Blog

4

Czeskie rogaliki Jizerske Pekarny

07/01/2015

Czeskie rogaliki Jizerske Pekarny

07/01/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

rogalikiWczoraj nie zdążyłam zmielić gryki na mąkę i zapomniałam ugotować ziemniaki na chleb bez mixów. Dziś rano uratowały nas więc czeskie rogaliki Jizerske Pekarny. Gotowe do odpieczenia w piekarniku, mięciutkie, pełne maku i delikatnej słodyczy. Znacie smak mlecznej bułki glutenowej (ja znam z prowokacji glutenem)? Tak smakują te rogaliki…

 

JP (8)Bezglutenowe, czeskie rogaliki poznałam w listopadzie 2013 roku, podczas bezglutenowych warsztatów w Lesznie. Bezglutenowym dzieciom i dorosłym serwował je Peter Dusak, dyrektor handlowy Jizerskich Pekarny.

Wkładał woreczek pieczeniowy z dwoma rogalikami do piekarnika, a po pięciu minutach w kuchni pachniało tak, jak w piekarni….

 

 

Samochódy 2Od tej pory zawsze, gdy jestem w Czechach, kupuję te rogaliki. Tak na „czarną godzinę”, a nie na co dzień. Ich skład nie jest bowiem idealny, podobnie jak większości gotowego pieczywa bezglutenowego.

Sporo tam E-dodatków, są niestety też tłuszcze częściowo utwardzone. Ale te składniki, jak wspomniałam, są w większości produktów gluten-free.

 

Skład czeskich rogalików bezglutenowych: skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana, modyfikowana skrobia kukurydziana, mąka z łubinu, modyfikowana skrobia z tapioki, dekstroza, zagęstnik E412, emulgator: lecytyna sojowa, kwas: E300, E330, woda, cukier, margaryny (tłuszcze i oleje roślinne częściowo utwardzone), woda, emulgator: E471, E322 – kwas cytrynowy E330, aromat, barwnik E160a, drożdże, mak, sól, suszone żółtka jaj.

 

SONY DSCOczywiście zdecydowanie zdrowsze są domowe rogaliki, które smakują zawsze lepiej (przepis tutaj). Ale gdy zapomnę lub nie zdążę upiec świeżego pieczywa bezglutenowego, w drodze odmiany i wyjątku sięgam po te rogaliki.

Nasze dzieci je uwielbiają. Dziś, gdy odpiekałam je Zosi na bezglutenowe śniadanie do szkoły, towarzyszył mi pisk jej radości….

 

Na własne oczy widziałam, jak powstają te rogaliki. Gdy byłam w Jizerskich Pekarnach, poznałam cykl technologiczny bezglutenowej produkcji. Mucha nie siada (zobacz tutaj). Mam nadzieję, że w polskich fabrykach bezglutenowych (Glutenex, Bezgluten, Balviten, Incola, Ultraeuropa) jest podobnie :).

 

 

rogalikiRogaliki Jizerskich Pekarny sa trudno dostępne w Polsce – ale dobrze, że w ogóle są.  Cena jest podobna do tej, którą znajduję w czeskich marketach. W opakowaniu są cztery rogaliki, zapakowane w dwa osobne woreczki (po 2 szt). Po otwarciu opakowania oba woreczki trzeba zużyć w ciągu doby.

KOMENTARZE (4)

Anula80 08/01/2015 12:02
Będę robiła zamówienie w Friendly Food i na pewno je zamówię. Od razu wpadły mi w oko :) Mam pytanie: jakiej firmy grykę kupujesz do mielenia? Oprócz przebrania z obcych ziarenek coś jeszcze robisz, tzn. płuczesz, suszysz?
Bezglutenowa Mama 08/01/2015 21:53
Kupuję taką grykę, jak uda mi sie zdobyć.... :) najczęściej Radix-Bis. Przebieram i osypuję z okruchów na sitku, ale niedawno przestałam już myć i suszyć. Przecież w fabrykach nikt nie myje i nie suszy ziaren przed zmieleniem, a i tak jako bezglutenowe muszą mieć poniżej 20 ppm.
AniMi 11/01/2015 22:40
Dzień dobry! Rogaliki to ciekawa opcja. A nie szkądzą Pani produkty z firmy Radix-Bis? ja używałam przez parę miesięcy ich mąk (gryczanej, kukurydziaanej, orzechowej) ale powróciły mi objawy celiakii, zadzowniłam do nich i się dowiedziałam że wszystko idzie jedną linią i że nie informują o alergenach chociaż powinni... po odstawieniu tych produktów objawy mi ustąpiły.
Bezglutenowa Mama 11/01/2015 23:07
Nie uzywam oczywiście żadnych mąk czy nasion Radix-Bis. Ale ziarna są Ok - przecież przebieram je z glutenowych zanieczyszczeń.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się