Blog

6

Ufoludkowe bułki bezglutenowe

30/01/2015

Ufoludkowe bułki bezglutenowe

30/01/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Dziś podczas warsztatów z uczniami technikum żywienia w Lesznie przeprowadziliśmy eksperyment z bułkami. Do bezglutenowej mieszanki mącznej dodaliśmy bezglutenową mąkę dyniową i z takiej zielonej masy ulepiliśmy bułki i rogale. Obawiałam się efektu, bo chciałam zaprezentować uczniom smaczne i efektowne potrawy. Na szczęście nasze bezglutenowe bułki dyniowe upiekły się pulchne i wyrośnięte oraz … faktycznie  zielone.

 

cZECHY aLBERT (3)Składniki:

– 200 g mąki bezglutenowej chlebowej lub uniwersalnej (użyliśmy Jizerki);

– 50 g mąki dyniowej bezglutenowej;

– 10 g drożdży świeżych;

– 1/2 łyżeczki soli;

– 1 łyżeczka cukru;

– 4 łyżki oleju;

– około 180 ml letniej wody;

– roztrzepane jajko do posmarowania bułeczek (niekoniecznie);

 

warsztaty ZSRB Leszno 2015 (32)W garnuszku przygotowaliśmy rozczyn: drożdże (w temperaturze pokojowej) roztarliśmy z łyżeczką cukru i mąki, dodaliśmy 3 łyżki letniej wody, zamieszaliśmy i odstawiliśmy do wyrośnięcia na 5-10 minut. Gdy masa spulchniła się i spieniła, była gotowa do użycia. Wcześniej przesialiśmy mąki wraz z solą. Dodaliśmy wyrośnięte drożdże i wodę (najpierw około 160 ml). Krótko wyrobiliśmy  mikserem i dodaliśmy olej. Wyrabialiśmy ciasto mikserem jeszcze chwilę.

 

 

 

warsztaty ZSRB Leszno 2015 (37)Miskę przykryliśmy i zostawiliśmy masę na około 20 minut do wyrośnięcia. Gdy objętość ciasta zwiększyła się prawie dwukrotnie, formowaliśmy z niej bułeczki. Blachę wyłożyliśmy papierem do pieczenia i  dłońmi zanurzanymi w wodzie formowaliśmy bułeczki oraz rogale. Posmarowaliśmy je roztrzepanym jajkiem, posypaliśmy nasionami i wstawiliśmy do zimnego piekarnika. Nastawiliśmy piekarnik na 180 stopni, na termoobieg. Bułki i rogale piekły się około 25 minut – aż stały się rumiane (a jak wtedy pachniała kuchnia!).

 

 

warsztaty ZSRB Leszno 2015 (4)W miarę pieczenia ich kolor stawał się mniej zielony, a bardziej widoczne stawało się przyrumienienie. Ślinka leciała nam na sam widok!

Nasze eksperymentalne wypieki rozeszły się w mig! Uratowałam jednego rogala dla naszej Zosi. Po rozkrojeniu ukazał się… zielony kolor i cudownie porowaty, miękki miąższ. Zosia spałaszowała rogala  z domowym pasztetem i … złożyła zamówienie na jutrzejszą, nową dostawę :).

 

warsztaty ZSRB Leszno 2015 (3)Koniecznie spróbujcie i Wy tego wypieku. Myślę, że kolor bułeczek lub rogali zachęci do jedzenia każdego bezglutenowego niejadka.

Nie wiem, czy te wypieki smakowały uczniom technikum żywieniowego Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, bo… nie widzieliśmy się już po ich degustacji. Skoro jednak smakował im wcześniej upieczony bezglutenowy chleb, bezglutenowe naleśniki, pierogi i kokosanki, to myślę, że bułki też nie zawiodły kubków smakowych ;)

 

KOMENTARZE (6)

Agata 07/04/2015 12:51
Buły wyszły pyszne ale na następny dzień były już ohydne, gliniaste i takie jakieś niezjadliwe... Na świeżo rewelacja.
Bezglutenowa Mama 24/09/2015 08:44
Dlatego warto bułki po ostudzeniu zamrozić i potem na bieżąco odpiekać przez parę minut w piekarniku. Albo na drugi dzień bułkę skropić wodą, wstawić do gorącego piekarnika i piec 2-3 minuty. Odzyskają świeżość! :)
Aga 04/02/2015 21:52
Bułeczki pierwsza klasa, pulchne i pyszne nawet na drugi dzień. Już myślałam, że mąka z pestek dyni przeterminuje się. Dziękuję Pani za ten przepis.
Bezglutenowa Mama 04/02/2015 22:09
Przyznam, że ta, z której piekłam wczoraj, była już 3 tyg. przeterminowana ;)
Bezglutenowa Mama 03/02/2015 22:57
Można uzyc Jizerki, ale również Mix B Schaer lub koncentratu Glutenexu albo mąk uniwersalnych. Jizerkę kupuję w Czechach albo tutaj: http://www.friendlyfoodshop.pl/jizerka-maka-naturalnie-bezglutenowa.html
Lecytynka 03/02/2015 21:10
Widzę, że w wielu przepisach używasz mąki Jizerki. Nigdy jej nie używałam i nie widziałam w sklepach stacjonarnych, w których robię zakupy. Możesz polecić jakiś sklep internetowy z tą mąką?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się