Uczniowie i przedszkolaki na diecie bezglutenowej lubią przekąski w kolorowych opakowaniach – to oczywiste. Najlepiej jednak, aby dzieci od najmłodszych lat uczyły się zdrowych nawyków, a więc sięgania po owoce i warzywa.  Producenci wychodzą nam naprzeciw i podsuwają je w atrakcyjnej formie. Możemy kupić musy owocowe w tubce, batony owocowe czy suszone owoce i warzywa w postaci chipsów. Większość tych produktów jest bezglutenowa i ma świetny skład (uwaga, zawsze czytajcie etykiety). Niestety są też dość drogie… Jedną z naszych ulubionych przekąsek bezglutenowych są suszone truskawki. Zrobiłam własnie zapas, bo w Netto po jawiły się w cenie 2,49 zł za opakowanie. W innych sklepach są zdecydowanie droższe. 

Chipsy, ale zdrowe

W sklepach i marketach możemy kupić chipsy owocowe czy warzywne wielu różnych producentów. Nie wszystkie mają jednak idealny skład. Niektóre są zanieczyszczone glutenem, odpadają więc w diecie dorosłych i dzieci z celiakią. Bywają i takie, które w składzie mają kwas cytrynowy, który nie powinien gościć w zdrowej diecie bezglutenowej ani glutenowej… Na szczęście kilka firm oferuje chipsy owocowe czy warzywne o naprawdę fajnym składzie i bezpieczne dla osób z celiakią. 

Staram się wsuwać te zdrowe przekąski bezglutenowe do śniadaniówek Zosi i Antka. Urozmaicam im śniadanie musami owocowymi w tubce, chipsami owocowymi, sokami świeżo tłoczonymi czy batonami owocowymi. To super alternatywa dla chemicznych i bardzo przetworzonych słodyczy. Mają kolorowe i estetyczne opakowanie, świetnie chrupią i są zdrowe – można je więc pokazać na szkolnej przerwie bez obciachu :). 

Niestety, prawie wszystko co zdrowe, słono kosztuje. Chipsy owocowe i warzywne kosztują zazwyczaj ponad 3 zł za maleńkie opakowanie (około 15-20 g), a suszone truskawki są jeszcze droższe – trzeba zapłacić ponad 3 zł ale za malutkie opakowanie o wadze 10 g… Uczę jednak dzieci, że lepiej kupić raz w tygodniu takie truskaweczki, niż codziennie objadać się chipsami pełnymi chemii. Macie podobne zdanie?

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!