Blog

1

Bezglutenowy tort książka

04/12/2016

Bezglutenowy tort książka

04/12/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Od dawna marzyłam, by przygotować tort w kształcie książki. Wczoraj nadszedł ten moment: na urodziny naszego przyjaciela upiekłam bezglutenowy tort kawowy „otwarta księga”. Nieładnie się chwalić, ale to mój najlepszy tort bezglutenowy…. I nikt nie poznał, że zajada tort bezglutenowy. Uwaga: to porcja dla 30-40 osób :).

Ważna informacja

Bezglutenowy tort w kształcie książki zacznij przygotowywać dzień przed uroczystością. Będziesz potrzebować szablonów. Można je kupić, ale w naszym domu  zaprojektował i przygotował je z kartonu glutenowy Daniel. Przekładanie tortu przy użyciu szablonów wykonałam według wskazówek z youtube  ZOBACZ TUTAJ. Jeśli znacie sposoby na przygotowanie tortu „otwarta księga” bez użycia szablonów, podzielcie się pomysłami w komentarzach. 

Składniki na 1 spód biszkoptowy (forma 36×25 cm)

  • 3 jaja
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 90 g mąki – bezglutenowego ciasta biszkoptowego Celiko
  • 90 g cukru
    najlepiej drobnego do wypieków
  • 1 łyżka oleju
  • 1/4 łyżeczki sody 
    bez śladowych ilości glutenu
  • szczypta soli
  • Dodatkowo: do nasączania blatów szklanka mocnej kawy lub bezglutenowej kawy INKI

Składniki na masę śmietanową

  • 4 kubeczki śmietany
    3-36%
    (w sumie 1 litr)
  • 500 g marscapone
  • 2-3 łyżki cukru pudru

Składniki na masę kawową

  • 4 kubeczki śmietany
    3-36%
    (w sumie 1 litr)
  • 500 g marscapone
  • 4-5  łyżek cukru pudru
  • 3-4 łyżki bezglutenowej kawy Inki

Składniki na masę waniliową Celiko

Składniki na krem maślany do dekoracji

  • 250 g masła
  • 250 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka mleka
  • barwnik spożywczy
    bez śladowych ilości glutenu

Przygotowanie 4 spodów biszkoptowych

Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia. Piekarnik nastaw na 170 stopni C. Formę wyłóż papierem do pieczenia. Żółtka wymieszaj z sokiem z cytryny. Białka ubij na sztywno, pod koniec ubijania dodaj cukier. Do białek dodawaj po jednym żółtku i delikatnie mieszaj drewnianą łyżką. Dodawaj stopniowo po łyżce mąki z proszkiem do pieczenia i nadal delikatnie mieszaj łyżką. Na końcu dodaj olej i ponownie połącz składniki. Ciasto przełóż do formy i wstaw do piekarnika na około 10-13 minut. Przez kolejnych 10 minut nie wyjmuj blachy z piekarnika. Następnie ostudź biszkopt, wyjmij go z formy. 

Upiecz w sumie cztery identyczne spody biszkoptowe. Tort będzie miał trzy warstwy, ale dodatkowy, czwarty spód (a raczej tylko jego część) będzie potrzebny do uformowania kształtu książki. 

Przygotowanie masy śmietanowej

Ubij bitą śmietanę, pod koniec ubijania dodając do smaku cukier puder. W osobnej misce lekko zmiksuj marscapone i dodawaj do niego po łyżce bitej śmietany. Mieszaj łyżką (najlepiej drewnianą), delikatnie łącząc składniki. Wstaw do lodówki.

Przygotowanie kremu do dekoracji

Krem do dekoracji przygotuj na samym końcu, gdy już tort będzie przełożony masami i schłodzony.

Utrzyj masło z cukrem pudrem – przez około 5 minut. Pod koniec ucierania dodaj łyżkę mleka i kilka kropli barwnika. 

Przygotowanie masy kawowej

Ubij bitą śmietanę, pod koniec ubijania dodając do smaku cukier puder. W osobnej misce lekko zmiksuj marscapone i dodawaj do niego po łyżce bitej śmietany. Mieszaj łyżką (najlepiej drewnianą), delikatnie łącząc składniki. Dodaj bezglutenową kawę Inkę (w proszku) i delikatnie wymieszaj. Wstaw do lodówki.

Przygotowanie masy waniliowej

Utrzyj miękkie masło. W osobnym naczyniu miksuj przez 3 minuty zimne mleko z kremem w proszku. Stopniowo dodaj utarte masło i miksuj jeszcze około minutę. Wstaw do lodówki. 

Przekładanie tortu

Sprawdź, czy masz gotowe wszystkie składniki: 3 bezglutenowe spody biszkoptowe, masy: śmietanową, waniliową i kawową, krem do dekoracji oraz mocną kawę. Wszystkie blaty nasącz kawą. W szablonie ułóż pierwszy spód. Nałóż masę śmietanową i rozprowadź ją równomiernie. Przykryj ją drugim spodem. Nałóż na niego połowę masy kawowej i po obu stronach ułóż paski biszkopta (tak, jak pokazano na filmie).  Całość przykryj pozostałą częścią masy kawowej. Przykryj trzecim spodem i uformuj kształt otwartej księgi. Nałóż krem waniliowy i rozprowadź go równomiernie, wzdłuż szablonów. Gotowy tort, bez zdejmowania szablonów, wstaw na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie przygotuj krem maślany. Z tortu zdejmij szablony. Przy pomocy szprycy, udekoruj brzegi tortu. Możesz użyć też bezglutenowych posypek lub roztopionej czekolady. Ponownie wstaw na kilka godzin do lodówki. 

Ten tort robi wrażenie

Teraz żałuję, że nie przygotowałam takiego tortu na Zosi bezglutenową komunię. Ale jeszcze kilka miesięcy temu wydawało mi się to zadaniem ponad siły.  

Cieszę się jednak, że taki wyjątkowy tort bezglutenowy powstał na urodziny naszego przyjaciela. Cieszę się, bo przygotowywałam go z dużą przyjemnością. No i zrobił niezwykłe wrażenie na jubilacie i gościach. Nie tylko imponująco wyglądał, ale przede wszystkim wyśmienicie smakował. Puszysty biszkopt, lekkie i tylko delikatnie słodkie masy śmietanowe, wyraźnie wyczuwalna nuta kawy i wanilii. To wszystko sprawiło, że wciąż chcieliśmy sięgać po kolejny kawałek i kolejny… Wiem, że nieładnie się chwalić, ale w tym, przypadku chyba można :). 

KOMENTARZE (1)

Magdalena Urbańczyk 05/12/2016 16:11
Bardzo fajny pomysł. Widziałam gdzieś już wcześniej taką książeczkę, ale że trafiłam akurat na Twoją stronę to chętnie skorzystam z przepisu. :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się