Blog

Poszukują ochotników z celiakią do badań nad enzymem

20/11/2014

Poszukują ochotników z celiakią do badań nad enzymem

20/11/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Klinika Gastroenterologii Szpitala MSW w Warszawie chce przeprowadzić badania nad enzymem z papai, pomocnym w trawieniu śladowych ilości glutenu w diecie. Dlatego poszukuje ochotników chorych na celiakię, którzy zgodzą się przez półtora miesiąca jeść po dwa glutenowe herbatniki dziennie. Nie zdołałam poznać szczegółów badania, ale wiem jedno: nie chcę być królikiem doświadczalnym…

 

OTO OGŁOSZENIE PRACOWNIKÓW KLINIKI (cytuję za portalem celiakia.pl):

“Patogeneza chorób autoimmunologicznych w tym celiakii, nadal nie jest do końca poznana. Wyniki badań nad enzymem caricaina z owocu papai i jego wpływem na poprawę tolerancji glutenu mogą przyczynić się do ustalenia bardziej skutecznego leczenia choroby. Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie przeprowadza bezpłatne badania w tym kierunku. Polegają one na ocenie wpływu enzymu caricainy z owocu papai na trawienie śladowych ilości glutenu w diecie.
Poszukujemy 20 dorosłych ochotników chorych na celiakię w okresie remisji, stosujących dietę bezglutenową (w wieku 18-70 lat). Przez cały czas badania (6 tygodni) chorzy będą stosować dietę bezglutenową i spożywać śladowe ilości glutenu (około 1 grama dziennie w postaci komercyjnie dostępnych herbatników, spożywanych po 2 szt tylko podczas śniadania).

20 chorych będzie podzielonych na 2 grupy, z których jedna będzie przyjmować preparat GLUTEGUARD, a druga placebo. Preparat GLUTEGUARD zawiera 300 mg ekstraktu z owocu papai. Ekstrakt ten zawiera enzym caricaine, który jest specyficzny dla trawieniu glutenu. W trakcie badania wykonana będzie ocena kliniczna objawów celiakii, ocena stanu śluzówki jelita cienkiego przez endoskopię z oceną mikroskopową (dwa razy) i pobrana krew do badania miana przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (tTGA) – 2 razy.

Uzyskane wyniki mogą stanowić ważną wskazówkę terapeutyczną pozwalającą zmniejszyć liczbę incydentów zaostrzenia objawów celiakii w związku z nieskutecznością diety bezglutenowej lub nieświadomym przyjęciem produktów zanieczyszczonych glutenem.

Skontaktuj się z nami w celu rejestracji na badania medyczne oraz uzyskania wszystkich niezbędnych informacji. Kontakt:
tel: (22) 508 14 13

beata.ponikiewska@cskmswia.pl
CSK MSW Klinika Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych
z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit
ul. Wołoska 137
02-507 Warszawa”

 

Nie udało mi się od rana dodzwonić pod wskazany numer. Domyślam się jednak, że ochotnicy nie dostaną ani grosza za trucie się glutenem przez półtora miesiąca. Zastanawiam się także, czy dostaną gwarancję leczenia powikłań…

Nie sądzę, by badania miały pomóc mnie lub mojej Zosi chorej na celiakię. Rzadko jadamy poza domem, najczęściej żywimy się własnym prowiantem… Poza tym mowa o nowym enzymie i nie wiadomo jeszcze, czy jego skład jest zupełnie naturalny, czy zażycie enzymu nie będzie niosło skutków ubocznych gorszych, niż przypadkowe zjedzenie śladowych ilości glutenu.

Dlatego wiem jedno: mnie to badanie nie jest potrzebne i ochotnikiem nie zostanę. A ktoś z Was zamierza się zgłosić? Co o tym sądzicie?

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się