Blog

2

Fasolka mung z pomidorami i czosnkiem

11/01/2017

Fasolka mung z pomidorami i czosnkiem

11/01/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W diecie bezglutenowych dzieci i dorosłych często brakuje witamin z grupy B. Należy je uzupełniać wartościowym jedzeniem, m. in. strączkami. Na szczególną uwagę zasługuje fasolka mung. Wypróbujcie szybki, bezglutenowy przepis kuchni indyjskiej (idealny dla bezglutenowego studenta): fasolka mung z suszonymi pomidorami i czosnkiem.

Składniki na 2 porcje

  • 1/2 szklanki fasolki mung
  • około 1,5 szklanki wody
  • 6 suszonych pomidorów z zalewy
  • 1 cebula
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju kokosowego
    lub masła klarowanego
  • sól, pieprz
  • 1/4 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
    bez śladowych ilości glutenu

Sposób przygotowania

Fasolę mung przebierz z obcych ziaren (KLIKNIJ TUTAJ), umyj i zalej w garnuszku 1,5 szklanki wody. Zostaw na noc lub na 2-4 godziny (fasolę mung można również ugotować bez wcześniejszego namaczania). Rano w tej samej wodzie zagotuj fasolę, po kilku minutach zmniejsz płomień. Gotuj około 30-35 minut na małym ogniu – do miękkości. Pod koniec gotowania dodaj kilka szczypt soli. Sprawdzaj, by ziarenka się nie rozgotowały, w razie potrzeby dolej trochę wrzącej wody.

Posiekaj cebulę i czosnek. Po około 5 minutach  (gdy cenne składniki czosnku połączą się i dzięki temu unikną zneutralizowania przez wysoką temperaturę smażenia) zeszklij je na oleju kokosowym lub maśle klarowanym. Pokrój pomidory i dodaj je do cebuli z czosnkiem, doprawiając kilkoma łyżkami zalewy z suszonych pomidorów. Połącz z ugotowaną fasolą mung, dopraw solą, pieprzem i kminem rzymskim.

Dla urozmaicenia można połączyć fasolę mung z innymi warzywami: z bakłażanem lub cukinią, z czerwoną i żółtą papryką, z brokułem i selerem i z wszystkim, na co przyjdzie ochota. Jeśli nie lubisz kminu rzymskiego, pomiń go i przypraw danie np. świeżo wyciśniętym czosnkiem, tymiankiem lub gotową przyprawą do dań wegetariańskich (Dary Natury).

Dla bezglutenowych wegan

Tak przygotowane danie dostarczy bezglutenowemu dziecku lub dorosłemu pełnowartościowego białka, węglowodanów, błonnika, bezcennych witamin z grupy B, naturalnych antybiotyków, manganu, magnezu, żelaza. Jest naturalnie bezglutenowe, wegetariańskie i wegańskie. To potrawa dość tania (około 3-4 zł), sprawdzi się więc w kuchni bezglutenowego studenta. Doskonale smakuje o każdej porze roku. Doprawiona ulubionymi przyprawami i zmieszana z innymi warzywami może za każdym razem smakować inaczej. Fasolkę mung można również dodawać do zup, past czy pasztetów wegetariańskich.

Wartości odżywcze fasoli mung są niezwykłe, w Azji to jeden z ważniejszych składników diety. Mung to jedna z najbardziej wartościowych odmian fasoli. Wbrew pozorom jest lekkostrawna, więc można ja podawać dzieciom, osobom starszym i rekonwalescentom. Pomaga organizmowi pozbywać się toksyn oraz wpływa korzystnie na wątrobę, jest więc wykorzystywana w leczeniu zatruć pokarmowych. Dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego fasolka mung korzystnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi stres i napięcie.

Fasolkę mung można kupić w marketach na regałach ze zdrową żywnością, a także w sklepach eko i warzywniczych.

KOMENTARZE (2)

gig 08/11/2021 08:40
Wspaniały!
Bezglutenowa Mama 08/11/2021 09:26
Na zdrowie i smacznego !
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się