dwa zdjęcia, które pomogą Wam zrozumieć różnicę między owsem dozwolonym w diecie bezglutenowej, a zabronionym.

Jeśli macie czas, zerknijcie też do specjalnego wpisu o bezglutenowych płatkach owsianych KLIK. Pamiętajcie, naczelna zasada brzmi: w diecie bezglutenowej i w menu osób z celiakią, alergią na gluten czy nieceliakalną nadwrażliwością na gluten dozwolone są wyłącznie płatki owsiane, mąka owsiana, kasza owsiana, mleko owsiane, musli owsiane itp., wyraźnie oznaczone w nazwie jako BEZGLUTENOWE.

KLIK – tutaj – kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było

Płatki owsiane, a celiakia i dieta bezglutenowa

W diecie bezglutenowej i w menu osób z celiakią dozwolone są wyłącznie płatki owsiane, mąka owsiana kasza owsiana wyraźnie oznaczone w nazwie i w składnikach jako BEZGLUTENOWE. Przykładem są dwa poniższe produkty. Kliknijcie w każde zdjęcie, by powiększyć obraz. Porównajcie obie etykiety, a pewno dostrzeżecie różnicę. W razie wątpliwości podzielcie się nimi w komentarzach. 

Ta etykieta wskazuje, że produkt jest zabroniony w diecie bezglutenowej

Ta etykieta wskazuje, że produkt jest bezpieczny w diecie bezglutenowej

Płatki owsiane, a celiakia i dieta bezglutenowa

Zwykłe płatki owsiane mają gluten (dużo, bardzo dużo glutenu) pochodzący z zanieczyszczeń krzyżowych w łańcuchu produkcyjnym. Od kilku lat jednak wiemy, że płatki owsiane w diecie bezglutenowej są dozwolone, ba, wręcz wskazane, bo zawierają bezcenne dla celiaków witaminy z grupy B, selen, magnez, witaminę E oraz mnóstwo błonnika. Ale uwaga: osoby z celiakią mogą jeść wyłącznie płatki owsiane bezglutenowe – oznaczone wyraźnym napisem „produkt bezglutenowy” lub płatki owsiane bezglutenowe. To samo dotyczy mąki owsianej, ciasteczek i batoników z owsem, panierki owsianej, chleba czy błonnika owsianego – wszystkie produkty dedykowane osobom z celiakią, alergią na gluten lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, zawierające owies, muszą być nazwane jako bezglutenowe i dopiero wtedy są dla nas bezpieczne. Ale czasem nawet bezglutenowy owies szkodzi osobom z celiakią – gdy nie tolerują aweniny lub nadmiaru błonnika w diecie bezglutenowej. 

Maj – miesiąc celiakii

Maj jest na całym świecie miesiącem celiakii, a dokładnie 16 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Celiakii. To doskonała okazja do edukacji pacjentów, ich rodzin oraz pracowników branży spożywczej czy gastronomicznej. Życie pokazuje, że wszyscy nadal mają z tym spory kłopot.

Dlatego właśnie w maju 2021 r.  otworzyłam nowy dział SZUKAMY GLUTENU NA ETYKIETACH KLIK. Bo w chorobie trzewnej, alergii na gluten i w nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten najważniejsza jest ścisła dieta bezglutenowa. A jej podstawą są bezpieczne produkty, które kupujemy na podstawie etykiet. Na szczęście od kilku lat unijne przepisy regulują kwestie oznaczania żywności bezglutenowej oraz alergenów, w tym glutenu, na etykietach. Nie dla wszystkich jest łatwe rozszyfrowywanie etykiet i szukanie na nich glutenu. Dlatego obrazowo, na zdjęciach, będę pokazywać krok po kroku, jak znaleźć gluten na etykiecie, który produkt jest bezpieczny w diecie bezglutenowej, a który trzeba omijać szerokim łukiem.

Jestem przekonana, że dzięki tym zdjęciom, poradom i wskazówkom bezglutenowe zakupy staną się dla Was łatwiejsze. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się