Kasia spędziła dziesięć dni w niewielkim hotelu w Turcji i przyznaje, że to bezglutenowe wakacje jej życia. Przeczytajcie, w jakim hotelu wypoczywała i co tam jej serwowano.

 • Dawno poza domem nie czułam się tak dobrze i bezstresowo. Wszyscy bardzo dbali o dietę bezglutenową dla mnie – przyznała  Kasie w liście do Bezglutenowej Mamy. 

Dieta bezglutenowa w hotelu w Turcji

Kasia spędziła bezglutenowe wakacje w Turcji, w hotelu Krizantem. Przy wsparciu rezydentki zgłosiła obsłudze dietę bezglutenową. Wzięła z Polski spory zapas bezglutenowego chleba i w zasadzie przygotowała się psychicznie na jedzenie surowych warzyw oraz pieczywa. I tu czekało ją wielkie zaskoczenie.

 • Manager hotelu podszedł bardzo profesjonalnie do mojej diety bezglutenowej. Kelnerzy pilnowali,  żebym nie zjadła czegoś z glutenem i pokazywali mi, co mogę zjeść. Przygotowali mi na przykład oddzielnie gotowanego kurczaka bez przypraw oraz ryż. Jest masa sałatek bez sosów. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie mają oddzielnego miejsca do przygotowania moich posiłków, ale bardzo się starają. Jest to niedrogi stary hotel – opisuje Kasia w e-mailu do Bezglutenowej Mamy. – Wreszcie odpoczywam od gotowania i myślenia o tym, co zjem.

Niezwykle miło odbierać i czytać takie listy. Okazuje się, że nawet w najdalszych zakątkach, z dala od nowoczesnych hoteli i centrów miast, możemy liczyć na bezpieczną dietę bezglutenową. Bo często to podkreślam: najważniejsza jest empatia i życzliwe podejście, a nie liczba gwiazdek…. Oto, co dalej opisuje Kasia:

 • W związku z podejściem obsługi czuję się normalnie. Zamrożono mój chleb, bo wzięłam go naprawdę dużo. Do odgrzania w opiekaczu zawijam go w folię aluminiową. Nikt nie patrzy na mnie jak na intruza z dietą. Dawno nie czułam się tak dobrze poza domem i tak bezstresowo.
 Jeśli zatem planujecie bezglutenowe wakacje w Turcji, rozważcie pobyt w hotelu wskazanym przez Kasię. 

Ważna uwaga: ryż to nie ryż….

Kasia zwraca uwagę, by nawet w polecanych miejscach stosować zasadę ograniczonego zaufania, a w razie wpadki nie denerwować się i nie ganić obsługi. Oto jeszcze kilka cennych rad od Kasi:
 
W Turcji bardzo łatwo o 2 wpadki: kaszę bulgur nazywają turkish rice, a ryżem wcale nie jest.
I druga sprawa – pilaw musi być czysty, z samego ryżu. Jeśli widzimy oprócz białego ryżu coś, co wygląda jak brązowy ryż wymieszany z białym – nie jemy! To nie brązowy ryż, a makaroniki w kształcie ryżu, które uwielbiają Turcy – arpa sehriye. Bezpieczne są też warzywa, które robiono mi w naczyniu nazywanym kiremit. Tak też się nazywa to danie. Same warzywa lub z kurczakiem, indykiem czy rybą doprawione solą, pieprzem i oliwą i zapieczone w wysokiej temperaturze.
Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
  2018-01-11T22:01:43+00:0027 września 2017|

  4 komentarze

  1. Monika 28 września 2017 w 09:32 - Odpowiedz

   Jak się nazywa ten hotel? i bardzo proszę o podanie nazwy biura podróży z którym ta Pani była na wczasach pozdrawiam serdecznie

  2. Kasia 28 września 2017 w 17:56 - Odpowiedz

   Hotel Krizantem, biuro Wezyr Coral Travel. Ale tak jest nie tylko w tym hotelu. Po prostu trzeba wczesniej napisać email do hotelu, na miejscu zglosić co możemy jeść i będą starali się pomóc.

  3. Kasia 28 września 2017 w 17:58 - Odpowiedz

   Uprzedzam jednak że jest jedna kuchnia i mogą pojawić się zanieczyszczenia glutenem. Liczyłam się z tym wyjeżdżając na urlop.

  4. Andrzej 16 maja 2018 w 14:23 - Odpowiedz

   Byłem ostatnio na „Sylwestrze” w pewnym miejscu z moimi bezglutkami. Dopłata była kilkanaście (lub dziesiąt) procent per capita bezglutenowa. Bezglutki otrzymały na obiad gotowanego kurczaka i marchewkę, wieczorem na „grillu” w dniu przed Sylwestrem, gotowanego kurczaka i marchewkę (+kilka innych warzyw). Po zrobieniu „hałasu” na śniadaniu było trochę lepiej niż obiedzie, kolacja sylwestrowa to prawie kolejna porażka… a wystarczy być przygotowanym w odrobinę przypraw.. nie wymagałbym, gdybym nie zapłacił, a w tym wypadku, to raczej przepłacił. Taki mamy klimat 🙁

  Zostaw komentarz