Blog

16

Domowy chleb vitalny bez glutenu

29/11/2015

Domowy chleb vitalny bez glutenu

29/11/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jedną z ciekawszych, polskich mąk na bezglutenowy chleb jest mix vitalny ciemny z ziarnami Glutenexu.

Mąka nie zawiera skrobi pszennej, jest więc idealna dla osób uczulonych na pszenicę, a nie tylko dla celiaków. Chleb, który z niej wypiekam, jest długo wilgotny, interesujący w smaku, świetny na kanapki, tosty. Na pewno upieczemy go w przyszłą niedzielę na warsztatach w Poznaniu. 

 

Składniki na chleb vitalny:

– 500 g mixu vitalnego ciemnego z ziarnami Glutenexu;

– 8 g drożdży suszonych bez śladowych ilości glutenu lub 25 g drożdży świeżych;

– 550 g letniej wody;

– 20 g (2 łyżki) oleju;

– rozkłócone jajko (opcjonalnie)

– dowolne ziarna bez śladowych ilości glutenu do posypania (np. mak, sezam, czarnuszka, kminek);

 

chlebbbMąkę wymieszałam z drożdżami. Stopniowo dolewałam wodę (bardzo małymi porcjami) i długo zagniatałam ciasto (około 5 minut). Na końcu dodałam olej i ponownie zagniotłam ciasto. Jest gęste i zwykły mikser raczej sobie z nim nie poradzi (ale porządny robot kuchenny już da radę). Musi powstać jednolite ciasto bez grudek, gęste, ale dobrze wyrobione, elastyczne. Ciasto umieściłam w dwóch silikonowych kek sówkach wyłożonych papierem do pieczenia.

 

Wygładziłam ich powierzchnią mokrą łyżką i zostawiłam na godzinę i 15 minut do wyrośnięcia, przykryte folią spożywczą. Po godzinie piekarnik rozgrzałam do 220 stopni C, na najniższą półkę wlałam wodę, by nawilżała piekarnik. Chleby posmarowałam rozkłóconym jajkiem i posypałam czarnym sezamem. Foremki wstawiłam na środkowa półkę w piekarniku i piekłam około 40 minut – do suchego patyczka. Wyjęłam je z formy i wystudziłam na metalowej kratce.

 

chleb ziarnisty Nutri Free (4)Pierwszy chleb dzieci zjadły w sobotę, drugi bochenek rozkroiłam dziś na śniadanie. Jest nadal wilgotny, nie kruszy się, dobrze się kroi. Odbiega od włoskiego ideału (Agluten czy Nutri Free) czy od angielskiego (bezglutenowy Bakels), ale jest naprawdę jednym z ciekawszych chlebów na polskim rynku bezglutenowym. To też pierwszy polski chleb (i mąka) z firmy Glutenex, który nie ma w składzie skrobi pszennej.

 

Zawiera: skrobię kukurydzianą, mąkę ryżową, mąkę gryczaną, ziarno słonecznika, zagęszczacze: E 464, guma ksantan, guma guar, błonniki roślinne, cukier, ziarno siemienia lnianego, sól, glukozę, płatki z amarantusa, emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, kwas mlekowy. Przyznam, że jak na polskie mixy bezglutenowe, vitalny jest naprawdę znakomity.

 

 

 

KOMENTARZE (16)

Joanna 06/12/2015 10:38
Ok poszukam przepis i po obiedzie wejdę na stronę celiakia pl. Dziękuję:)
Joanna 02/12/2015 14:18
MARTO!!! Bułki upieczone i w końcu mogę zjeść bułkę a nie jakiegoś kupnego dmuchańca:) i dzięki twoim wskazówkom wiem jak powinna wyglądać konsystencja ciasta drożdżowego!!! a może piekłaś maślane lub słodkie??? przepis mile widziany:)
Bezglutenowa Mama 05/12/2015 00:24
Asiu, mam na blogu przepis na jogurtowe bułeczki - wpisz w wyszukiwarkę, a ukaże Ci się zdjęcie słodkich bułeczek w ogrodzie :)
Joanna 02/12/2015 10:11
Właśnie kończę poranną kawę i poszukuję inspiracji na jakiś słodki wypiek bo wczoraj upiekłam babkę marmurkową po której zostały okruszki:) tym razem pomieszałam 3 mąki Shara,ziemniaczaną i amarantusową była smaczna:) Ale mam zamiar upiec bułki z twojego przepisu tylko zastanawiam się czy da się zamiast bulek upiec wek bo u nas na śląsku na święta robi się makówki a do tego potrzebny wek ale najpierw spróbuje bułek:) myślę że mi się uda:)
Joanna 02/12/2015 09:58
A co myślisz o tych muszlach czekoladowych? i powiedz mi jak zapisać się do stowarzyszenia?
Bezglutenowa Mama 05/12/2015 00:23
Asiu, do stowarzyszenia zapisz się przez stronę celiakia.pl, skan deklaracji podpisanej wyślij do Warszawy.
Joanna 01/12/2015 15:52
Marto byłam wczoraj w Lidlu i znowu przeszukiwałam półki ze słodkościami czy jest coś bez glutenu i znalazłam bombonierkę z pralinami w kształcie muszli nie ma glutenu i tłuszczu palmowego to chyba można czasem po nie sięgnąć (jestem strasznym łasuchem) szczęśliwa bym była gdyby na czekoladach Fin Carre znikł napis o śladowych ilościach glutenu!!!!!!!!!!!! Może kiedyś tego doczekam:)
Bezglutenowa Mama 02/12/2015 08:55
Tak Asiu, na tych czekolad pojawił się napis o glutenie. Ale bezpieczna jest ekwadorska czarna: 60%, 70% i 81%.
Edward 30/11/2015 22:37
Wszystko fajnie. Tylko dlaczego chleb mi rośnie słabo, a po włożeniu do piekarnika "pada"? Nie mogę jakoś rozgryźć problemu. Glutenowe chleby i bułki piekę od lat, nie mam najmniejszych kłopotów z wyrastaniem lub pieczeniem. Niestety, musiałem przejść na bezglutenową dietę i teraz coś nie wychodzi... Pomożecie? Jakieś podpowiedzi?
Bezglutenowa Mama 02/12/2015 08:58
Każdy przepis i każda bezglutenowa mąka ma inne proporcje składników, co wynika z różnego składu różnych miksów różnych firm. Czasem jest tak, że nawet ta sama mąka tego samego producenta ma o różnych porach roku inny skład. Bywa, że ma też okresowo inną wilgotność, a tym samym inaczej absorbuje wodę. Chleb nie może podczas rośnięcia "wyjść" poza foremkę - bo potem w piekarniku opada. Proponuję na moment wstawienia do piekarnika dać trochę wyższą temperaturę, np. 200 st zamiast 180 i po paru minutach zmniejszyć ją do odpowiedniej. Należy też zadbać o parę wodną w piekarniku. W wydaniu magazynu Bez Glutenu stowarzyszenia z 2014 r. (celiakia.pl) jest obszerny artykuł o domowym wypieku chleba. Członkowie stowarzyszenia otrzymują magazyn nieodpłatnie.
Joanna 30/11/2015 08:49
Już chyba normalne że co dobre to drogie :( ale kupię tą i tą tylko zjem moje zapasy :)
Bezglutenowa Mama 02/12/2015 09:01
Pocieszające, że u glutenowców też tak jest: im gorszy skład, tym tańszy produkt, a im lepszy skład, tym cena rośnie.... :)
Joanna 29/11/2015 12:55
Wygląda fajnie:) Ją muszę sobie zamówić tą angielską mąkę i upiec bo kupuje gotowce (po prostu z braku czasu) jak to na gospodarstwie zawsze doba za krótka ale teraz zimową porą trza zakasać rękawy i do roboty
Bezglutenowa Mama 29/11/2015 22:21
Bakels jest znakomity, choć drogi. Trzeba pamietać, by trzymać go w piekarniku aż do pięknego zrumienienia, niemal do zbrązowienia, czyli nawet 30 minut i troszkę.
anita 29/11/2015 12:12
a z mieszanki nutrii free jaki byl przepis?ktory chleb Twoim zdaniem najsmaczniejszy i najbardziej smakiem podobny do normalnego?
Bezglutenowa Mama 29/11/2015 22:20
Na pierwszym miejscu najbardziej podobny jest Bakels, a na drugim: z mąki Agluten, którą kupisz w italiabezglutenu.pl
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się