Uczniowie i przedszkolaki na diecie bezglutenowej oraz ich rodziny również odczuwają skutki strajku nauczycieli, dlatego zdecydowałam się zabrać głos w tej sprawie. Oprócz teorii jest też praktyka: moje bezglutenowe babki cytrynowe osłodziły dwa dni strajku, byłam również na pikiecie w moim mieście. Wracając do strajku:  otóż jestem za reformą szkolnictwa i systemu zatrudniania nauczycieli, jestem za podwyżkami, ale nie dla wszystkich belfrów…  Na co dzień pracuję w polskich przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Mam kontakt ze świetnymi pedagogami – kreatywnymi, uśmiechniętymi, lubiącymi dzieci i swoja pracę. Ale spotykam też marnych nauczycieli, którzy w ogóle nie powinni pracować z ludźmi, tylko w księgowości lub archiwum ;). Stąd ten krótki wpis.

Reforma systemu kształcenia

Reforma szkolnictwa jest w Polsce pilnie potrzebna, ale powinna zostać wypracowana przez wiele środowisk i nie w trybie wyborczym, ale starannie, z dbałością o szczegóły. Co moim zdaniem powinna m. in. uwzględniać? 

 • likwidację zadań domowych
 • ujednolicenie podręczników w całej Polsce
 • „odchudzenie” podręczników i podstawy programowej
 • dopasowanie podstawy programowej do realiów (bo no. obecnie dzieci na informatyce w podstawówce uczą się obsługi programów, których już nikt nie używa…)
 • zapobieganie dyskryminacji uczniów ze względu na dietę, sytuację materialną i rodzinną
 • doszkalanie nauczycieli w ramach np. w temacie wsparcia dla dzieci ze spekturm autyzmu

To takie szybkie przykłady – na Wasze propozycje czekam w komentarzach: co byście zmienili w polskiej szkole?

Podwyżki NIE DLA WSZYSTKICH nauczycieli

Zgadzam się, że nauczyciele w Polsce powinni więcej zarabiać, ale nie jestem zwolenniczką automatycznej, identycznej podwyżki dla wszystkich belfrów. Dlaczego tysiąc zł podwyżki ma dostać uwielbiana przez dzieci nauczycielka, rozwijająca ich pasje oraz zgorzkniała, nielubiąca uczniów i swej pracy belferka? Moim zdaniem zdecydowane podwyżki należą się nauczycielom:

 • kreatywnym
 • pracującym z pasją
 • szanującym uczniów i rodziców
 • szukających niekonwencjonalnych metod dotarcia do uczniów z dysfunkcjami i problemami
 • otwartym na różnorodność świata
 • rozwijającym zainteresowania i talenty przedszkolaków i uczniów
 • lubiącym dzieci
 • dbającym o prawa i dobro wszystkich uczniów

… wymieniać można jeszcze wiele cech, prawda? A kto powinien wystawiać nauczycielowi ocenę, decydującą o podwyżce? Nie sam dyrektor – włączeni powinni być w to zarówno rodzice, jak i uczniowie.

Strajk nauczycieli utrudnia nam wszystkim funkcjonowanie, ale…

Strajk trwa już prawie dwa tygodnie i dał nam wszystkim w kość. Zwłaszcza rodzicom, którzy nie mogą liczyć na pomoc dziadków. Z drugiej strony rodzice przedszkolaków na diecie bezglutenowej mogą odpocząć od codziennego noszenia pudełek w prowiantem ;). 

Ale na naszych oczach rozgrywa się ważna lekcja demokracji i mamy wpływ na jej finał. Wszelkie hejty i złośliwe komentarze nie poprawiają sytuacji. Nauczycielom, uczniom i ich rodzinom potrzebne jest wsparcie. Społeczne przyzwolenie na walkę o zmianę polskiej szkoły. Bo walka się toczy nie o tysiąc złotych dla każdego nauczyciela. Tutaj stawką jest gruntowna reforma systemu edukacji. I dlatego Bezglutenowa Mama dołożyła swoją słodką cegiełkę: bezglutenowa, piaskowa babka cytrynowa powędrowała na strajk do zaprzyjaźnionej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lesznie.

 • Jesteśmy bardzo podbudowani tym, że rodzice nas rozumieją. Otrzymujemy z różnych stron wsparcie, dociera do nas wiele słów pocieszenia i dobrej energii. No i codziennie trafia do nas ciasto lub owoce – opowiada jedna ze strajkujących logopedek. W czasie strajku nauczyciele w godzinach pracy muszą być obecni w swoich placówkach. W leszczyńskiej poradni nie spędzają czasu bezproduktywnie – pedagodzy przy wspólnym stole tworzą rękodzieło, które trafi potem na aukcje i zasili organizacje pomagające dzieciom i młodzieży.
Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!