Blog

Bezglutenowe ciastka bez margaryny czytajcie etykiety

15/03/2020

Bezglutenowe ciastka bez margaryny czytajcie etykiety

15/03/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Po latach zachwytu nad coraz bogatszą ofertą produktów bezglutenowych, nadszedł czas na nowe wymagania wobec producentów żywności specjalistycznej. Mam na myśli tak zwaną „czystą etykietę”, która oznacza produkt zdrowy, wytworzony z naturalnych składników, bez chemii. Jakich składników unika Bezglutenowa Mama? Margaryny, oleju palmowego, kwasu cytrynowego, aromatów i barwników, mono – i diglicerydów kwasów tłuszczowych, emulgatorów itd. Niestety – produkty bezglutenowe i tak są dużo droższe, a te z „czystą etykietą” – jeszcze droższe. Ale nie zawsze. Porównajmy na przykład ciastka bezglutenowe dwóch polskich producentów. Te zdrowsze są tańsze w przeliczeniu na 100 g.

HERT – bezglutenowe ciastka z żurawiną i … margaryną

Piekarnia Bezglutenowy HERT spod Wrocławia wprowadziła niedawno ciastka owsiane z żurawiną. Nie zawierają cukru, mąki ani mleka, co docenią osoby z cukrzycą i celiakią, a jednocześnie z nietolerancją białek mleka. Mnie jednak zniechęca do tych bezglutenowych ciastek margaryna, której jest całkiem sporo, bo na etykiecie znajduje się na drugim miejscu. 

Opakowanie ciastek o wadze 110 g kosztuje w sklepie producenta 8 zł. Termin ważności to 21 dni od daty produkcji.

Oto pełen skład, płatki owsiane bezglutenowe (48%), margaryna (olej roślinny:rzepakowy, woda, emulgatory:mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, sól, aromat), substancja słodząca: maltitol, syrop maltitolowy, żurawina suszona(10%) , jaja,  substancja spulchniająca: wodorotlenek sodu, aromat waniliowy, sól. Zawiera substancję słodzącą: maltitol. To i tak jest OK w porównaniu z ciastkami z czekoladą tej samej marki, które na pierwszym miejscu listy składników mają… margarynę. 

Glutenex – bezglutenowe ciastka owsiane z masłem

Bezglutenowe ciastka owsiane z Glutenexu to jeden z najmłodszych produktów tej specjalistycznej firmy ciastkarskiej. Ich głównym składnikiem są płatki owsiane i prawdziwe jaja, ogromnym atutem jest zawartość masła. Nie ucieszy to osób z celiakią, z dodatkową nietolerancją na białka mleka krowiego, ale z drugiej strony – dla nich w ofercie Glutenexu jest kilkanaście rodzajów innych ciastek bez mleka, jajek, cukru itp.  

Cena za opakowanie owsianych ciastek bezglutenowych o wadze 140 g6,99 zł w sklepie internetowym producenta. Termin ważności – 8 miesięcy. 

Oto skład ciastek owsianych z Glutenexu: płatki owsiane bezglutenowe (33%), jaja, cukier, olej rzepakowy, skrobia kukurydziana, masło (mleko), wiórki kokosowe, mąka kukurydziana, mąka ryżowa, proszek do pieczenia bezglutenowy (regulator kwasowości: difosforany, substancja spulchniająca: węglany sodu, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana), aromat, sól.

Czysta etykieta w produktach bezglutenowych  – to ma sens

Dorośli i dzieci z celiakią, z uwagi na obniżoną odporność oraz zaburzenia wchłaniania jelitowego, powinni szczególną uwagę zwracać na czystą etykietę produktów bezglutenowych. Im mniej w nich chemii, tym zdrowiej. Oczywiście nie namawiam nikogo do „bezchemicznej ortodoksji”, bo wszystko jest dla ludzi. Warto jednak skrupulatniej czytać etykiety produktów bezglutenowych. A czego unikać? Przede wszystkim składników, których nie znamy lub trudno nam je wymówić ;) 

Jako osoba mająca celiakię od 41 lat bardzo doceniam dzisiejszy rynek produktów bezglutenowych w Polsce. Ale w dobie przemysłowej produkcji naprawdę ma sens czytanie etykiet i eliminowanie z jadłospisu mega przetworzonej żywności. Czytałam o tym m. in. w książce „Eat real food” – odkryj moc prawdziwego jedzenia i zacznij żyć (naprawdę) zdrowo”, wydawnictwa Znak – polecam lekturę, zwłaszcza nas czas koronaferii, czyli akcji „Zostań w domu” związanej z pandemią koronawirusa KLIK.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się